Strona Główna Dom i Balkon Monstera – uprawa, pielęgnacja, najpopularniejsze odmiany

Monstera – uprawa, pielęgnacja, najpopularniejsze odmiany

autor Ogarnij Ogród

Monstera (Monstera Adans.) to piękna, egzotyczna roślina, której liście ostatnimi czasy są niezwykle popularne we wnętrzarstwie. Należy do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które nie są zbyt wymagające i oferują wiele atrakcyjnych odmian o charakterystycznych cechach. Jak dbać o monstery, i które ich gatunki są najlepsze do uprawy w domu?

Monstera

Monstera, autor: zoosnow/pixabay.com

Monstery należą do roślin z rodziny pnączy pochodzących z lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Ich korzenie powietrzne, pozwalają im na przyczepianie się do podłoża. Charakteryzują je ciemnozielone liście z nacięciami, które rozwijają się, gdy rośliny znajdą dla siebie optymalne warunki. Wymagają one dostępu do światła, gdyż w razie jego braku mogą nie wykształcić typowych dla siebie nacięć. Miłośnicy okazałych roślin, z pewnością znajdą w nich swój ideał. Niektóre z ich odmian potrafią uzyskać liście nawet do 60 cm średnicy. 

Uprawa monstery

Ponieważ naturalnym środowiskiem dla monstery są lasy tropikalne, wymagają sporej wilgotności. Najłatwiej zadbać o nią poprzez regularne zraszanie ich liści – 2-3 razy w tygodniu. Nie należy jednak przesadzać z ich podlewaniem, a niektóre ich gatunku lubią lekko przesuszone podłoże. Latem wystarczy podlewać je raz w tygodniu, z kolei zimą raz na dwa tygodnie. Rośliny te preferują temperatury od 15 do 25°C.

Monstera

Monstera, autor: Benjamin Ho/flickr.com

Najlepszym dla nich miejscem jest lokalizacja 3-5 metrów od okna – ważny jest stały dostęp do światła, ale bez nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Mniejsze okazy idealnie dopełnią kwietniki, mogą być umieszczane w doniczkach na meblach, a większe najlepiej rosną w dużych donicach na podłodze. Małe monstery należy przesadzać co 2-3 lata, starsze już nie wymagają tak częstej zmiany przestrzeni, jednak dobrze jest wymieniać im wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. 

Monstera – pielęgnacja

Zła pielęgnacja sprawia, że monstery tracą na urodzie. Ich liście podwijają się, bywają przesuszone, a nawet pojawiają się na nich ciemnożółte plamy. Szczególnie źle znoszą nadmierne podlewanie. Wysokie okazy wymagają zastosowania podpór, które umożliwią im pięcie się i optymalny wzrost. Gotowe rozwiązania znaleźć można w sklepach ogrodniczych.

Nawożenie monstery najlepiej przeprowadzać z pomocą nawozów wolnodziałających, które można w formie granulek łączyć podłożem lub stosować posypowo. Tym sposobem rośliny zyskają składniki mineralne, które będą się uwalniały do gleby przez cały sezon. Innym, dobrym sposobem na dostarczenie nawozu monsterze jest podlewanie ich roztworem nawozów do roślin ozdobnych co 2-3 tygodnie przez okres od wiosny do późnego lata. Nawożenie to dobry sposób na uzyskanie naprawdę imponujących okazów roślin. 

Pielęgnacja monstery

Pielęgnacja monstery, źródło: depositphotos.com

Roślina ta wymaga systematycznego usuwania kurzu, który na jej dużych liściach zbiera się stosunkowo szybko. Można ją wstawić do wanny i opłukać delikatnie liście letnią wodą z prysznica, a można również liście przecierać zwilżoną ściereczką.

Rozmnażanie monstery

Rozmnażanie monster nie należy do trudnych. Najlepiej jest postawić na ukorzenianie ich sadzonek wierzchołkowych (najlepiej z 3-4 listkami i korzeniem powietrznym) w wodzie lub podłożu. Odcięte sadzonki wymagają jednak odpowiedniej temperatury – najlepiej 23-26°C oraz odpowiedniej wilgotności powietrza. Możliwe jest również rozmnażanie z odkładów powietrznych, jednak jest to wyzwanie nieco bardziej wymagające. Na kilkuletnich pędach wykonuje się wówczas nacięcie, na które nakłada się ziemię. Miejsce to należy następnie zabezpieczyć folią. Gdy roślina wypuści na nim korzenie, należy oddzielić ją od rośliny matecznej i posadzić. 

Monstera

Monstera, autor: Dan Jones/flickr.com

Najpiękniejsze odmiany monstery 

Na świecie znaleźć można niespełna 40 odmian monaster, a różnią się one między sobą wybarwieniem liści, rozmiarem oraz intensywnością wzrostu. Wśród najciekawszych odmian do uprawy w domu zaliczyć możemy:

  • Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) jest najpopularniejszą odmianą o gładkich, ciemnozielonych liściach z nacięciami. Prawidłowa pielęgnacja i doskonałe warunki pozwalają jej wzrastać do 2 metrów wysokości.  
Monstera dziurawa

Monstera dziurawa, autor: Maja Dumat/flickr.com

  • Monstera Adansona (Monstera adansonii) ma ciekawą budowę liści – są podziurawione licznymi, małymi otworami. Kwiat ten tworzy również długie pędy, które zwisają z doniczek. 
Monstera Adansona

Monstera Adansona, autor: Kenny Song/flickr.com

  • Monstera plamista (Monstera Variegata) to rzadsza, ale niezwykle efektowna odmiana monstery. Ma wielobarwne zielono-żółte lub zielono-białe liście. 
Monstera plamista

Monstera plamista, autor: Joanna Pędzich-Opioła/flickr.com

  • Monstera obliqua to odmiana o perforowanych lub ukośnych liściach. Jest bardzo rzadka, a jej liście charakteryzują liczne dziury – obejmują nawet 90% ich powierzchni. 
Monstera obliqua

Monstera obliqua, źródło: depoditphotos.com

Należy wiedzieć, że zarówno monstera jak i szeflera, skrzydłokwiat czy difenbachia są to rośliny trujące dla kotów, w ich soku znajdują się bowiem szczawiany.

Fot. główna: Hornbeam Arts/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz