Dla fanów prac ogrodowych, jak i zdrowych, świeżych warzyw, sezon działkowy powoli się rozpoczyna. Przygotowanie przydomowego warzywniaka wymaga odpowiedniego rozplanowania –od wydzielenia dobrego miejsca na działce przez prawidłowe umiejscowienie warzyw, na odpowiednim zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi kończąc. Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim aspekcie projektowania warzywniaka, czyli ogrodzeniu. Podpowiemy Ci, gdzie przygotować miejsce na warzywniak oraz czym go ogrodzić.
Jakie miejsce na warzywniak wybrać?
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, warto poświęcić chwilę na zapoznaniu się z kilkoma zasadami, których należy przestrzegać, by uprawy w Twoim ogródku mogły dobrze się rozwijać.
Przede wszystkim powinieneś wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, najlepiej od południowej strony, dzięki temu Twoje polony będą zdecydowanie większe. Z dala od krzewów oraz drzew, które mają rozrośnięty system korzeni, przez co mogą „podbierać” Twoim warzywom cenne składniki odżywcze. Ogródek powinien znajdować się z dala od ulicy, aby Twoje uprawy nie były zanieczyszczane.
Zobacz: Kalendarz ogrodnika
Weź pod uwagę również komfort Twojej pracy. Zwróć uwagę na odległość od źródła wody, jeżeli nie możesz umiejscowić swojego warzywniaka stosunkowo blisko wody, zaopatrz się w odpowiednio długi wąż ogrodowy. W pobliżu ogródka powinny znajdować się też narzędzia potrzebne Ci do pielęgnowania upraw. Może warto postawić obok domek narzędziowy?
Wybierz takie miejsce, które umożliwi Ci odpowiednie ogrodzenie ogródka warzywnego, np. przed psem, który może zniszczyć Twoje uprawy. Dlaczego powinieneś odgrodzić warzywniak od reszty działki? O tym poniżej.
Żółte i czerwone tulipany w drewnianych białych donicach, na tle białego płotu.
Dlaczego powinno się odgrodzić ogródek warzywny?
Przede wszystkim są to względy praktyczne. Warto wydzielić na swojej działce strefę rekreacyjną oraz ogrodową, ponieważ pełnią zupełnie różne funkcje i ich rozdzielenie jest po prostu wygodne. Dodatkowo nie możemy pominąć kwestii estetycznej. Podczas relaksu ze znajomymi i rodziną w trakcie letniego grilla, raczej i Ty, i Twoi goście nie chcielibyście siedzieć w towarzystwie pomidorów czy kapusty. No, chyba, że znajdują się na stole.
I – przede wszystkim – ogrodzenie warzywniaka pełni funkcję ochronną. Przed kim? Przed dziećmi oraz zwierzętami. Możesz powiedzieć: ale ja nie mam dzieci i zwierząt, wróć więc do wyżej wymienionych powodów, bo na każdy argument znajdziemy dla Ciebie odpowiednią formę zabezpieczenia Twoich upraw.
Na co zwrócić uwagę przy planowaniu ogrodzenia warzywniaka?
Jeżeli podjąłeś decyzję o odgrodzeniu swojego ogórka warzywnego od reszty ogrodu, powinieneś wiedzieć, co brać pod uwagę przy planowaniu rodzaju ogrodzenia.
- Ilość miejsca – jeżeli wokół grządek masz odpowiednio dużą przestrzeń, nie musisz ograniczać się co do rodzaju i wielkości ogrodzenia. W przypadku mniejszego dystansu Twoich upraw od pozostałych elementów ogródka, wybierz takie rodzaj odgrodzenia, na który pozwala Ci wolny obszar.
- Potrzeby – gdy po Twoim ogrodzie nie biegają dzieci ani zwierzęta domowe, to możesz wybrać niższe ogrodzenie, które właściwie pełni rolę estetyczną. Ochronną – na pewno nieco w mniejszym stopniu. Jednak jeśli wiesz, że Twoje uprawy mogą być narażone na wlatującą piłkę, bądź psa podkradającego marchewki, warto postawić na wyższy stopień zabezpieczenia.
- Upodobania – wybierz taki rodzaj ogrodzenia, aby po prostu Ci się podobał. Ma cieszyć Twoje oko, wyglądać estetycznie, współgrać z resztą Twojego ogrodu oraz tworzyć spójną całość, a ponadto – spełniać określoną przez Ciebie funkcję.
Czym ogrodzić ogródek warzywny?
Sposobów na ogrodzenie Twoich upraw jest wiele i tak naprawdę ograniczać Cię będzie tylko i wyłącznie Twoja wyobraźnia. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań, które znajdziesz w marketach, jak np. ogrodzenie z siatki lub panelowe. Możesz również stworzyć coś samemu, np. przygotowując odgrodzenie ze starych dachówek, cegieł czy konarów drzew. Wachlarz możliwości jest ogromny i praktycznie każde rozwiązanie spełnia określone wcześniej przez nas funkcje. Ostatecznie wybór jest kwestią potrzeb, gustu oraz możliwości (np. terenowych).
Jakie więc opcje masz do wyboru przy tworzeniu ogrodzenia warzywniaka? O tym poniżej.
Ogrodzenie z siatki lub panelowe
Taki rodzaj ogrodzenia wymaga od nas wkopania odpowiednich słupków ogrodzeniowych – czyli też potrzebujemy wystarczającej przestrzeni dookoła. Jest wysokie, więc zapewnia nam dużą ochronę przed dziećmi czy zwierzętami. Dodatkowo nie ogranicza dostępu do światła słonecznego, co nie zakłóci wzrostu naszych upraw. Warto jednak zdecydować się na siatkę bądź panel, które są pokryte materiałami nierdzewnymi – zachowają swój kolor i będą wyglądały bardziej estetycznie. Pamiętaj, że decydując się na ogrodzenie z siatki, musisz zamontować również furtkę, co może być dodatkowym kosztem.
Ogród z krzakami i wydzielonymi grzędami.
Płotek
Ogródek z białym płotkiem – kto, budując swój wymarzony dom, nie miał takiej wizualizacji w swojej głowie? Ten rodzaj ogrodzenia jest ładny i bardzo dobrze spełnia swoją funkcję przy odgrodzeniu części uprawnej od reszty ogrodu. Mniej natomiast chroni przed erozyjną działalnością naszych pociech lub zwierzaków, ponieważ zazwyczaj jest dość niski, przez co łatwo można go przeskoczyć.
Żywopłot
To ciekawe, ładnie wyglądające rozwiązanie. Jeżeli w Twoim ogrodzie góruje żywopłot z bukszpanu, warto również postawić na niego przy ogradzaniu warzywniaka, aby zapewnić spójność projektu Twojej działki. Pamiętaj tylko, aby zasadzić krzaki w odpowiedniej odległości od upraw (o czym wspominaliśmy w pierwszej części naszego artykułu) oraz by nie doprowadzić do zbyt dużej wysokości żywopłotu, gdyż może on ograniczać dostęp do słońca. Całość warto uzupełnić niewielką furtką lub bramką z drewna i mamy gotowe piękne ogrodzenie!
Niskie obrzeże ogrodowe
Takie obrzeże możesz wykonać sam – z kamieni czy kostki brukowej – ale też z gotowej plastikowej palisady, która w przypadku ogródków uprawnych sprawdzi się lepiej. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób skutecznie oddzielisz nasze warzywa od rosnącej wokół trawy. Plusem takiego rozwiązania jest to, iż możemy tworzyć z nich dowolne kształty. Jednakże taki rodzaj ogrodzenia nie sprawdzi się w przypadku, gdy posiadasz zwierzęta.
Rolbordery i borduretki
Czyli niewielkich rozmiarów płotki, które wykonane są z drewnianych półpalisad. Są bardzo ładne i pozwalają na stworzenie estetycznych ogrodowych odgrodzeń. Dają nam dużą swobodę w kształtowaniu powierzchni, którą chcemy ogrodzić.
Teraz wiesz już, jak odgrodzić warzywniak od reszty ogrodu. Nasze pomysły i inspiracje, zdecydowanie pomogą Ci w podjęciu decyzji dotyczącej rodzaju ogrodzenia, które najlepiej sprawdzi się w Twoim ogródku.
Fot. główna: Materiał Partnera