Strona Główna Ogród Wapnowanie trawnika. Kiedy i jak wapnować trawnik?

Wapnowanie trawnika. Kiedy i jak wapnować trawnik?

autor Ogarnij Ogród

Wapnowanie trawnika jest rozwiązaniem, które pozwala uzyskać wyższe pH gleby oraz zasilić rośliny w składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu. Podłoże pod trawnik nie może być zbyt kwaśne, dlatego aby pas zieleni cieszył nas pięknym wyglądem, bez chwastów, mchów, słabych źdźbeł oraz chorób, musimy zadbać o wapnowanie, które wzmocni go i uodporni. Kiedy i jak wapnować trawnik?

Wapnowanie trawnika – mech na trawniku

Wapnowanie trawnika – mech na trawniku, autor: Mary-Frances Main/flickr.com

Wapnowanie trawnika w walce z zakwaszonym podłożem

Bez względu na to czy mamy do czynienia z roślinami użytkowymi, ogrodowymi czy trawnikami, wapnowanie gleby stanowi niezwykle ważny zabieg regulujący odczyn zakwaszenia podłoża. To wraz z nim gleba zyskuje bardziej zasadowe pH, które jest odpowiedniejsze dla wzrostu roślin. Wapń to niezwykle ważny mikroelement pokarmowy dla rozwoju roślin, bowiem pomaga on lepiej przyswajać azot, a wraz z nim szybciej wzrastać. Podłoże bogate w wapń zwiększa przyswajalność oraz skuteczność innych nawozów, zapewniając tym samym optymalne pH gleby tak ważne w utrzymaniu pięknego trawnika. Stosowanie zabiegów wapnowania pozwala tworzyć lepszą strukturę podłoża, która wspomaga krzewienie się i rozwój systemów korzeniowych traw, przez co te mogą lepiej przyswajać składniki odżywcze. 

Kiedy należy przeprowadzić wapnowanie trawnika?

Przed wapnowaniem trawnika należy zweryfikować poziom pH gleby, najlepiej z wykorzystaniem prostych pehametrów glebowych (np. elektrycznego). Tym sposobem możemy określić czy ziemia wymaga wapnowania oraz jakie dawki nawozu będą odpowiednie. Jeżeli gleba wykazuje pH poniżej 5,5, czyli jest zbyt kwaśna, wapnowanie trawnika należy przeprowadzić w okresie jesiennym, gdy murawa zaczyna przygotowywać się do końca okresu wegetacyjnego.

Wapnowanie trawnika – kontrola poziomu pH gleby

Wapnowanie trawnika – kontrola poziomu pH gleby, autor: Paul O’Mahony/flickr.com

Najlepiej wapnować trawnik od końca września do początku listopada. Jeżeli jednak zapomnieliśmy o tym zabiegu na jesień, możemy wykonać go wczesną wiosną, po roztopach, ale przed rozpoczęciem wzrostu traw, najlepiej do końca marca. Jeżeli chcemy stworzyć idealne warunki dla trawy, dobrze jest uzyskać odczyn gleby od lekko kwaśnego po zasadowy (6,0 do 7,0). 

Zabieg wapnowania trawnika – na czym polega?

Nawozy wapniowe to szybko rozpuszczalne substancje, jednak wymagają czasu, aby dostać się do warstw gleby, w których trawnik będzie mógł je przyswoić przez system korzeniowy. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg co 3-4 lata – częstsze wapnowanie może zaszkodzić roślinom. Nawozy wapniowe stosujemy powierzchniowo poprzez rozsypanie ich na powierzchni trawnika. Po zabiegu należy trawę podlać, wapnowanie można wykonać także przed deszczem, wówczas składniki wchłoną się w głąb podłoża bez dodatkowych działań z naszej strony. Trawnik dobrze jest również zagrabić po rozsypaniu nawozu. 

Czym należy wapnować trawnik?

Aby efekty wapnowania trawnika były szybkie i skuteczne, najlepiej wykorzystać w tym celu nawozy wapniowe z tlenkiem wapnia. Z reguły dostępne są one w formie kredy nawozowej lub wapna dolomitowego, który dodatkowo wzbogacony jest o magnez i inne mikroelementy. W ogrodach dobrze jest stosować szczególnie tę drugie opcje, gdyż oferowane są one w różnych wariantach, w tym w niepylącej formie granulatu bardzo wygodnego w aplikacji na trawniki.

Wapnowanie trawnika – wapno w granulacie

Wapnowanie trawnika – wapno w granulacie, źródło: depositphotos.com

Stosując nawozy z dolomitem możliwe jest dokonanie zmiany pH gleby, ale i wsparcie ukorzenienia traw, wzmocnienie ich odporności na niskie temperatury i przyswajalności składników takich jak fosfor oraz azot. 

Dawkowanie nawozów z wapniem

Dawkowanie nawozów wapniowych wymaga poznania pH gleby przed zabiegiem. W sklepach ogrodniczych można bowiem znaleźć warianty o różnym stężeniu wapnia, dopasowane do różnego zakwaszenia gleby oraz jej struktury – do gleb lekkich i piaszczystych lub ciężkich i gliniastych. Z reguły wyższe dawki najlepiej zdają egzamin w przypadku gleb ciężkich, gliniastych o bardzo kwaśnych pH, a na gleby lżejsze, piaszczyste i o niższym stopniu zakwaszenia odpowiednie będą mniejsze dawki. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu warto zapoznać się z instrukcjami i wskazówkami producenta zamieszczonymi na opakowaniu. 

Stosowanie wapnowania a inne nawozy

Wapnowanie trawnika nie powinno być łączone z innymi preparatami zasilającymi podłoże, ale i innymi środkami ochrony. Reakcja składników nawozów i produktów z wapniem może być bowiem tragiczna w skutkach dla roślin, które mogą zahamować swój wzrost i rozwój. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wapnowania trawnika przed nawożeniem, najlepiej w odstępie minimum 2-3 tygodni. Tym sposobem trawnik zyska zarówno na walorach wapnia, jak i innych cennych dla niego nawozów. 

Wapnowanie trawnika

Wapnowanie trawnika, autor: Prateek Rungta/flickr.com

 

Wapnowanie trawnika – najczęściej zadawane pytania

Kiedy wapnować trawnik?

Trawnik wapnuje się:
jesienią, gdy trawy już przestają rosnąć (koniec września/początek listopada),
wiosną, zaraz po roztopach, ale zanim jeszcze trawa zacznie rosnąć (luty-koniec marca).

Jakie wapno stosować na trawnik?

Do wapnowania trawnika stosuje się nawóz wapniowo- węglanowy. Może to być dolomit lub kreda nawozowa, o nazwie handlowej: granulowane wapno kredowe. Dolomit zawiera około 30% tlenku wapnia (CaO), zaś kreda nawozowa – około 50% tlenku wapnia.

Jaka dawka wapna na trawnik?

Kreda nawozowa 
Gleby lekkie, piaszczyste, co 3-4 lata w dawce ok. 10-16 kg / 100m2 
Gleby ciężkie, zwięzłe, co 4-6 lat w dawce ok. 16-22 kg / 100m2
Dolomit 
Gleby lekkie, piaszczyste, co 3-4 lata w dawce ok. 17-27 kg / 100m2 
Gleby ciężkie, zwięzłe, co 4-6 lat w dawce ok. 27-40 kg / 100m2

Jak wapnować trawnik

Dobrze rozdrobnione nawozy należy równomiernie rozsypać na powierzchni trawnika, ręcznie lub używając odpowiednich siewników.
Należy jednak pamiętać, że wapnowania gleby nie łączy się z nawożeniem mineralnym , gdyż silnie reagujący wapń może doprowadzić do powstania w glebie związków chemicznych nieprzyswajanych dla roślin. Przerwa pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem mineralnym powinna wynosić kilka tygodni.

Czy wapno budowlane nadaje się do wapnowania trawnika?

Na założonym trawniku nie wolno stosować nawozów tlenkowych, o których zalicza się właśnie wapno budowlane palone i gaszone. Są to produkty wysokoreaktywne, których użycie powoduje gwałtowne zmiany w glebie i może przy okazji doprowadzić do uszkodzenia roślin.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content