Wrzosiec krwisty – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
9 minut czytania
Wrzosiec krwisty 'Whisky', autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Wrzosiec krwisty vel Wrzosiec czerwony vel Wrzosiec wiosenny (Erica carnea)

Wysokość do 25 cm
Kwitnienie II, III, IV
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, cała roślina
Pokrój płożący

Wrzosiec krwisty vel Wrzosiec czerwony vel Wrzosiec wiosenny (Erica carnea) jest niewysoką krzewinką, gatunkiem rośliny z rodziny wrzosowatych. Wrzośce krwiste spotkać można w naturze rosnące dziko w środkowej i południowej Europie (Półwysep Bałkański) oraz w Maroku. Jest to również bardzo popularna roślina ozdobna, uprawiana powszechnie w ogrodach. Dostępnych jest całe mnóstwo jej odmian, najczęściej mieszańcowych. Są to rośliny wieloletnie, odporna nawet na dość niskie temperatury.

Jak wygląda wrzosiec krwisty

Wrzosiec czerwony to niewielkich rozmiarów krzewinka, której pędy pokrywają igiełkowate liście barwy zielonej, zielonożółtej lub żółtej. oraz całe mnóstwo drobnych kwiatuszków w kształcie beczułkowatych kielichów. Wrzosiec, w przeciwieństwie do wrzosów, które zakwitają jesienią, kwitnie już wczesną wiosną. A nawet bardzo wczesną, bo zaczyna już w lutym (czasem nawet w styczniu) i zachwyca swoim pięknem często jeszcze w maju. Ich kwiatuszki mają różną barwę, od białej przez różową, aż do ciemnego amarantu.

Wrzosiec czerwony ‘Vivelii’
Wrzosiec czerwony ‘Vivelii’, źródło: depositpfotos.com

Kwiaty wrzośca krwistego są miododajne i wczesną wiosną są niezwykle ważnym źródłem pokarmu dla pszczół!

Ale wrzośce od wrzosów różni nie tylko pora kwitnienia. Różnią się również budową liści oraz kwiatostanów, a także wrzosy są od wrzośców wyższe, bo osiągają minimum 30-40 cm wysokości, a niektóre odmiany nawet 60 cm.

Wrzosiec czerwony – uprawa

Kluczowe w uprawie wrzośca czerwonego jest podłoże, które musi być dość żyzne, próchnicze i lekkie. Do tego przepuszczalne, bo choć wrzosiec czerwony lubi wilgotne podłoże, to już stanie w wodzie szybko doprowadzi do jego zamierania. Jeśli natomiast podłoże robi się zbyt suche, rośliny te należy systematycznie podlewać. Równie bowiem źle znoszą suszę. I jeszcze jedna niezwykle ważna właściwość ziemi, w której mają być sadzone wrzośce, musi mieć odczyn kwaśny.

Wrzosiec krwisty 'Whitehall'
Wrzosiec krwisty 'Whitehall’, autor: Andy Morffew from Itchen Abbas, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Żeby zapewnić wrzoścom odpowiednie warunki glebowe, a jednocześnie nie przysparzać sobie zbyt wiele pracy w związku z ich pielęgnacją, dobrze jest powierzchnię ziemi wokół roślin wyściółkować korą sosnową. Gruba warstwa ściółki będzie utrzymywała wilgoć w podłożu, będzie zimą chroniła korzenie przed przemarznięciem, zapobiegnie nadmiernemu zachwaszczeniu, a przy okazji będzie zakwaszać ziemię i rozkładając się dostarczać próchnicy. Same pozytywy. Dlatego warto ściółkować podłoże. Nie tylko wśród wrzośców.

Wrzosiec krwisty może być uprawiany zarówno w podłożu jak i w donicach na tarasie czy balkonie. Sadząc go w donicach nie można zapomnieć o warstwie drenażowej na spodzie donicy (kamyczki, keramzyt) oraz otworze w dnie. Wrzośca nie rozmnaża się w warunkach domowych, najlepiej jest kupować gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych.

Wrzosiec wiosenny – pielęgnacja

Wrzosiec wiosenny nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Jak już wspominaliśmy trzeba pilnować by nie dochodziło do przesuszenia podłoża, roślina bowiem płytko się korzeni. Należy zatem w razie braku opadów systematycznie wrzośce podlewać.

Natomiast kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest w ich uprawie przycinanie. Jeśli chcemy by rośliny pięknie się rozkrzewiały i bujnie kwitły, trzeba je przyciąć. Wrzośce wiosenne przycina się zaraz po zakończeniu kwitnienia, co ma zazwyczaj miejsce w maju. Wówczas przyrosną nowe pędy kwiatostanowe, które zakwitną w kolejnym sezonie. Przyciąć należy jedynie przekwitłe kwiatostany, pozostawiając jak najdłuższy pęd. Dodatkowo prowadzimy również cięcia sanitarne, czyli usuwamy pędy zaschnięte czy uszkodzone.

Wrzosiec czerwony 'Alba'
Wrzosiec czerwony 'Alba’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Wrzośce powinno się też nawozić, zwłaszcza wczesną wiosną, żeby pięknie kwitły. Dobrze jest zastosować nawóz dedykowany wrzosom i wrzoścom, który nie tylko dostarczy roślinom składników pokarmowych, ale jednocześnie będzie zakwaszał podłoże.

Zastosowanie wrzośców krwistych

Zastosowanie wrzośców krwistych jest bardzo wszechstronne. Tak jak już wspominaliśmy, można je uprawiać zarówno na kwiatowych rabatach, jak również w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Najpiękniej wyglądają sadzone w dużych grupach, a sadzone w towarzystwie wrzośców kwitnących latem oraz wrzosów pospolitych, które kwitną jesienią, stworzą niezwykły kobierzec, który będzie zachwycał kolorami od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Takie wrzosowisko będzie miało niepowtarzalny urok. Oczywiście można je sadzić wśród innych roślin kwasolubnych jak hortensje czy różaneczniki. Wrzośce krwiste można również sadzić w ogródkach skalnych.

Odmiany wrzośców krwistych

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest całkiem sporo różnych odmian wrzośców krwistych. W większości są to odmiany mieszańcowe, których uprawa jest dość prosta, a same rośliny nie są zbyt wymagające. Do najpiękniejszych odmian należą:

  • ’Alba’ – odmiana ta ma kwiaty koloru białego a liście są intensywnie zielone,
  • ’Springwood Pink’ – odmiana bardzo niska, o różowych kwiatach i liściach barwy intensywnie zielonej,
  • ’Myretoun Ruby’ – odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach i ciemnozielonych liściach,
  • ’Challenger’, 'March Seedling’ – odmiany o kwiatach barwy fioletowej i liściach zielonych.

Wrzosiec krwisty (czerwony) 'Vivellii’

Wrzosiec krwisty (czerwony) 'Vivellii’ (Erica carnea Vivellii) to gęsty, karłowy krzew o wzniesionym, z czasem dywanowym pokroju. Wolno rosnąca krzewinka osiągająca niewielkie rozmiary. Dorasta do 15-25 centymetrów wysokości i około 80 centymetrów szerokości. Wrzosiec czerwony 'Vivellii’ kwitnie od stycznia do kwietnia (kwiaty rozwijają się już pod śniegiem), ale okres jej prawdziwej dekoracyjności przypada od marca do maja. Kwiaty wrzośca czerwonego są dość duże, dzwonkowate, ciemnofioletowe i liczne, zebrane w duże grona na wierzchołkach pędów. Pędy pokładają się, a jego listki są igiełkowate o jasnozielonym zabarwieniu.

Wrzosiec krwisty 'Vivellii’ często wykorzystywany jest jako roślina okrywowa w ogrodach przydomowych i parkach, jak również na skalniaki.

Wrzosiec czerwony ‘Vivelii’
Wrzosiec czerwony ‘Vivelii’, autor: CatalpaSpirit, Wikipedia CC BY-SA 4.

Uprawa wrzośca czerwonego 'Vivellii’

Najlepszą glebą pod uprawę tego krzewu jest ziemia torfowa lub piaszczysta. Stanowisko dla wrzośca czerwonego powinno być nasłonecznione, lub lekko zacienione i osłonięte. Mimo tego, że wrzosiec krwisty jest dość mrozoodporny, warto zadbać o roślinę chroniąc ją przed ostrymi zimami, okrywając krzew gałązkami iglastymi. Możemy przycinać wrzośca w okresie wiosny zaraz po kwitnieniu. Rozmnaża się przy wykorzystaniu sadzonek. Roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły. Wrzosiec czerwony 'Vivellii’ posiada płytki system korzeniowy, który utrudnia mu pobieranie wody, więc nie zapominajmy o regularnym podlewaniu.

Wrzosiec krwisty (czerwony) 'Snow queen’

Wrzosiec krwisty (czerwony) 'Snow queen’ (Erica carnea 'Snow queen’) to niska krzewinka o pokładających się pędach i szeroko rozesłanym pokroju. Dorasta do 15 centymetrów wysokości i 25 centymetrów szerokości. Wrzosiec czerwony 'Snow queen’ kwitnie od stycznia (a nawet od grudnia kwiaty rozwijają się już pod śniegiem) do kwietnia. Apogeum kwitnienia rośliny zaczyna się w lutym i trwa aż do kwietnia. Kwiaty krzewinki są białe, liczne i dość duże. Pędy pięknie pokładają się po ziemi, liście są natomiast igiełkowate, o jasnozielonej barwie.

Wrzosiec czerwony 'Snow queen’ polecany jest do nasadzeń w ogródkach skalnych, ogrodach domowych i na wrzosowiska.

Uprawa wrzośca krwistego (czerwonego) 'Snow queen’

Wrzosiec czerwony wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Dobrze rośnie na podłożu lekko kwaśnym, próchniczym i umiarkowanie wilgotnym. Krzewinka wymaga miejsc osłoniętych i zacisznych (podczas bezśnieżnych zim szkodzą im mróz i susza), dlatego warto okryć wrzośca na zimę stroiszem lub agrowłókniną. Wrzośca czerwonego 'Snow queen’ możemy poddać zabiegowi cięcia, należy to wykonać raz w roku, zaraz po przekwitnięciu (na ogół połowa czerwca). Dzięki temu krzewinki lepiej się zagęszczają i dłużej zachowują ładny pokrój. Roślina najlepiej rozmnaża się przez sadzonkowanie, trzeba to zrobić na przełomie czerwca i września.

Fpt. główna: Wrzosiec krwisty 'Whisky’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz