Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Amorfa krzewiasta – uprawa i pielęgnacja

Amorfa krzewiasta – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Amorfa krzewiasta vel amorfa drzewiasta vel indygowiec zwyczajny (Amorpha fruticosa)

Wysokość3-6 m
KwitnienieVI, VII, VIII
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, liście, owoce
Pokrójwyprostowany

Amorfa krzewiasta vel amorfa drzewiasta vel indygowiec zwyczajny (Amorpha fruticosa) jest gatunkiem krzewu z rodziny bobowatych. Pochodzi z USA a w Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Przyciąga mnóstwo zapylaczy i jest rośliną miododajną

Amorfa jest krzewem liściastym o wyprostowanym pokroju, dorastającym w naszym klimacie maksimum do 4 m wysokości. Jego pędy silnie się rozgałęziają a sam krzew ma wyprostowany pokrój. Małe, pojedyncze listki o eliptycznym kształcie składają się na liście skrętoległe, złożone, nieparzystopierzaste, długości nawet 30 cm. 

Krzew kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwity są czerwono-fioletowe, nieduże, obupłciowe, zebrane w grona, zwieńczają pędy i wydzielają nieprzyjemny zapach. W miejscu kwiatów roślina późnym latem lub z początkiem jesieni tworzy nasiona. Są to wygięte strąki zawierające najczęściej jedno nasiono. Zdobią roślinę aż do wiosny, gdyż nie pękają. 

Uprawa amorfy krzewiastej

Amorfa krzewiasta jest rośliną mało wymagającą. Wykazuje dużą tolerancję w kwestii podłoża, choć preferuje ziemie wapienne a miejsca nasłonecznione. Umiarkowanie żyzne podłoże zapewnia obfite kwitnienie. Może jednak rosnąć zarówno na glebach podmokłych i gliniastych jak i piaszczystych i suchych. Amorfa jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, sama ma zdolność oczyszczania go z metali ciężkich. Odporna na przymrozki i silne wiatry. Dobrze jest każdej wiosny obsypywać ją kompostem. Nie przepada za przycinaniem, ale jeśli jest taka konieczność dobry moment to ten, gdy kwiaty przekwitną, gdyż kwitnie na pędach tegorocznych.

Fot. główna: Josep Gesti, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz