Filodendron – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Filodendron, autor: Brian Noe/flickr.com

Filodendron (Philodendron) jest rośliną pochodzącą z południowej i środkowej Ameryki. Różnorodność ich odmian liczy nawet kilkaset gatunków. Są to rośliny ciepłolubne, niezwykle wdzięczne i cenione w uprawie domowej. Jako rośliny pnące potrafią wzrastać do 2-3 metrów długości. Te należące do rodziny obrazkowatych kwiaty swoją popularność zawdzięczają efektownym liściom, których wielkość oraz różnorodne wybarwienie wyróżnia ich poszczególne gatunki. Filodendrony posiadają również kwiaty, które charakteryzuje długa kolba z osłonką – zauważyć można je u okazów rosnących w naturze lub oranżeriach – w domowych warunkach niestety nie pojawiają się. W naszych domach stanowią popularną roślinę doniczkową. Jak należy je uprawiać i pielęgnować, aby były piękną ozdobą? 

Filodendron
Filodendron, autor: Dan Jones/flickr.com

Uprawa filodendronów

Filodendrony należą do roślin o szczególnych wymaganiach, a charakterystyczne jest dla nich to, że nie potrzebują zbyt dużo światła. Na słonecznych stanowiskach mogą ulegać poparzeniom, matowieć lub żółknąć, a przy tym tracić swój kształt. Przy niewielkiej ilości światła rośliny te wyciągają pędy, a odcień ich liści traci na intensywnym wybarwieniu. Dla uzyskania ich najpiękniejszej odsłony, warto usytuować je wówczas bliżej okna. Jako rośliny egzotyczne, wymagają także większej wilgotności powietrza. Można uzyskać ten efekt często zraszając liście przez cały rok – najlepiej deszczówką lub odstałą wodą. Idealną temperaturą dla ich uprawy jest od 18 do 25°C od wiosny do jesieni i od 15 do 18°C zimą. Niższe temperatury nie służą roślinom, dlatego należy uważać na przeciągi itp. zmiany.

Filodendron
Filodendron, autor: Men In Blackflickr.com

Pielęgnacja filodendronów

Nawożenie i podlewanie to niezwykle ważny element pielęgnacji Tych roślin. Najlepiej je połączyć podlewając rośliny wodą z rozpuszczalnym nawozem co 7-10 dni. Doskonale reagują one na nawozy mineralne stosowane naprzemiennie z nawozami organicznymi, np. biohumus. W okresie zimowym należy wstrzymać się z nawożeniem, ale i ograniczyć podlewanie. Ziemia w doniczce nie powinna być jednak zbyt sucha. 

Rośliny te wymagają regularnego przesadzania – najlepiej co roku w przypadku roślin młodych. Starsze okazy potrzebują go raz na dwa, trzy lata. Idealną glebą dla nich będzie przepuszczalna i próchnicza ziemia o odczynie od 5,7 do 6,8 pH. Rozmnażanie tych roślin doniczkowych najlepiej wykonać wczesną wiosną ucinając z pędów z korzeniami przybyszowymi sadzonki z 2-3 listkami. Tak przygotowane sadzonki należy ukorzenić w wodzie lub sadząc je w lekki i ciepłym podłożu np. łączącym torf z piaskiem. Ukorzenianie sadzonek trwa nawet do kilku tygodni. Po tym czasie można przesadzić je do odpowiedniego dla nich podłoża. 

Większe okazy roślin wymagają zastosowania podpór. Najlepiej sprawdzą się bambusowe drabinki lub specjalne kratki do pnączy. W naturalnym środowisku rośliny te pną się po pniach drzew ku górze, ale bywają odmiany, które swobodnie opuszczają swoje pędy ku dołowi. 

Filodendron
Filodendron, autor: NC State Extension Gardener/flickr.com

Problemy w uprawie filodendronów

Niewłaściwa pielęgnacja, w tym w szczególności ubogie podlewanie, jego nadmiar lub zbyt ciemne stanowisko sprawiają, że rośliny te tracą liście, a ich pędy mogą zasychać. Warto zweryfikować wówczas nasze dotychczasowe metody uprawy i warunki rośliny, aby poprawić kondycję roślin. Częstym problemem roślin tego rodzaju bywają choroby grzybowe, które objawiają się w postacie ciemnobrązowych, wodnistych i szybko powiększających się plam na liściach. Aby wspomóc rośliny w walce z tzw. plamistością liści należy zastosować środki grzybobójcze i unikać moczenia liści podczas podlewania. 

W przypadku nadmiernej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywają rośliny, mogą one nabawić się choroby wirusowej – drobne, liczne, żółte plamki na liściach. Niestety pojawienie się powyższych objawów sprawia, że okaz taki należy usunąć. Do szkodników tych egzotycznych roślin zaliczyć możemy czerwce, które należy zwalczać preparatami w opryskach. 

Najpopularniejsze odmiany filodendronów

Wśród obszernego wachlarza odmian tych roślin, najlepszymi ich gatunkami wprost stworzonymi do uprawy doniczkowej są:

  • Filodendron pnący (Philodendron scandens) – ma długie i cienkie pnącza z licznymi korzeniami powietrznymi. Ich ciemnozielone liście przybierają kształt serca i osadzone są na długich ogonkach. 
Filodendron pnący
Filodendron pnący, źródło: depositphotos.com
  • Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens) jest odmianą o większych, strzałkowatych liściach oraz pędami i ogonkami liściowymi o lekko czerwonym zabarwieniu. 
Filodendron czerwieniejący
Filodendron czerwieniejący, autor: Dawn Easterday źródło/flickr.com
  • Filodendron Andrego (Philodendron andreanum) – odmiana zbliżona wyglądem do filodendrona pnącego, jednak jego liście przybierają bardziej podłużną formę. Ich brzegi oraz unerwienie charakteryzuje jasny odcień zieleni. 
Filodendron Andrego
Filodendron Andrego, źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także: Anturium Andreego – uprawa i pielęgnacja

Fot. główna: Brian Noe/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz