Strona Główna Ogród Najpopularniejsze odmiany marchwi

Najpopularniejsze odmiany marchwi

autor Ogarnij Ogród

Marchew należy do czołówki warzyw, które spożywamy. Nic dziwnego, jej walory smakowe, cenne właściwości odżywcze i niewielka ilość kalorii sprawiają, że jest ona ulubienicą każdego kucharza, dietetyka i tych na diecie. A która marchew jest najlepsza? Oczywiście ta z własnej, ekologicznej uprawy. 

Właściwości marchwi

Właściwości odżywcze i prozdrowotne marchwi są nie do przecenienia. Warzywo to jest bogate w witaminy (B1, B2, B6, C, PP, E, i K) a także w sole mineralne (potas, wapń, jod, fosfor, miedź i żelazo).

Spożywanie korzenia działa wzmacniająco i bakteriobójczo a także ma zbawienny wpływ na wzrok. W marchwi jest dużo beta-karotenu (prowitamina A) a ten ma silne działanie antyoksydacyjne, wzmacnia układ immunologiczny i ma wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. A to jeszcze nie wszystko. Spożywanie marchwi, która jest bogata w mikro- i makroelementy a także flawonoidy opóźnia procesy starzenia, poprawia jakość paznokci i włosów. 

Bardzo wartościowy jest również olej z nasion marchwi. Zawiera substancje chroniące serce, wątrobę oraz mózg. On również obniża poziom cholesterolu a także wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Zawierając aż 80% kwasu oleinowego posiada właściwości regenerujące. Jest składnikiem kosmetyków do opalania i olejków brązujących. Marchew Purple Haze

Uprawa marchwi

Marchew ma dość długi okres wegetacji, sieje się ją więc jako plon główny. Kocha słońce, trzeba jej więc zapewnić słoneczne stanowisko. Podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste, dobrze przepuszczalne z dużą zawartością próchnicy o odczynie lekko kwaśnym. 

Marchew wysiewa się wprost do gruntu a terminy siewu uzależnione są od odmiany. Te wczesne i średnio wczesne wysiewa się pod koniec marca i w kwietniu, będą one gotowe do zbiorów latem. Te, które zbiera się jesienią, wysiewa się w maju i na początku czerwca. 

Nasiona sieje się w rzędach co ok. 20 cm na głębokość 1-2 cm. Jak tylko wzejdą siewki trzeba uprawę obficie podlewać (jeśli nie pada), na bieżąco odchwaszczać i spulchniać międzyrzędzia. Ostatni zbiór marchwi musi być przeprowadzony zanim nastaną przymrozki. 

Kilka cennych rad

 • W uprawie marchwi bardzo ważne jest to, jakie zapewnimy jej sąsiedztwo. A najlepszym jest cebula, która chroni marchew przed jej największym wrogiem – szkodnikiem połyśnicą marchwianką. Dobrze jest również obok umieścić pory i koper, ich olejki eteryczne również odstraszają różne szkodniki. 
 • Zawsze warto również sadzić wkoło, nie tylko marchwi, aksamitki, które odstraszają mnóstwo szkodników. 
 • Marchewki nie sadzi się nigdy obok pomidorów, to sąsiedztwo wzajemnie sobie szkodzi.
  Różne odmiany marchwi

  Różne odmiany marchwi, autor: ShireShy, Pixabay

Najlepsze odmiany marchwi:

 • Amsterdamska – bardzo plenna odmiana wczesna o pomarańczowoczerwonych korzeniach długości 12-16 cm. Doskonała do bezpośredniego spożycia i na soki.
 • Kinga – odmiana wczesna o intensywnie pomarańczowym, cylindrycznym korzeniu długości 18-20 cm. Idealna do bezpośredniego spożycia, na przetwory i na soki.
 • Pariser Markt 4 – odmiana wczesna o pomarańczowych, kulistych korzeniach wielkości rzodkiewki. Świetna do bezpośredniego spożycia. 
 • Purple Haze – odmiana średnio wczesna o ciemnopomarańczowym miąższu i ciemnofioletowej skórce w prążki dorastająca do 25 cm długości. Po obróbce termicznej blednie. 
 • Deep Purple – odmiana średnio późna o długich, stożkowatych korzeniach i ciemnopurpurowej skórce. Świetna do bezpośredniego spożycia lub krótkotrwałego przechowywania. 
 • Blanka – bardzo plenna odmiana późna. Zarówno miąższ jak i skórka są intensywnie pomarańczowe. Dorasta do 25-28 cm długości. Idealna zarówno do bezpośredniego spożycia jak i przechowywania.

Fot. główna: klimkin, Pixabay

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content