Strona Główna OgródPnącza Powojnik jesienny – uprawa i pielęgnacja

Powojnik jesienny – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Powojnik jesienny (Clematis terniflora)

Wysokośćok. 3-4 m
KwitnienieIX, X, XI
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójpnący

Powojnik jesienny (Clematis terniflora) należy do pnączy z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), a swoje korzenie ma w Japonii, gdzie uprawiany jest jako roślina ozdobna. Jest on rośliną z grupy Frammula. Należy do powojników, które kwitną u nas najpóźniej, gdzieś koło października i listopada, dlatego zdarza się, że kwiaty powojnika jesiennego przemarzają. Czasami zdarza się nawet, że nie zdążą rozkwitnąć bo przemarzną już pąki. Jeśli więc skusimy się na ten gatunek, warto wybrać odmianę ’Early Snow’, której termin kwitnienia jest nieco wcześniejszy niż gatunku, dzięki czemu można cieszyć się pięknem jego kwiatów przez długi czas.

Powojnik jesienny

Powojnik jesienny, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Klematis jesienny – jak wygląda

Powojnik jesienny to roślina o silnie rosnących i rozgałęziających się pnączach, dorastających do  3-4 metrów wysokości oraz rozpiętości. Jej pierzaste i złożone liście urzekają ciemnozieloną barwą, a ich kształt jest wydłużony i jajowaty. Brzegi listków bywają ząbkowane, a ich ogonki stanowią organ czepny. Jesienią liście zaczynają żółknąć, ale na roślinie potrafią utrzymywać się aż do grudnia.

Kwitnienie clematisa jesiennego przypada na okres od września do listopada, kiedy to zachwyca oferując liczne, białe, niewielkie 2-4 cm gwiazdkowate kwiatuszki. Każdy z nich posiada 4-5 działek i nitkowane pylniki, dając intensywny zapach, który przyciąga pszczoły i inne zapylacze. Kwiaty szczelnie zakrywają żółknące już liście, sprawiając wrażenie, że lato wciąż trwa, a wokół pracowicie uwijają się pszczoły. Tak, klematis jesienny stanowczo zatrzymuje w ogrodzie lato.

Powojnik jesienny

Powojnik jesienny, autor: Cbaile19, CC0, commons.wikimedia.org

Uprawa powojnika jesiennego

Powojniki jesienne to rośliny bardzo łatwe w uprawie, dlatego doskonale sprawdzą się na początek przygody z ogrodnictwem, tym bardziej, że bardzo szybko rosną i pięknie kwitną ciesząc oczy. Preferują słoneczne i ciepłe stanowiska, ale od biedy poradzą sobie również posadzone w miejscu lekko zacienionym. Będą tam jednak słabiej kwitnąć, Najlepiej jest zapewnić roślinie żyzne, przepuszczalne podłoże, tym niemniej i przeciętna ogrodowa ziemia wystarczy by bez problemu powojnik jesienny mógł rosnąć i pięknie kwitnąć.

Powojnik jesienny

Powojnik jesienny, autor: leoleobobeo/pixabay.com

Powojnik jesienny – pielęgnacja

Powojnik jesienny wymaga odpowiednio wysokich i rozłożystych podpór, pięknie bowiem się rozrasta nie tylko wzwyż ale również na boki. Podpory można tworzyć, ale wystarczy zasadzić roślinę przy ścianie altany, przy ogrodzeniu, zasłoni również niezbyt atrakcyjny mur. Ale klematis jesienny może służyć również jako roślina zadarniająca i płożyć się po ziemi.

Jedyne o co trzeba naprawdę zadbać w uprawie i pielęgnacji clematisa jesiennego to podlewanie w trakcie dłuższych, bezdeszczowych okresów, rośliny te bowiem kiepsko reagują na przesuszenie. Niezbędne jest zatem zadbanie o ich regularne podlewanie. Ważne, by podczas podlewania nie polewać wodą liści i kwiatów. Doprowadzić to może do poparzeń i pojawienia się chorób grzybowych.

Powojnik jesienny

Powojnik jesienny, autor: leoleobobeo/pixabay.com

Wokół powojników warto również zastosować ściółkowanie, które pomoże zapobiec utracie wilgoci z jednej strony, a z drugiej będzie chroniło zimą korzenie klematisa przez przemarznięciem. Na okres zimowy dobrze jest młode rośliny okryć, te starsze już bez problemu radzą sobie z niższą temperaturą. Z nadejściem wiosny klematisy należy wyciąć na 50 cm od ziemi oraz nawozić nawozami o spowolnionym działaniu.

Clematis jesienny nie wymaga systematycznego nawożenia, ale dobrze jest choćby wiosną podsypać pnącze nawozem wieloskładnikowym, obornikiem granulowanym albo podlać biohumusem czy rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy.

O uprawie i pielęgnacji innych powojników przeczytacie tutaj:

Powojnik jesienny – odmiana 'Early Snow’

Powojnik jesienny zaczyna kwitnąć późną jesienią, co czasem sprawia, że zanim ujrzymy kwiaty, już zdążą przemarznąć. Ale jest jedna, szczególna odmiana, którą zdążymy zobaczyć w pełnej krasie, gdyż zaczyna kwitnąć nieco wcześniej niż inne odmiany tego gatunku. Jest to odmiana 'Early Snow’ (w tłumaczeniu Wczesny Śnieg), która zaczyna swojej kwitnienie jeszcze przed przymrozkami. Rośnie intensywnie dorastając do nawet 7 metrów wysokości, a w jednym sezonie może to być nawet 5 metrów.

Powojnik jesienny 'Early Snow'

Powojnik jesienny 'Early Snow’ , autor: Niepokój Zbigniew, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

By jednak pięknie się rozrastała i intensywnie zakwitała, wymaga corocznego przycinania nisko przy ziemi. Inaczej z czasem będzie traciła na atrakcyjności, gdyż z latami będzie coraz wyżej ogołocona od dołu. Odmiana ta potrzebuje również systematycznego nawadniania oraz nawożenia, jej masa liściowa jest bowiem naprawdę imponująca. Idealnie sprawdza się przy dużych pergolach czy altanach, ale koniecznie od strony południowej, pięknie bowiem rośnie i kwitnie tylko w pełnym słońcu.

Fot. główna: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz