Celozja grzebieniasta – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
7 minut czytania
Celozja grzebieniasta, autor: Judgefloro, CC0, commons.wikimedia.org

Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata) vel Celozja srebrzysta vel Grzebionatka vel Koguci grzebień

Wysokość 25-100 cm
Kwitnienie  VI, VII, VIII, X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony

Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata) vel Celozja srebrzysta vel Grzebionatka vel Koguci grzebień jest rodzajem roślin jednorocznych, które należą do rodziny szarłatowatych. W swoim naturalnym środowisku celozja jest chwastem, a spotkać można ją w tropikach i strefie zwrotnikowej.

Celozja jest rośliną jadalną! W smaku podobna jest do szpinaku, jej liście to bogactwo witamin i minerałów.

Celozja grzebieniasta w pigułce

 • Celozja grzebieniasta jest jadalną, jednoroczną rośliną o dekoracyjnych kwiatostanach, przypominających koguci grzebień
 • Wymaga żyznej, próchniczej gleby, jasnego, ciepłego stanowiska, i ochrony przed wiatrem
 • Rozmnaża się z nasion w ciepłych warunkach, z wysadzaniem po przymrozkach
 • Pielęgnacja obejmuje umiarkowane podlewanie, unikanie zastojów wodnych i nadmiernego nawożenia
 • Dostępne są różne odmiany celozji, idealne do uprawy w ogrodach i na kwiat cięty

Jak wygląda Celozja grzebieniasta

Celozja grzebieniasta dorasta do 20 – 45 centymetrów. Łodygi celozji są zrośnięte na całej długości, a ich koniec wieńczy fantazyjny kwiatostan przypominający koguci grzebień. Jest on złożony z mnóstwa drobnych kwiatuszków w wielu odcieniach czerwieni, ale również w kolorze żółtym, różowym, łososiowym czy amarantowym, umiejscowionych na szczytach pędów. U nasady łodygi wyrastają liście tworząc rozetę. Mają owalno-podłużny kształt lub są lancetowate. Pędy rośliny się rozgałęziają.

Celozja grzebieniasta
Celozja grzebieniasta, autor: Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Celozja grzebieniasta może rosnąć w donicach, w skrzynkach na balkonach, ale świetnie się również sprawdza jako obwódka rabat kwiatowych czy rosnąc przy oczku wodnym. Idealna na kwiat cięty, również suszony. Pięknie kwitnie od lipca do października, często zamierając dopiero po pierwszych przymrozkach.

Uprawa celozji grzebieniastej

Celozja grzebieniasta ma sporo wymagania zarówno glebowe jak i środowiskowe. Gleba dla tych roślin powinna być żyzna, najlepiej próchnicza o dużej wilgotności, ale bez tendencji do tworzenia się zastojów wodnych. Stanowisko dla koguciego grzebienia powinno być jasne, ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Celozja grzebieniasta
Celozja grzebieniasta, autor: Sara Nabih, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Rozmnażanie celozji nie jest proste, dlatego lepiej jest kupić gotową rozsadę niż samemu ją tworzyć. Jednak można samodzielnie rozmnażać grzebionatkę z nasion, które wysiewa się w marcu lub kwietniu do ciepłego, lekkiego i żyznego podłoża. To ciepło jest kluczowe, jeśli nasiona mają wykiełkować, trzeba zatem pilnować by temperatura nie spadała poniżej 20 – 22°C. Nasiona wykiełkują w ciągu 14-21 dni. Rozsady się nie podlewa tylko systematycznie zrasza wodą. Gdy wschody będą już miały po kilka listków należy je przepikować do pojedynczych pojemników. Do gruntu czy do donic na balkonie wysadza się celozję pod koniec maja lub na początku czerwca, czyli już po ostatnich przymrozkach, nie jest to bowiem roślina mrozoodporna. Rośliny sadzi się co 20 cm.

Pielęgnacja celozji grzebieniastej

Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym celozji grzebieniastej jest jej podlewanie. A roślinę podlewa się dopiero wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Korzenie nie mogą stać w wodzie, dlatego sadząc koguci grzebień do donicy trzeba zadbać o grubą warstwę drenażową (kamyczki, keramzyt) oraz by donica miała otwór w dnie. Jeśli o to nie zadbamy roślina zacznie obumierać.

Celozja grzebieniasta
Celozja grzebieniasta, autor: Lumaca, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Równie źle jak przelewanie celozja znosi przenawożenie. Dlatego zapewniając jej na starcie podłoże bogate w składniki pokarmowe dobrze jest grzebionatkę zasilić po miesiącu. A później co 3 tygodnie niewielką dawką nawozu mineralnego przeznaczonego dla roślin kwitnących. Można również rośliną ściółkować kompostem albo podlewać biohumusem. Stosowanie nawozów organicznych jest na pewno dużo bardziej korzystne dla rośliny i środowiska niż zasilanie nawozami mineralnymi.

Celozja grzebieniasta — odmiany

W sklepach ogrodniczych bez problemu kupimy różnokolorowe rośliny, które po ostatnich przymrozkach sadzić można bezpośrednio w gruncie lub w donicach. Dostępne są również nasiona wielu odmian. Do tych najpopularniejszych należą:

 • ’Jewel Box’ – odmiana karłowa, idealna na rabaty i jako kwiat cięty, barwy kwiatostanów od żółtej przez różową i czerwoną do purpurowej.
 • ’Bombay’ – odmiany te idealnie nadają się na kwiat cięty, kwiatostany maja mają różne kolory, od różowego przez czerwony aż do purpurowego, ale są wśród nich również te koloru limonkowego.
 • ’Red Velvet’ – jedna z wyższych odmian, osiąga bowiem do 100 cm wysokości, kwiatostany duże, barwy karmazynowej.
Celozja grzebieniasta
Celozja grzebieniasta, autor: Rameshng, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
 • ’Toreador’ – odmiana dorastająca do 50 cm wysokości o intensywnie czerwonych kwiatach.
 • ’Gypsy Queen’ – odmiana ta ma intensywnie czerwone kwiaty, które osiągają imponujące wielkości, mimo, że roślina osiąga niewiele ponad 30 cm wysokości, idealna odmiana na kwiat cięty i na kwiatowe rabaty.

Celozja grzebieniasta – Podsumowanie

Celozja grzebieniasta, znana także jako koguci grzebień, jest fascynującą rośliną jednoroczną, która przyciąga uwagę swoimi wyjątkowymi kwiatostanami. Jej kwiaty, o bogatej palecie barw od czerwieni przez róż, żółć, po łososiowy i amarantowy, tworzą efektowne grzebienie, które mogą być wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu lub jako kwiat cięty. Celozja nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale również jest rośliną jadalną, o liściach bogatych w witaminy i minerały, przypominających smak szpinaku. Wymaga stanowiska jasnego, ciepłego i osłoniętego od wiatru, a także gleby żyznej i dobrze drenowanej. Uprawa celozji nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnej troski, zwłaszcza w zakresie unikania zastojów wodnych i zapewnienia odpowiedniego nawożenia. Odmiany celozji oferują różnorodność form i kolorów, umożliwiając dobór roślin idealnie dopasowanych do potrzeb każdego ogrodnika.

Czym jest celozja grzebieniasta?

Celozja grzebieniasta to jednoroczna roślina jadalna z rodziny szarłatowatych, znana z dekoracyjnych kwiatostanów przypominających koguci grzebień, uprawiana zarówno w ogrodach, jak i na kwiat cięty.

Bibliografia:

 1. M. Latkowska, Grzebieniasta i pierzasta, Kwietnik, 03/2000, s.48-51

Fot. główna: Judgefloro, CC0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz