Strona Główna Dom i Balkon Papryka – jak uprawiać w doniczkach?

Papryka – jak uprawiać w doniczkach?

autor Ogarnij Ogród

Papryka to roślina, którą z powodzeniem możemy uprawiać w domu, korzystając z doniczek. Jako jedno z ulubionych warzyw letnich jest świetną alternatywą dla początkujących adeptów ogrodnictwa. Wygodna i stosunkowo łatwa w realizacji uprawa daje wiele satysfakcji i owocuje smakowitymi warzywami prosto „z parapetu”.  Papryka w doniczce – jak uprawiać?

Uprawa papryki w doniczce w pigułce

  • Papryka jest doskonałym wyborem do uprawy doniczkowej, idealna dla początkujących ogrodników
  • Wymaga stanowiska słonecznego, ciepła, optymalnej wilgotności oraz żyznego podłoża
  • Ważne są regularne podlewanie i odpowiednie nawożenie, najlepiej organicznym nawozem
  • Najlepsze do uprawy doniczkowej są karłowate lub niskie odmiany papryki
  • Papryczki ozdobne mogą być jadalne, ale należy sprawdzić ich bezpieczeństwo spożycia

Papryka w doniczce – uprawa

Papryka (Capsicum), podobnie jak pomidor jest rośliną z rodziny psiankowatych, a co za tym idzie ma podobne wymagania uprawowe. Nade wszystko ceni stanowiska słoneczne, preferuje również ciepło oraz optymalną, stałą wilgotność, a w zamian oferuje obfite plony. Rozsadę dla uprawy papryki w doniczkach możemy wyprodukować samodzielnie z nasion, wysiewając je do donicy na ciepłym parapecie, bądź zaopatrzyć się w gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym czy na targu. 

Papryka w doniczce

Papryka w doniczce, autor: yogita mehra/flickr.com

Gotową sadzonkę papryki należy posadzić do dość dużej donicy, najlepiej w bardzo żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu. Można bez większego dostać w sklepach ogrodniczych również gotowe mieszanki przeznaczone do uprawy warzyw. Do czasu minięcia wiosennych przymrozków roślinę należy trzymać w domu, gdyż ceni ona ciepło i źle znosi niskie temperatury.

Jeżeli na zewnątrz zrobi się już cieplej, możemy donicę wystawić na balkon lub taras. Najlepszym miejscem będzie stanowisko słoneczne i ciepłe, ale osłonięte od wiatru. Papryka w doniczce preferuje ok. 24-26 °C za dnia, a nocą ok. 16-18 °C. Z tego też względu, w kapryśne okresy wiosną i jesienią warto chować ją do mieszkania, gdy temperatura spadnie poniżej 15°C. Jeżeli nasz okaz ma pozostać na zewnątrz, należy w tym czasie osłaniać go w chłodniejsze dni np. włókniną. 

Podlewanie i nawożenie papryki w doniczkach – pielęgnacja w pigułce

Przyjemne ciepło i dużo słońca to podstawa uprawy papryki, jednak warto zadbać również o zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności – zarówno podłoża, jak i powietrza. Aby zapewnić stałe nawodnienie roślin, warto zaopatrzyć się z pojemnik z wodą postawiony opodal, a donicę ułożyć na podłożu z wilgotnych kulek keramzytu. Paprykę należy przy tym regularnie podlewać, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna – ale nie może być zbyt mokra. Ponieważ papryka w doniczce kiepsko znosi suszę, nie wolno zapominać o jej nawadnianiu, jednak podobnie szkodzi jej przelanie.

Aby zapobiec nadmiarowi wody w glebie, warto wykorzystać w tym celu donice z otworami odpływowymi, a ich dno dopełnić warstwą drenażu np. z drobnego żwiru lub wspomnianych kulek keramzytu. Jest to ważne, inaczej zbyt wysoka wilgotność doprowadzić może do choroby papryki

Papryka w doniczce

Papryka w doniczce, autor: Princess Purple/flickr.com

Nawożenie papryki to kolejny ważny punkt w jej pielęgnacji, który pozwala zyskać obfite plony. Jeżeli pragniemy delektować się papryką dodając ją do potraw lub jedząc prosto z krzaczka, należy stosować bezpieczne rozwiązania, dlatego najlepiej wybrać nawozy organiczne. Są to  bowiem nawozy, które pozwolą uzyskać zdrowie i smaczne owoce. Najlepsze będą te przeznaczone do warzyw, ale i tradycyjne biohumusy. 

Jaka papryka najlepiej sprawdza się w uprawie doniczkowej?

Papryka w doniczce

Papryka w doniczce, autor: GOVINDCREATION/pixabay.com

W uprawie doniczkowej nie powinniśmy kierować się wyłącznie aspektami wizualnymi, ale przede wszystkim tym, czy dana odmiana poradzi sobie w uprawie doniczkowej. Najlepszym wyborem będą papryki karłowe lub niskie, które zajmują niewiele miejsca, a przy tym oferują szereg smakowitych i efektownych wizualnie opcji. Wśród najciekawszych opcji możemy wybierać z papryk ostrych i słodkich.

Odmiany słodkie, które zdadzą egzamin w domowej uprawie to między innymi Poupila, Hajduczek, Mini Bell Red, Mini Bell Chocilate, Sweet Bite, Artist lub Oda. Wśród ostrych z pewnością na uwagę zasługuje Peppino F1, Dzwonek, Koral lub Yvona.

Ozdobne papryczki doniczkowe – czy są jadalne?

Większość z papryk doniczkowych to odmiany jadalne, ale warto dobrze sprawdzić czy nasz okaz nam nie zaszkodzi. Wielu papryk dekoracyjnych, które zakupujemy już z owocami w sklepach ogrodniczych, marketach czy na targach lepiej nie spożywać, bowiem do ich uprawy stosowane mogą być różne środki chemiczne. Bezpośrednio po zakupie lepiej ich zatem nie spożywać, gdyż mogą okazać się szkodliwe. Wybierając swoją odmianę, warto do spożycia wypierać te typowo jadalne, kierując się swoimi preferencjami smakowymi. 

Papryka w doniczce

Papryka w doniczce, autor: TheDigitalArtist/pixabay.com

Uprawa papryki w doniczce – Podsumowanie

Uprawa papryki w doniczce jest dostępna i satysfakcjonująca, wymagając jedynie słonecznego stanowiska, regularnego podlewania i nawożenia. Optymalny wybór odmiany – karłowa lub niska, słodka lub ostra – pozwala cieszyć się smakowitymi i zdrowymi owocami prosto z własnego „parapetu”. Należy jednak zachować ostrożność przy spożyciu papryk dekoracyjnych zakupionych ze sklepu bez uprzedniej weryfikacji ich bezpieczeństwa.

Jaka papryka najlepiej sprawdza się w uprawie doniczkowej?

Najlepiej sprawdzają się karłowate lub niskie odmiany papryki, które są przystosowane do ograniczonej przestrzeni doniczki i oferują zarówno smakowite, jak i atrakcyjne wizualnie owoce.

Bibliografia:

  1. A. Stępowska, Owoce, Warzywa, Kwiaty, Jak przygotować rozsadę papryki?, 04/2009, s.16-18
  2. A. Stępowska, Owoce, Warzywa, Kwiaty, Odmiany papryki, 01/1996, s. 16-17
  3. C. M. Ukłańska, Mój Piękny Ogród, Kolorowe papryczki, 05/2009, s. 69

Fot. główna: JillWellington/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz