Strona Główna Dom i Balkon Domowe sposoby na mrówki

Domowe sposoby na mrówki

autor Ogarnij Ogród

W zasadzie każdego roku mamy jakiś problem z mrówkami. Albo wchodzą nam do mieszkań i domów, albo atakują ogródek. Są sezony, gdy jest ich tak dużo, że w domu strach już otworzyć szafkę a w ogrodzie powodują znaczące straty. Jeśli warzywnik bądź rabaty kwiatowe nawiedzi plaga mrówek, to skutkiem budowy korytarzy jest np. przesuszone podłoże. Powodują również straty niszcząc korzenie, cebule, bulwy czy kłącza roślin. Zdarza się, że niszczą pąki kwiatowe i same kwiaty. Potrafią również do ruiny doprowadzić piękny trawnik, zakładając tam mrowiska.

Jeśli jest ich niewiele, powinno się je zostawić w spokoju. Jeśli natomiast tak jak tego roku (2020) była plaga, nie ma wyjścia, trzeba je odstraszać albo eliminować. By nie sięgać po chemiczne preparaty, które nie tylko unieszkodliwią mrówki, ale przy okazji inne stworzenia i do tego są szkodliwe dla środowiska, dobrze jest poznać i zastosować te domowe sposoby na mrówki, które są proste a jednocześnie skuteczne.

Domowe sposoby na mrówki

Domowe sposoby na mrówki, źródło: depositphotos.om

Poniżej garść sposobów na ogarnięcie mrówek zarówno w domu, jak i w ogrodzie:

Proszek do pieczenia z cukrem pudrem

Prostym, domowym sposobem na mrówki zarówno w domu jak i ogrodzie jest posypanie zarówno gniazd jak i ścieżek proszkiem do pieczenia wymieszanym w proporcji 1:1 z cukrem pudrem. Mrówki wyjątkowo go nie lubią i przestają pojawiać się w przyprószonych proszkiem miejscach, a gdy połakomią się na cukier to proszek przy okazji zadziała owadobójczo.

Cynamon

Mrówki wyjątkowo nie znoszą cynamonu. Warto zatem oprószyć nim np. wejście do tunelu ogrodowego czy też ścieżki. Cynamon nie szkodzi roślinom, więc można go rozsypać wokół ich łodyg. Jeśli mrówki weszły nam do szafek, rozsypanie cynamonu na cynfolii również jest dobrym sposobem na pozbycie się ich. 

Domowe sposoby na mrówki – Cynamon

Domowe sposoby na mrówki – Cynamon, autor: Ulrike Leone, Pixabay

Mąka kukurydziana

Kolejny, świetny sposób na inwazję mrówek, zarówno w domu jak i ogrodzie. Trzeba rozsypać w miejscach w których chodzą mąkę kukurydzianą, którą mrówki lubię jeść. Po jej spożyciu mrówki pęcznieją i giną. 

Miód

Miód to przysmak mrówek. Trzeba wziąć płytki talerz, wysmarować go miodem i postawić w pobliżu gniazda. Mrówki szybko i z chęcią podążą do talerzyka, gdzie zwyczajnie się przykleją. 

Domowe sposoby na mrówki - Miód

Domowe sposoby na mrówki – Miód, źródło: depositphotos.com

Pokrzywa z czosnkiem 

Skuteczny sposób na pozbycie się mrówek z ogrodu to zrobienie wyciągu z pokrzyw i czosnku. Wystarczy posiekać nieco młodych pokrzyw, do tego przecisnąć przez praskę kilka ząbków czosnku, wymieszać i zalać wodą na równi z tą mieszanką. Taką miksturę trzeba zostawiać na co najmniej 2 dni po czym przecedzić, wlać do pojemnika ze spryskiwaczem i opryskać gniazda i ścieżki wędrówek mrówek.

Domowe sposoby na mrówki - Czosnek

Domowe sposoby na mrówki – Czosnek, autor: Karolina Grabowska, Pexels

Zapachy, których mrówki nie tolerują

Jest kilka takich zapachów, które na mrówki działają jak płachta na byka i szybko wynoszą się wówczas z naszych domów, należą do nich:

  • liście młodych pomidorów, które można rozłożyć w miejscach, gdzie są ich ścieżki,
  • wrotycz pospolity, który rozkładamy tak jak liście pomidorów,
  • ocet – ale ten spirytusowy (10%), również stanowi barierę dla mrówek,
  • lawenda, tymianek, polna mięta, bazylia, szałwia – możemy kłaść ich gałązki, ale można je również sadzić w ogrodzie lub w warzywniku w międzyrzędziach, lub w doniczkach, które można postawić na schodach lub parapetach

Domowe sposoby na mrówki – sok z cytryny

Stosując domowe sposoby na mrówki nie możemy zapomnieć o tym prostym i bardzo skutecznym sposobie jak zastosowanie cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z 1 cytryny, dolać do niego szklankę wody i spryskiwać tą mieszanką miejsca spacerów mrówek. Wiedzieć jednak należy, że szybko taki preparat wietrzeje i to spryskiwacz dobrze jest mieć pod ręką i codziennie używać.

Domowe sposoby na mrówki - Cytryna

Domowe sposoby na mrówki – Cytryna, autor: Lukas, Pexels

Drożdże 

Mrówki bardzo lubią drożdże, choć jest to w rzeczywistości ich wróg. Wystarczy sporządzić miksturę ze 100 g drożdży, 100 g cukru i 1 l letniej wody. Całość trzeba dokładnie wymieszać by cukier i droższe się rozpuściły i wystawić w pojemniczkach (mogą to być denka od słoików) tam, gdzie chodzą mrówki. Oprysk z drożdży mrówki unicestwia. 

Czarny pieprz

Drobno zmielony czarny pieprz trzeba dokładnie wymieszać z letnią wodą w butelce ze spryskiwaczem i potraktować tą miksturą miejsca, w których pojawiły się mrówki. Działa rewelacyjnie, odstraszając je. 

Jak widać domowe sposoby na mrówki to całe spektrum możliwości na pozbycie się intruzów i zamiast stosować środki chemiczne, dobrze jest najpierw zawalczyć naturalnie.

Warto wiedzieć!

Oczywiście pojawianie się mrówek w domu nie jest niczym przyjemnym i raczej nie ma wyjścia, trzeba się ich pozbyć. Natomiast te w ogrodzie nie zawsze należy traktować jak intruzów, których koniecznie trzeba zgładzić. Ich pojawienie się często zwiastuje bytność innego, naprawdę groźnego szkodnika, a mianowicie mszyc. I tu trzeba rozpocząć walkę, pozbyć się jak najszybciej mszyc a mrówki same sobie pójdą.

Fot. główna: Jimmy Chan, Pexels

Przeczytaj także

Dodaj komentarz