Strona Główna OgródChwasty Szczaw tępolistny – występowanie i zwalczanie

Szczaw tępolistny – występowanie i zwalczanie

autor Ogarnij Ogród

Szczaw tępolistny (Rumex obtusifolius) jest gatunkiem rośliny która należy do rodziny rdestowatych. Występuje powszechnie w całej Europie, na dużych obszarach w Azji oraz w Afryce Północnej. W Polsce jest to gatunek pospolicie występujący. Jest to roślina ruderalna, powszechnie występujący chwast. Bardzo często tworzy najróżniejsze mieszańce z innymi gatunkami czy odmianami szczawiu.

Jak wygląda szczaw tępolistny

Szczaw tępolistny

Szczaw tępolistny, autor: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Szczaw tępolistny jest byliną, co oznacza, że to roślina wieloletnia. Tworzy przy ziemi rozetę z liści odziomkowych. Liście te mają sercowaty kształt, natomiast te wyrastające na łodygach mają kształt jajowaty lub lancetowato-jajowaty. Łodygi są wzniesione, wyprostowane, dość mocno się rozgałęziają i dorastają do 50-120 cm wysokości. Na nich to pojawiają się kwiatostany w formie zebranych w luźne kłosy drobnych kwiatuszków. Szczaw tępolistny kwitnie od czerwca do sierpnia. Owocem szczawiu tępolistnego są trójgraniaste orzeszki.

Właściwości szczawiu tępolistnego

Szczaw tępolistny ma w swoim korzeniu sporo toksycznych soków, które w medycynie ludowej wykorzystuje się jako środki przeczyszczające. Na pewno trzeba uważać, z ich stosowaniem. Za to owoce stosuje się, gdy trzeba powstrzymać biegunki. Ciekawe, prawda?

Liście szczawiu tępolistnego to bogactwo witaminy C, można je więc dodawać np. do sałatek, uważając by nie przesadzić z ilością ze względu na szczawiany.

Ze względu na to, że zawartość szczawianów jest wyjątkowo wysoka, że jest to roślina szkodliwa dla zwierząt i zwierzęta gospodarskie omijają ją szerokim łukiem.

Szczaw tępolistny – zwalczanie

Najlepiej szczawiowi tępolistnemu rośnie się na terenach, gdzie podłoże jest dość mokre i bogate w azot. Często zdarza się, że wyrasta na trawniku. Najskuteczniej zwalcza się go wyrywając młode rośliny. Ponieważ jednak ma długi, rozgałęziający się korzeń, najlepiej jest przed wyrwaniem rośliny dobrze go podważyć np. widłami. Jeśli bowiem fragment korzenia zostanie w ziemi, roślina szybko się odrodzi.

Szczaw tępolistny

Szczaw tępolistny, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Szczaw tępolistny może być również zwalczany środkami chemicznymi. Stosując chemię w ogrodzie pamiętać jednak należy o stosowaniu się ściśle do wytycznych producenta. Ważne jest przede wszystkim zachowanie okresu karencji, ale także odpowiednia pora oprysków. Jeśli bowiem oprysk zastosujemy w środku dnia, przy okazji pozbycia się chwastów pozbędziemy się również całego mnóstwa pożytecznych owadów, w tym pszczół. Wśród środków ochrony roślin, które zwalczają szczaw tępolistny znajdują się: Chwastox Complex 260 EW, Golf Extra, Starane 260 EW.

Fot. główna: Sten Porse, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz