Strona Główna Dom i Balkon Trawy ozdobne na balkon i taras

Trawy ozdobne na balkon i taras

autor Ogarnij Ogród

Współczesne balkony i tarasy zdobią już nie tylko kolorowe petunie czy surfinie, ale też równie ozdobne i przepiękne trawy wysadzane w donicach i skrzyniach. Wbrew pozorom rośliny te nie są zbyt trudne w uprawie. Ich wymaganiom sprosta dosłownie każdy.

Trawy ozdobne na balkon i taras , czyli trawy do uprawy w pojemnikach

Trawy ozdobne przeznaczone do uprawy w donicach i skrzyniach pełnią wiele funkcji. Można je więc wykorzystać do wypełnienia wolnej przestrzeni w pojemniku. Niewątpliwie rośliny te nadają kompozycjom lekkości, a ze względu na to, że są wyjątkowo ozdobne, wraz z kwiatami tworzą oryginalne połączenia. Ich ogromną zaletą jest wysoka odporność na suszę oraz intensywne nasłonecznienie. W związku z tym na pewno spodobają się osobom zabieganym, które, choć nie mają wiele czasu na uprawę roślin, chcą ozdobić swój taras czy balkony. 

Najpopularniejsze gatunki traw balkonowych

Istnieje całe mnóstwo przepięknych gatunków traw ozdobnych, które można uprawiać w pojemnikach. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem należą do najpiękniejszych

Kostrzewa popielata  (Festuca cinerea) ma stalowo szare liście. Rośnie w niewielkich kępkach do wysokości 40 cm. Świetnie prezentuje się na balkonie również w okresie zimy. Lubi niezbyt żyzną glebę, dzięki której jej liście nabierają intensywnego, zielonego koloru. 

Trawy ozdobne na balkon i taras – Kostrzewa popielata

Trawy ozdobne na balkon i taras – Kostrzewa popielata, autor: gartenknorze/flickr.com

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) osiąga nawet 180 cm wysokości. Cieszy się popularnością ze względu na obfitość kwitnienia oraz niskie wymagania uprawne. Może tworzyć naturalną osłonę, dlatego jest tak chętnie wybierana na balkony. Zaleca się sadzenie tej trawy w większych donicach, które mają co najmniej 40 cm średnicy. 

Trawy ozdobne na balkon i taras – Trzcinnik ostrokwiatowy

Trawy ozdobne na balkon i taras – Trzcinnik ostrokwiatowy, autor: ken lain/flickr.com

Hakonechloa smukła – często nazywana po prostu trawą bambusową. Ma paskowe liście w żółtym kolorze. Wzdłuż liścia po środku rozpościera się zielony, cienki paseczek. W dodatku liście układają się kaskadowo. Najlepiej trawę tę wykorzystać do piętrowych kompozycji. Roślina osiąga od 30 do 90 cm wysokości. Dobrze jest posadzić ją na balkonie, na którym choć przez chwilę w ciągu dnia jest cień. Trawa lubi glebę wilgotną, przepuszczalną i żyzną. 

Trawy ozdobne na balkon i taras – Hakonechloa smukła

Trawy ozdobne na balkon i taras – Hakonechloa smukła, autor: John A Petyt/flickr.com

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) często jest określana nazwą Red Baron i to nie bez powodu. Ma czerwono przebarwiające się liście. Nie należy do dużych traw, gdyż osiąga wysokość do 40 cm. Jednak wygląda przepięknie, dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Lubi glebę wilgotną i przepuszczalną.

Trawy ozdobne na balkon i taras – Imperata cylindryczna

Trawy ozdobne na balkon i taras – Imperata cylindryczna, autor: Karina Brozinic/flickr.com

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) ma biało-zielone liście, które w okresie jesiennym zmieniają kolor na malinowy. Intensywność ich zabarwienia zależy od ilości intensywności słońca. Maksymalnie trawa osiąga 40 cm wysokości. Wraz z upływem września, wzbogaca się o przepiękne miękkie kwiatostany, wyróżniające się różowatym odcieniem. Jej wadą jest wyjątkowa wrażliwość na mrozy. Jednak odpowiednio przechowana w jasnym pomieszczeniu może przetrwać do wiosny. 

Trawy ozdobne na balkon i taras – Rozplenica japońska

Trawy ozdobne na balkon i taras – Rozplenica japońska, autor: John Hagstrom/flickr.com

Pielęgnacja i nawożenie traw balkonowych

Trawy ozdobne to świetny sposób na stworzenie prywatności na balkonie czy tarasie. By dobrze rosły i pięknie wyglądały, trzeba je pielęgnować i nawozić. Nie zapominając także o nawadnianiu. Należy pamiętać, że trawy sadzone w donicach mają ograniczoną przestrzeń. Dlatego nawożenie jest tu niezwykle istotne i zaleca się je raz w roku, najlepiej w okresie wczesnej wiosny. Trzeba tylko uważać, aby nawóz ten nie dostał się do środka kępy. Najlepiej rozsypać go wokół strefy korzeniowej, a następnie podlać. Nie nawozi się świeżo posadzonych traw. Poza tym nie zaleca się nawożenia jesienią, zimą i w okresie panujących upałów. Dobrze jest zastosować zrównoważony nawóz o wolnym uwalnianiu

Odpowiednia doniczka dla trawy to ta, która jest o dwa, a nawet trzy razy większa od kuli korzenia. Najlepiej, aby miała grubsze ścianki i dodatkowe ocieplenie, a także otwory w dnie by mógł odpływać nadmiar wody. Ziemia powinna być przepuszczalna, uniwersalna. Na dnie dobrze jest umieścić grubą warstwę drenażową, mogą to być kamyczki albo kermazyt. 

Trawa ozdobna doniczkowa potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, które ma chronić przed podsychaniem liści. Dlatego uznaje się, że jest bardziej wymagająca od trawy gruntowej. Nie wolno więc zapominać o regularnym podlewaniu, szczególnie w upalne dni, ale nie można roślin przelewać, bardziej im to bowiem szkodzi niż dłuższy okres bez wody.

Jak przezimować trawy ozdobne balkonowe?

Prawie wszystkie gatunki traw ozdobnych do uprawy w pojemnikach wymagają odpowiedniej ochrony zimowej. Dobrym dla tej roślinności zabezpieczeniem będzie folia pęcherzykowa, tkanina jutowa albo materiał izolacyjny. W dodatku donice należy ustawić na podkładkach drewnianych lub styropianowych, a ziemię przykryć suchymi liśćmi. Doskonałym rozwiązaniem jest przechowywanie trawy w piwnicy lub garażu. 

Fot. główna: krakowgardendesign/pixbay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz