Czerwiec to jeden z bardziej pracowitych miesięcy w kalendarzu ogrodnika. Na ten okres przypada czas wysiewania wielu gatunków kwiatów i warzyw, a także przeprowadzanie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych, jak przycinanie krzewów czy podlewanie roślin. W dzisiejszym artykule podpowiadamy co siać w czerwcu i jakie prace ogrodowe należy wykonać w tym miesiącu.
Co siać w czerwcu – jakie kwiaty sadzimy w czerwcu?
Czerwiec i początek lata to idealny moment na wysiew ozdobnych roślin dwuletnich, stanowiących wspaniałą ozdobę i ciekawe dopełnienie aranżacji ogrodowej. Rośliny dwuletnie, jak wskazuje sama nazwa, charakteryzują się dwuletnim cyklem uprawy. W pierwszym roku po zasianiu wykształcają się liście, a w kolejnym kwiaty i nasiona, po czym roślina zamiera. Do popularnych gatunków roślin dwuletnich zaliczają się bratki, niezapominajki, goździki brodate oraz stokrotki, które doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach, skrzynkach i na rozsadnikach. Jeżeli chodzi o gatunki roślin dwuletnich, które można wysiewać wprost do gruntu, to do najczęściej wybieranych należą m.in. naparstnica purpurowa, malwa różowa, dzwonek ogrodowy i mak syberyjski.
Czerwiec to także dobry miesiąc na wysiew roślin jednorocznych. Najlepiej sprawdzą się tutaj gatunki, które zdążą zakwitnąć jeszcze przed jesiennym spadkiem temperatur. Wśród nich znajdują się m.in. nagietki, nasturcje, aksamitka, groszek pachnący, czarnuszka, łubin żółty, smagliczka nadmorska, portulaka wielokwiatowa, rezeda oraz wyżlin większy.
Dla wielu ogrodników czerwiec jest dobrym terminem do wysiewu nasion roślin wieloletnich (bylin), które cenione są ze względu na swój atrakcyjny wygląd i łatwość uprawy. Mogą to być np. sasanki, orliki, smagliczki, goździki pierzaste, liliowce, mydlnice, miechunka rozdęta, ubiorki, rogownice czy krwawniki.
Jakie warzywa i zioła siejemy w czerwcu?
Czerwiec to dobry czas na sadzenie bylin, jednorocznych i dwuletnich roślin ozdobnych, a także ciepłolubnych warzyw. Należą do nich gatunki, które do prawidłowego rozwoju wymagają sporej ilości słońca oraz wyższej temperatury.
W pierwszych tygodniach miesiąca wysiewa się cukinię, kukurydzę, kabaczki, ogórki, patisony, rozmaryn lekarski oraz piżmian jadalny. Druga połowa czerwca to znakomity czas, aby wysiać sałatę łodygową – wyjątkowo odporną i niewymagającą, endywię czy koper włoski. Natomiast przez cały miesiąc z powodzeniem można wysiewać buraki ćwikłowe (odmiany późne np. Renova), buraki liściowe, fasolę szparagową karłową, kapustę głowiastą, kapustę pekińską, koper ogrodowy, roszponkę, rukolę, rzodkiewkę oraz rzeżuchę.
[blockquote align=”none” author=”Warto wiedzieć”]Wysiane nasiona warzyw trzeba właściwie pielęgnować – regularnie nawadniać, a co najważniejsze odchwaszczać. Rośliny segetalne, czyli chwasty konkurują z roślinami uprawnymi o wodę, składniki pokarmowe, przestrzeń oraz światło, zaburzając tym samym ich prawidłowy wzrost i rozwój.[/blockquote]
Czerwiec w ogrodzie – jakie prace warto wykonać?
W tym okresie należy skoncentrować się przede wszystkim na przycinaniu gałęzi małych drzew i krzewów ozdobnych, które kwitną na wiosnę np. jaśminowce, żarnowce, tamaryszek, a także pędów róż powtarzających kwitnienie. Przycinanie żywopłotów liściastych i iglastych z kolei powinno zostać wykonane w drugiej połowie miesiąca. W czerwcu zaleca się także usunąć wszystkie przekwitłe kwiatostanów rododendronów. Warto pamiętać również o systematycznym koszeniu trawnika (najlepiej robić to raz w tygodniu) oraz regularnym podlewaniu roślin – czynność tę należy powtarzać nawet co drugi dzień.
Fot. główna: Maja Dumat/flickr.com