10 najpopularniejszych roślin na żywopłot

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
10 najpopularniejszych roślin na żywopłot, autor: Michael, Unsplash

Czy to mając dom z ogrodem, czy działkę w mieście czujemy potrzebę stworzenia dla siebie intymnego miejsca. Czasem chcemy osłonić przed innymi całą posesję, a czasami wydzielić tylko kawałeczek przestrzeni. Zamiast stawiać mury, dobrze jest wybrać do tego celu rośliny. Nieco cierpliwości i można stworzyć dla siebie oazę spokoju, osłoniętą przed światem. Takim murem nie do przebycia są żywopłoty z drzew i krzewów zarówno liściastych jak iglastych. Liściaste na zimę często tracą liście, ale z latami potrafią stworzyć tak zwarty pokrój, że stają się wręcz nieprześwitujące. Tym niemniej roślin nadających się na żywe parawany jest na tyle dużo, że każdy znajdzie taką na miarę oczekiwań i potrzeb.

Poniżej 10 propozycji roślin, które sprawdzą się w roli żywopłotu:

  1. Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) należy do rodziny berberysowatych. Rośnie nawet w bardzo trudnych warunkach zarówno glebowych jak i środowiskowych jak zasolenie gleby czy zanieczyszczenie powierza. Idealny na żywopłoty nie tylko ze względu na swój atrakcyjny wygląd, ale również dlatego, że mocno się zagęszcza a ze względu na kolce jest bardzo trudny do sforsowania. W zależności od odmiany ma bardzie ciekawie wybarwione liście, od żółtawo-zielonkawych po bordowe. Świetnie znosi cięcie.
Berberys Thunberga - żywopłot
Berberys Thunberga – żywopłot, autor: Famartin, Wikipedia.org
  1. Buk pospolity (Fagus sylvatica) – drzewo to należy do rodziny bukowatych. Lubi żyzne i wciąż umiarkowanie wilgotne podłoże. Pozostawiony jako soliter wyrośnie na piękne drzewo, ale systematycznie cięty będzie tworzył gęsty żywopłot. W zależności od odmiany liście mogą być wybarwione na zielono lub bordowo. Gdy jesienią zwiędną i tak bardzo długo utrzymują się na gałęziach dając doskonałą ochronę przed wiatrem. Bardzo dobrze znosi cięcia.
buk pospolity żywopłot
Buk pospolity – wysoki żywopłot, autor: Jean-Pol Grandmont, Wikipedia.org
  1. Cis pospolity (Taxus baccata) – krzew należy do rodziny cisowatych. Rośnie bardzo wolno. Jest rośliną trującą. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny do zasadowego i być wilgotna i żyzna. Stanowisko zacienione. Jest źródłem pokarmu dla licznych gatunków ptaków i ssaków. Nie wymaga mocnego cięcia, ale znosi je bardzo dobrze.
cis pospolity żywopłot
Cis pospolity – żywopłot, autor: Frank Vincentz, Wikipedia.org
  1. Cyprysik (Chamaecyparis) – należy do rodziny cyprysowatych. Ma niewielkie wymagania glebowe i preferuje stałą, lekką wilgotność podłoża. Zarówno drzewo jak i krzew mają budowę stożkowatą a nieprzycinany wierzchołek się przewiesza. Roślina wiecznie zielona idealnie nadająca się na żywopłot. W zależności od odmiany może mieć kolor jasnozielony, złocisto-żółty, ale również niebieskozielony. Nie można go radykalnie ciąć.
  1. Grab pospolity (Carpinus betulus) należy do rodziny brzozowatych. Są to drzewa najbardziej odporne na zacienienie. Preferuje gleby wapienne o umiarkowanym stopniu wilgotności utrzymującym się na stałym poziomie. Nie ma dużych wymagań i jest łatwy w uprawie. Odporny na mróz. Wytwarza odrosty korzeniowe, które dość szybko zagęszczają żywopłot od dołu. Bardzo dobrze znosi cięcia.
grab pospolity - żywopłot
Grab pospolity – żywopłot, autor: AnRo0002, Wikipiedia.org
  1. Klon polny (Acer campestre) należy do rodziny mydleńcowatych. Jest rośliną mało wymagającą, odporną na suszę, nawet tęgie mrozy, zanieczyszczenie powietrza czy zapylenie. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w cieniu. Odporny na choroby i szkodniki. Rośnie powoli, ale tworzy tak zwarte korony, że idealnie nadaje się na żywopłot. Bardzo łatwy w formowaniu i dobrze znosi cięcia.
  1. Laurowiśnia (Prunus laurocerasus) należy do rodziny różowatych. Jest krzewem lub drzewem wiecznie zielonym. To rośliną trującą. Nie jest dość odporna na silne mrozy i w naszym klimacie może zimą przemarzać. Idealnie nadaje się na żywopłoty, ale ma spore wymagania. Przede wszystkim żyzne, wapienne i stale wilgotne podłoże. Musi być osłonięta od wiatru, co ma szczególnie znaczenie zimą. Jeśli przemarznie wystarczy radykalne cięcie przy ziemi a wypuści nowe odrosty. Bardzo dobrze znosi cięcia.
Laurowiśnia żywopłot
Laurowiśnia – żywopłot, autor: SaraTM, Depositphotos
  1. Ligustr (Ligustrum vulgare) należy do rodziny oliwkowatych. Jest rośliną trującą. Ma niewielkie wymagania glebowe. Bardzo odporny na zanieczyszczenia powietrza oraz susze. Niektóre odmiany są zimozielone. Nie powinien rosnąć w cieniu. Idealny na żywopłoty. Jest źródłem pożywienia dla wielu ptaków, które chętnie zakładają gniazda wśród jego pędów. Świetnie znosi cięcie.
ligustr żywopłot
Ligustr żywopłot, autor: Alexander Roumega, Wikipedia.org
  1. Ostrokrzew (Ilex) należy do rodziny ostrokrzewowatych. Wymaga podłoża bogatego w próchnicę. Mnóstwo odmian do wyboru, które zachwycają barwą liści, często zakończonych kolcami. Niektóre tworzą dekoracyjne, czerwone owoce (silnie trujące). Niestety nie jest w pełni mrozoodporny i zimą, szczególnie gdy są silne wiatry zaczyna przemarzać. Nie wymaga częstego cięcia, ale znosi je bardzo dobrze.
  1. Żywotnik (Thuja) należy do rodziny cyprysowatych. To najpopularniejsze w Polsce rośliny, z których tworzy się żywopłoty. Szczególnie chętnie sadzone są dwie odmiany: Brabant i Szmaragd. Ta druga ma wielu zwolenników ze względu na duże roczne przyrosty. Rośliny te wydzielają bardzo przyjemny, żywiczy zapach. Podłoże dla żywotników powinno być żyzne, próchnicze i wilgotne. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Tworzą gęste, różnobarwne (w zależności od odmiany), szybko lub wolniej rosnące żywopłoty. Bardzo dobrze toleruje cięcia. Zarówno te radykalne jak i powierzchowne.
tuja żywopłot
Tuja – żywopłot, autor: Dieter Schlack, Wikipedia.org

Tutaj możesz pobrać poniższą tabelkę w formacie PDF do wydruku: Najpopularniejsze rośliny na żywopłot.

rośliny na żywopłot
Rośliny na żywopłot: Ogarnij Ogród

Fot. główna: Michael, Unsplash

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz