Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Dracena deremeńska – uprawa i pielęgnacja

Dracena deremeńska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Dracena deremeńska vel Dracena wonna (Dracaena deremensis)

Wysokość 50-200 cm
Kwitnienie
Stanowisko jasne, światło rozproszone
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój wzniesiony

Dracena deremeńska vel Dracena wonna (Dracaena deremensis) jest rośliną (drzewem liściastym) z rodziny szparagowatych, występującą w naturze na terenie Afryki, gdzie często wykorzystywana jest Ze względu na atrakcyjny wygląd od połowy XIX w. uprawiana jest w wielu krajach jako długowieczna roślina doniczkowa. Jak sama nazwa wskazuje, dracena wonna wydziela delikatny, przyjemny zapach.

Dracena deremeńska 'Massangeana'

Dracena deremeńska 'Massangeana’, autor: Josh Krup, Public Domain, commons.wikimedia.org

W języku polskim nosi również nazwę Smokowiec wonny. Jeśli chodzi o nazwy łacińskie, spotyka się kilka synonimów:

  • Aletris fragrans
  • Cordyline fragrans
  • Dracaena deremensis
  • Pleomele fragrans

Dracena deremeńska – jak wygląda

Dracena deremeńska w swoich naturalnych warunkach może dorastać do nawet 6 metrów wysokości. Jako roślina doniczkowa osiąga przeciętnie 50-80 cm wysokości. W wypadku odmian szczepionych na pniu jest wysokość może osiągnąć 2 m.

Jej liście są bardzo okazałe, skórzaste i lancetowate, dorastające do 1 metra długości. Wyrastają wprost z pnia lub grubej łodygi pęczkami, tworząc na szczycie rośliny rozetę niczym parasol. Są wielobarwne, w różnych odcieniach zieleni, ozdobione dodatkowo pasami barwy białej, kremowej lub żółtej.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska, autor: Bart Wursten, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Korzenie u dracen lubią się płożyć, jeśli tylko mają taką możliwość. Są gładkie i mają barwę ciemnożółtą do pomarańczowej. Draceny rosnące w warunkach naturalnych pięknie kwitną, a gdy kwiaty przekwitną, na roślinie pojawiają się owoce. W uprawie doniczkowej to się nie zdarza. Za to przez okrągły rok można cieszyć oczy intensywną zielenią liści z dodatkiem jasnego obrzeża. Dolne liście z czasem zasychają i można je usunąć, jest do proces zupełnie naturalny.

Uprawa draceny deremeńskiej

Dracena deremeńska jest rośliną odporną na przesuszenia i generalnie mało wymagającą. Lubi podłoże żyzne, torfowe, bogate w składniki pokarmowe. Dla młodych egzemplarzy powinno się wybrać stanowisko jasne, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie – powinno to być dużo rozproszonego światła – najlepszy jest parapet wystawy północnej lub wschodniej. Starsze powinny stać nieco dalej od okna albo oddzielone od bezpośrednich promieni słonecznych firanką, ale wciąż w widnym miejscu.

Draceny można rozmnażać poprzez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych, ale nie jest to proste i nie zawsze się udaje. Najlepiej odcięty fragment umieścić szklanym pojemniku, w letniej wodzie i postawić w jasnym i ciepłym miejscu.  A gdy wypuści korzenie zasadzić w doniczce z grubą warstwą drenażową (keramzyt, żwir, kamyczki) i odpowiednim podłożem. Można ją również zasadzić od razu w doniczce, ale wówczas dotrze jest użyć ukorzeniacza.

Dracena wonna 'Limelight'

Dracena wonna 'Limelight’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Po przycięciu wierzchołka cała roślina zyskuje, ponieważ pobudza to jej krzewienie. Młode draceny przesadza się co rok lub dwa, a starsze raz na kilka lat, najlepiej dopiero wówczas, gdy korzenie przestają się mieścić w donicy. Wiedzieć jednak należy, że roślina ta średnio lubi przesadzanie. Trzeba to robić bardzo ostrożnie gdyż ma delikatny system korzeniowy.

Dracena deremeńska – pielęgnacja

Dracena daje sobie radę z krótkotrwałym przesuszeniem podłoża, gorzej natomiast w przelewaniem. Generalnie jednak powinna być systematycznie podlewana, najlepiej umiarkowaną ilością wody dwa razy w tygodniu. Roślina powinna być nawet codziennie zraszana wodną mgiełką o temperaturze pokojowej, lubi bowiem wilgoć z powietrza.

Liście powinny być raz na jakiś czas przetarte miękką ściereczką lub gąbką by pozbyć się osiadającego na nich kurzu.

Wiosną i latem powinno się draceny systematycznie nawozić (najlepiej co 2 tygodnie) nawozem do roślin zielonych lub dedykowanym palmom, dracenom i jukom. Można również po prostu dolać do wody, którą podlewamy wszystkie kwiatu odpowiednią dawkę biohumusu.

Dracena wonna – choroby i szkodniki

Dracena wonna jest rośliną odporną na ataki chorób. Problem chorób grzybowych może się pojawić, jeśli roślina będzie przelewana. Wówczas mogą wystąpić procesy gnilne. Bezpośrednie nasłonecznienie liści doprowadzi do ich popatrzenia, a zatem pojawienia się przebarwień i w konsekwencji nekrozy i zasychania liści.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska, autor: Hatem moushir, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Szkodniki rzadko się na niej pojawiają, tym niemniej może nastąpić atak mszycy, przędziorków lub miseczników i tarczników. 

Odmiany draceny deremeńskiej

  • ’Schryveriana’ – typowy przedstawiciel gatunku o zielonych liściach i żółtych krawędziach
  • ’Warneckii’ – tutaj liście mają białe obrzeża
  • ’Green White’ – zielone liście z białymi pasami na środku
  • ’Twist’ – liście błyszczące, ciemnozielone, efektownie poskręcane, bez dodatkowych przebarwień
  • ’Lemon Lime’ – liście mają intensywnie żółto-zielony kolor z białymi pasmami na obrzeżach

Fot. główna: Dracena deremeńska 'Warneckii’, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz