Strona Główna PielęgnacjaPrace w Ogrodzie Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi?

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi?

autor Ogarnij Ogród

Liście jesienią nie muszą być tylko utrapieniem. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Liście są bowiem świetnym nawozem po przekompostowaniu, to idealny materiał do zabezpieczania roślin przed mrozem, jeże będą doskonale wiedziały do czego służy sterta liści, ale można je również wykorzystać jako jesienną ozdobę, choćby w postaci wianka na drzwi. Warto wykorzystywać liście jesienią. podpowiemy w jaki sposób.

Ziemia liściowa

Nie będziemy się na ten temat za dużo rozpisywać, odsyłając Was do artykułu, gdzie ziemia liściowa została opisana ze szczegółami. Wspomnimy tylko, że jest to ziemia lekka, z dużą zawartością związków węgla, za to z niewielką azotu, fosforu i potasu. Ma natomiast znakomitą pojemność wodną i strukturę. I to dlatego warto ją produkować. Nie jest potrzebny nawet do tego kompostownik, wystarczy ułożyć pryzmę, i jeździć po niej kosiarką, wtedy liście zostaną rozdrobnione, dzięki czemu szybkiej ulegną rozkładowi i z pojemnika na trawę wsypać liście do podziurawionego worka.

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi, autor: kalhh/pixabay.com

I pamiętać o wodzie, suche liście będą się bardzo długo rozkładać. Takie kompostowanie w workach sprawi, że wiosną będziemy mieli materiał do ściółkowania podłoża np. w warzywniku czy też w ogrodzie kwiatowym. Albo materiał do mieszania z podłożem. Do produkcji zieli liściowej można również używać różnego rodzaju siatkowych koszy.

Liście do kompostownika

Pamiętać należy, że jeśli będziemy kompostować same liście, to nie będą one kompostem, gdyż nie będą posiadały tych wszystkich właściwości, które ma kompost, są zbyt ubogie w wartości odżywcze. Jednak jako uzupełnienie kompostu będą doskonałe. Dlatego nie można po prostu góry liści wrzucić do kompostownika, ale należy układać je warstwami, przekładając kompostem, obornikiem, resztkami roślinnymi.

Zakopywanie liści

Można w warzywniku czy też w ogrodzie kopać dołki, wrzucać do nich liście i gałązki i zasypywać ziemią. Problem znika pod ziemią tworząc z czasem wartościowe podłoże.

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi, autor: snibl111/pixabay.com

Liście do warzywnika

Wszystkie liście możemy układać w warzywniku (najlepiej po rozdrobnieniu kosiarką do trawy) i przykryć agrowłókniną żeby nie fruwały po całym ogrodzie, a dodatkowo otrzymywały porcję wilgoci. Staną się doskonałą ściółką, która dodatkowo powstrzyma wiele chwastów. Przez zimę nieco się rozłożą a wiosną można je „przemielić” z ziemią glebogryzarką po uzupełnieniu kompostem. Można je już jesienią przemieszać z podłożem wraz z obornikiem chociażby.

Liście dla jeży

W niewidocznym miejscu w ogrodzie można składować liście i usypywać z kich kopiec. Taki kopiec z liści będzie zaproszeniem dla jeży. Można pod nim umieścić dodatkowo dla nich budkę. Jednak budka dla jeży nie jest konieczna, sam kopiec jest również wystarczający.

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi, autor: monicore/pixabay.com

Liście jako izolacja przez mrozem

Niektóre rośliny doniczkowe spokojnie przetrwają zimę na zewnątrz pod warunkiem, że donice zostaną ocieplone. Warto je ustawić wówczas choćby w skrzyniach otulając je z każdej strony właśnie opadłymi liśćmi. Będą doskonale chroniły korzenie roślin przed przemarznięciem.

Liście do roślin doniczkowych

Wiosną liście, które służyły choćby za izolację przed mrozem można wykorzystać podczas przesadzania kwiatów i umieścić ich dość sporo na warstwie drenażowej i bokach wewnątrz donicy. Będą się powoli rozkładały tworząc wartościową próchnicę.

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi, autor: Peggychoucair/pixabay.com

Wianek z liści na drzwi

Nie trzeba mieć wielkiego talentu by stworzyć piękny, jesienny wieniec z liści na drzwi wejściowe. Nie musi być na drzwi oczywiście, może być na stół :-) Jesienny wianek, girlanda czy cokolwiek innego będzie niebanalną ozdobą w te szare, deszczowe i smutne dni. Najlepiej oczywiście nadają się do tego liście klonu, które wybarwiają się najciekawiej.

Jak najprościej zrobić wieniec z liści? Poukładać je na kupki po kilka, wziąć dość sztywny drut i ciasno nadziewać. Złożyć go w okrąg i szczepić końce. I wianek z jesiennych liści gotowy :-)

Liście do PSZOK

Od kiedy weszła w życie ustawa o segregacji odpadów, wszystkie odpady zielone, w tym liście można pakować w worki i wystawiać za bramę ;-) Odpowiednie służby je od nas odbiorą, jeśli oczywiście płacimy za odbiór odpadów BIO. Jeśli nie, możemy osobiście zawieźć te worki do PSZOK i za darmo zostaną od nas przyjęte. Oczywiście w ilości, która jest odpowiednia dla gospodarstwa domowego.

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi, autor: SeagullNady/pixabay.com

Czy wolno palić liście jesienią w ogrodzie

Odpowiedź jest krótka – NIE WOLNO PALIĆ LIŚCI! Ani żadnych innych opadów zielonych.

Mówi o tym Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku, dodatkowo art. 144 Kodeksu Cywilnego, przepisy dotyczące segregowania odpadów a także Regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych (§68). Liście można kompostować, wykorzystywać w ogrodzie albo stosując się do Ustawy o segregacji pakować w odpowiednie worki i albo wystawiać do odbioru albo samodzielnie ostawiać do punktu odbioru odpadów (tzw. PSZOK). Dokładnie piszemy o tym w artykule nt. palenia gałęzi i liści w ogrodzie.

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi

Liście jesienią. Co zrobić z liśćmi, autor: 89275/pixabay.com

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz