Strona Główna Dom i Balkon Jak zmyć kurz z liści roślin doniczkowych?

Jak zmyć kurz z liści roślin doniczkowych?

autor Ogarnij Ogród

Kurz jest wszechobecny. I tak samo jak wycieramy go z mebli, odkurzamy z dywanów, tak samo musimy raz na jakiś czas usuwać go z roślin. Jest to konieczne, gdyż kurz zatyka aparaty szparkowe utrudniając roślinom oddychanie, czyli wymianę gazową. Gruba warstwa pyłu powoduje znaczące ograniczenie możliwości pobierania dwutlenku węgla i oddawania do otoczenia tlenu. W dużym stopniu utrudnia również parowanie wody i hamuje docieranie światła, niezbędnego do fotosyntezy. Roślina oblepiona kurzem słabnie stając się łatwym łupem chorób i szkodników. I ostatni argument – rośliny pokryte kurzem wyglądają zwyczajnie niechlujnie.

Nie wszystkie rośliny można odkurzać w ten sam sposób. Także zanim się za to zabierzemy warto sprawdzić które rośliny możemy włożyć pod prysznic a które można potraktować ściereczką.

Sposoby na pozbycie się kurzu z roślin

  • prysznic – najlepszy sposób dla roślin o niewielkich liściach, np. dla fikusów, bluszczy, zielistek, paproci czy cytrusów. Roślinę należy umieścić w wannie lub pod prysznicem i zabezpieczyć folią doniczkę, by nie zrobić z podłoża błota. Później trzeba ustawić strumień wody na delikatny. A sama woda nie może być zbyt zimna ani zbyt ciepła. Czasami jest tak, że nie ma możliwości ustawienia delikatnego strumienia, a w przypadku np. paproci możemy jej delikatne listki uszkodzić. W takim wypadku przyda się spryskiwacz, który tworzy z wody delikatną mgiełkę. Roślinę spryskujemy tak długo aż woda z kurzem będzie z niej kapać.

spryskiwanie roślin fot. ArthurHidden / freepik.com

  • wilgotna ściereczka – gdy mamy rośliny o dość dużych liściach, np. skrzydłokwiat, monstera, fikus sprężysty, dracena, juka czy filodendron to najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest delikatna, wilgotna ściereczka. Dobrze, jeśli woda, w której ją moczymy jest już odstana, w temperaturze pokojowej i bez jakichkolwiek dodatków typu ocet czy olej. Gdy przecieramy powierzchnię liścia pamiętać należy o podłożeniu dłoni pod spód, żeby go nie złamać.
  • spryskiwacz – gdy mamy rośliny pnące, które mają już po kilka metrów długości jak scindapsus albo rośliny o dużych gabarytach jak bananowiec czy palma albo o delikatnych listkach jak trzykrotka, to możemy do oczyszczenia liści z kurzu posłużyć się spryskiwaczem. Dobrze jest podścielić pod roślinę jakąś folię, by kapiąca woda z kurzem nie zabrudziła nam np. kanapy. Powinno się bowiem na tyle intensywnie zrosić liście, by woda z nich kapała.
  • pędzelek – wszelkie rośliny mające kolce, czyli kaktusy albo włochate jak fiołki afrykańskie, pelargonia pachnąca czy gerbera. Te, które nie znoszą nadmiaru wody jak zamiokulkas czy wszelkie sukulenty trzeba traktować z niezwykłą delikatnością. Jest to co prawda dość pracochłonne, ale w tym wypadku idealnym przedmiotem do usuwania kurzu będzie pędzelek o bardzo miękkim włosiu. Idealne są te do nakładania pudru.
  • letni deszcz – pod warunkiem, że to kapuśniaczek a nie wielka ulewa. Idealnie oczyści wszelkie rośliny z kurzu, ale i nawodni. Jeśli zatem jest taka możliwość i okazja, warto z niej korzystać.

fot. główne jcomp / freepik.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content