Epipremnum złociste – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Epipremnum złociste, autor: Joydeep, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Wysokość ok. 4,5 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, cień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój pnący

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) potocznie zwane Scindapsus. to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae) pochodzące z wyspy Moorea i to jest jedyne miejsce na świecie, gdzie rosną naturalnie. Tam, skąd pochodzi i w innych, ciepłych rejonach świata, gdzie się zadomowił jest rośliną wieloletnią, wiecznie zieloną. A tam, gdzie jest zbyt zimno by mógł rosnąć na zewnątrz, w tym u nas, uprawiany powszechnie i z lubością jako wieloletnia roślina doniczkowa.

Epipremnum złociste – jak wygląda

Epipremnum złociste to pnącze, które w naturalnych warunkach chwyta się drzew korzeniami przybyszowymi, dorastając do nawet 16 metrów długości. Jego pędy są naprawdę mocne. Gdy rośnie w doniczce, nie ma niestety szans na to by pędy były tak długie, dorasta bowiem w domowych warunkach do 4,5 metra długości, przyrastając corocznie o 35-40 cm. Jest chętnie uprawiane głównie ze względu na ozdobne liście koloru żółto-zielonego. Liście są najczęściej jajowate, ale są odmiany, u których lancetowato się wydłużają. Wszystkie ostro zakończone i mają długie ogonki. W naturze roślina kwitnie, wydając kwiaty w kształcie kolby. Owocem są jagody zebrane w owocostany, a w każdej znaleźć można 1-2 nasiona. W domowych warunkach Epipremnum złociste nie kwitnie.

Epipremnum złociste
Epipremnum złociste, autor: Dr.Vijayachandar, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Epipremnum złociste – uprawa

Epipremnum to pnącze łatwe w uprawie. Dobrze radzi sobie na stanowisku półcienistym oraz zacienionym. Nie ma specjalnych wymagań co do temperatury, ta pokojowa jej w zupełności wystarcza. Pnącze lubi gleby żyzne i przepuszczalne, może to być zwykła, uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych. Ma bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy, zatem nie będzie wymagać ani dużych doniczek, ani częstego przesadzania.  Roślina może być uprawiana na podporach, mini pergolach doniczkowych albo można ją puścić na ścianach po sznureczkach czy żyłkach. Pięknie się również prezentuje rosnąc w wiszących donicach.

Epipremnum złociste
Epipremnum złociste, autor: Jubair1985, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Roślina nie można stać w promieniach słonecznych. Preferuje półcień, bez problemu można ją również postawić w cieniu.

Roślina idealna do uprawy hydroponicznej!

A wszystkiego o hydroponice dowiecie się tutaj:

Epipremnum nie przepada za przesadzaniem, dlatego podczas wykonywania tej czynności trzeba uważać by nie uszkodzić korzeni.

Rozmnażanie Epipremnum złocistego

Rośliny te rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe oraz pędowe. Często się zdarza, że niepodlewana zbyt długo roślina zrzuci liście. Wówczas jej pędy można pociąć na kawałki (10-15 cm), włożyć je do pojemnika z wodą i postawić w jasnym miejscu (byle nie w słońcu). Większość pędów powinna wypuścić korzonki i będzie je można zasadzić.

Ścinanie pędów wierzchołkowych (też 10-15 cm) sprawi, że roślina wypuści pędy boczne, pięknie nam się wówczas zagęści. A taką sadzonkę wierzchołkową również można wstawić do wody, albo od razy zasadzić w doniczce po zanurzeniu końcówki w ukorzeniaczu i wówczas przykryć chociażby słoikiem. Pamiętać należy by ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna.

Pielęgnacja Epipremnum złocistego

Epipremnum musimy podlewać regularnie, roślina nie radzi sobie dobrze z przesuszeniem. Jeśli doprowadzimy do przesuszenia, wówczas jej liście będą brązowieć oraz zasychać, a w konsekwencji odpadać. I dzieje się to dość szybko. Ale nie można z tym podlewaniem również przesadzić. Przelewaną roślinę zaczną szpecić czarne plamy na liściach, które również w końcu opadną. Dlatego sadząc Epipremnum trzeba zadbać o warstwę drenażową na spodzie doniczki (kamyczki, keramzyt), w której dnie powinien być otwór.

Epipremnum złociste
Epipremnum złociste, autor: Billjones94, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Epipremnum lubi również delikatne zraszanie. Przynajmniej raz w roku roślina powinna trafić do wanny, gdzie letni prysznic usunie z niej gromadzący się na liściach kurz.

Epipremnum złociste dobrze jest od czasu do czasu zasilić. Może to być nawóz mineralny dedykowany roślinom zielonym, albo biohumus. Ważne, by roślina została nawieziona wiosną. A do jesienie jeszcze ze dwa razy i wystarczy.

Generalnie pnącze to jest bardzo łatwe w uprawie, wystarczy systematycznie je podlewać niewielką ilością wody i od czasu do czasu potraktować nawozem. No i raz w roku wykąpać 😉 Ewentualnie wycierać liście miękką, wilgotną ściereczką.

Fot. główna: Joydeep, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz