Anturium, w tym jego odmiana Scherzera (Anthurium scherzerianum) to jedna z wyjątkowo efektownych roślin, które charakteryzują wyraziste liście i soczyście kolorowe kwiaty. Piękne pąki potrafią utrzymać się nawet do dwóch miesięcy. Pielęgnacja anturium nie należy jednak do najłatwiejszych, ale przy odrobienie zaangażowania można uzyskać naprawdę satysfakcjonujący okaz do swojej kolekcji roślin domowych.
Charakterystyka anturium Scherzera
Anturium Scherzera jest rośliną wzrastającą do ok. 25 cm wysokości i średnicy do 35 cm. Jej kwiaty najczęściej przybierają kolor czerwony, ale można spotkać także okazy w odcieniach różowych, centkowanych i białych. Od chwili rozpoczęcia kwitnienia, roślina potrafi regularnie cieszyć oczy nowymi kwiatami. Najwięcej kwiatostanów obserwujemy latem, jednak odpowiednio pielęgnowana, będzie kwitła w zasadzie cały rok. Ta stosunkowo wolno wzrastająca roślina jest doskonała do niewielkich mieszkań. Wybierając swoje anturium warto szukać kwiatów z nierozwiniętymi pąkami i błyszczącymi liśćmi. Obok anturium Andreego jest najpopularniejszym w naszym kraju anturium.
Stanowisko dla anturium Scherzera
Anturium pochodzi z Ameryki Środkowej, co czyni ją kwiatem egzotycznym wymagającym stałej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. O optymalne warunki warto zadbać szczególnie zimą, gdyż roślina ta nie lubi nagłych spadków temperatury i przeciągów. Temperatura w domu nie powinna zatem spadać poniżej 15 °C. Miejsce dla anturium powinno być nasłonecznione, dlatego świetnie będzie rosła w dobrze oświetlonym pomieszczeniu – bez bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Aby zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, warto w pomieszczeniu zastosować nawilżacz lub umieścić roślinę na większej podstawce wypełnionej kamieniami i wodą. Roślina ta uwielbia również codzienne zraszanie – najlepiej deszczówką.
Jak dbać o anturium Scherzera?
Pielęgnacja anturium wymaga sporego zaangażowania. Liście rośliny należy regularnie przecierać z kurzu, ale można to robić regularnie zraszając je wodą. Dla lepszego efektu można także zastosować specjalne środki nadające połysk. Jest to roślina, która nie wymaga przycinania, gdyż rośnie niezwykle powoli.
Anturium może wymagać przesadzenia gdy korzenie zaczną wyrastać ponad glebę lub przez dno doniczki. Najlepszą porą na ten zabieg jest wiosna. Ważne jest dobranie odpowiedniej gleby – najlepsza jest mieszanka torfu i rozdrobnionego torfowca (w stosunku 1:3). W sklepach ogrodniczych bez problemu można zakupić gotową glebę do anturium. Na dnie donicy należy zadbać o przygotowanie drenażu, który zapobiegnie gniciu liści i zapewni dobrą przepuszczalność gleby.
Przesadzanie anturium Scherzera najlepiej wykonać do większej o jeden rozmiar donicy. Należy jednak zadbać przy tym o delikatne przeniesienie rośliny wraz z korzeniami. Warto delikatnie usunąć ziemię spomiędzy jej korzeni np. z pomocą patyczka, uważając aby ich nie uszkodzić. Po umieszczeniu anturium w nowej doniczce, należy obsypać je ziemią i ugnieść ją dookoła rośliny. Po przesadzaniu dobrze jest przenieść roślinę w ciemne miejsce na 2-3 dni, nie podlewając jej, aby pobudzić tym sposobem korzenie do wrośnięcia w nowe podłoże.
Problemy anturium Scherzera
Anturium podobnie jak inne kwiaty doniczkowe może wykazywać objawy chorób. Jeżeli zatem zauważymy:
- Suche liście, które są papierowe i żółknące, konieczne jest częstsze podlewanie rośliny i zwiększenie wilgotności powietrza.
- Więdnące i zwisające liście to oznaka zbyt dużych przeciągów w otoczeniu anturium. Warto przenieść je wówczas w bardziej osłonięte miejsce.
- Liście żółknące i opadające na ziemię to sygnał, że roślina ma zbyt mokro lub zbyt zimno, najlepiej przenieść jest ją wówczas na cieplejsze stanowisko.
- Młode listki są słabe i drobne, a roślina już od dawna nie kwitła to sygnał, że wymaga nawożenia.
- Liście wykazują brunatne plamy to znak, że anturium cierpi z powodu zakażenia grzybowego. Plamistość można leczyć stosując rozcieńczone środki grzybobójcze.
- Spód liści pokryty białymi wełnistymi plamkami to oznaka pojawienia się szkodników – wełnowców i przędziorków. Uciążliwe się plamki należy usuwać wówczas wacikiem nasączonym w denaturacie lub zastosować opryski insektycydowe.
Fot. główna: Keith Roper/flickr.com