Oborniki granulowane – dlaczego warto stosować

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Obornik granulowany, źródło: depositphotos.com

Naturalne metody nawożenia to najlepszy sposób na zasilenie roślin w niezbędne do wzrostu składniki pokarmowe. Produkcja nawozów wymaga jednak sporo czasu i wysiłku, dlatego nieocenionym wsparciem mogą okazać się oborniki granulowane. Jakie są ich zalety? Który obornik wybrać dla określonych upraw? 

Obornik granulowany – dlaczego warto?

Obornik granulowany to alternatywa coraz chętniej wykorzystywana zarówno przez rolników, jak i ogrodników. W produkcji nadawany jest mu kształt, który jest łatwy w stosowaniu w różnych typach upraw. Uformowany w granulki obornik pod wpływem wilgoci pęcznieje i rozkłada się uwalniając do gleby moc składników odżywczych. To opcja do stosowania o każdej porze roku – przez cały okres wegetacyjny roślin. Nie sprawdzi się jedynie w mroźne i śnieżne zimy. Można stosować go posypując ziemię, wkładając pojedyncze granulki pod korzenie, ale i rozpuszczając je w wodzie i podlewając nim rośliny. Granulki to w 100% naturalne pochodzenie, dlatego jest to nawożenie ekologiczne doskonałe dla amatorów i profesjonalistów. 

Obornik granulowany
Obornik granulowany, źródło: depositphotos.com

Zastosowanie obornika granulowanego

Obornik granulowany to nawóz uniwersalny, dlatego sprawdza się do nawożenia warzyw, roślin ozdobnych, jak i sadowniczych. Wraz z nim gleba zyskuje lepszą jakość i jest wzbogacona o ważne dla roślin składniki w tym np. potas. Wśród zalet obornika granulowanego wymienić można przede wszystkim cechy jak:

  • Niezwykła wygoda stosowania.
  • Neutralne pH – 7,0-7,5.
  • Przystępna forma bez nieprzyjemnego zapachu.
  • 100% naturalny skład wolny od nasion chwastów czy patogenów.
  • Długi okres przydatności do użycia – nawet do 3 lat.
  • Różnorodne możliwości wysiewania i wysoka wydajność (w porównaniu z tradycyjną formą).
  • Jest doskonały do stosowania wiosną, latem i jesienią.

Rodzaje obornika granulowanego i ich dobór do roślin

Wśród oborników granulowanych dostępnych na rynku znaleźć możemy różne warianty. Obornik bydlęcy, koński, kurzy, owczy, jak i wersje mieszane. Jak dopasować obornik do roślin? 

Obornik koński – seler, ziemniaki, marchew, buraki

Obornik granulowany koński to doskonałe rozwiązanie do gleb ciężkich, gliniastych i mokrych – szybko się nagrzewa i świetnie spulchnia glebę. Ponieważ jest bogaty w azot i ma najmniej sodu (spośród pozostałych rodzajów) doskonale sprawdza się w uprawie grochu, selera, pora, marchwi czy ziemniaków. Jest on również doskonałym rozwiązaniem do wykorzystania w rozsadach. 

Obornik granulowany – obornik koński
Obornik granulowany – obornik koński, źródło: depositphotos.com

Obornik bydlęcy – rośliny ozdobne i uprawne

Obornik bydlęcy granulowany to najczęściej stosowany nawóz. Jest on doskonałym sposobem na uzdatnienie podłoża pod rośliny ozdobne, ale i uprawne. Bardzo dobrze sprawdza się w ziemiach piaszczystych wzmacniając ich funkcje utrzymania wilgoci i dodaje im cennych składników odżywczych. Jest bogaty w magnez, fosfor i azot, a jego odczyn zasadowy 7,5 pH to sposób na odkwaszenie gleby. Dzięki temu jest doskonałym dopełnieniem uprawy kalarepy, kapusty, brukwi, jarmużu, szparagów czy grochu, sprawdza się również w zasileniu trawników i roślin ozdobnych. 

Obornik granulowany – obornik bydlęcy
Obornik granulowany – obornik bydlęcy, autor: Chesapeake Bay Program/flickr.com

Obornik kurzy – ziemniaki, kukurydza, pomidory

Nawóz ten ma najbardziej skoncentrowaną dawkę składników pokarmowych, dlatego należy stosować go z ostrożnością. Najlepiej rozcieńczyć go w wodzie w proporcji 1:10, gdyż w przeciwnym wypadku może zasolić glebę. Jego pH to 7,5 dlatego podobnie jak nawóz bydlęcy świetnie odkwasza podłoże. Bogactwo molibdeny i boru czyni go świetnym zasileniem dla roślin o dużych wymaganiach pokarmowych i długim okresie wegetacyjnym jak ziemniaki, kukurydza czy pomidory. 

Obornik granulowany – obornik kurzy
Obornik granulowany – obornik kurzy, źródło: depositphotos.com

Obornik owczy – warzywa dyniowate, trawniki, kwiaty balkonowe

Najrzadziej spotykanym, ale również niezwykle wartościowym jest obornik granulowany owczy. Bogactwo azotu, potasu i związków humusowych czyni go doskonałym wsparciem roślin żarłocznych i preferujących gleby próchnicze. Doskonale sprawdza się w uprawie warzyw z rodziny dyniowatych, ale i w nawożeniu kwiatów balkonowych czy trawników. Bardzo ceniony jest również w sadownictwie, gdzie zasila krzewy i drzewa owocowe. 

Obornik granulowany – obornik owczy
Obornik granulowany – obornik owczy, źródło: depositphotos.com

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz