Monstera (Monstera) jest pnączem należącym do rodziny obrazkowatych. To niesamowita roślina o różnej wielkości liściach w zależności od odmiany. W naturze może osiągać nawet 20 metrów wysokości. Jest również bardzo popularną rośliną uprawianą w doniczkach, która w optymalnych warunkach może osiągnąć kilka metrów wysokości. By pnącze uprawiane w domu miało doskonałą kondycję i zdrowo rosło trzeba wiedzieć jak dbać o monsterę i czego nie lubi monstera. I o tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.
Wymagania monstery
Powiedzmy, że właśnie kupiliśmy młodą monsterę i chcemy by pięknie i zdrowo rosła. Co więc trzeba zrobić? Przede wszystkim trzeba dać roślinie kilka dni na zaaklimatyzowanie się. Wystarczy tydzień. Najczęściej rośliny kupujemy w plastikowych doniczkach produkcyjnych, a dużymi otworami w dnie. Można ją więc włożyć do osłonki wypełnionej kamieniami, albo postawić na spodku. Wszystko po to, żeby doniczka nie stała w wodzie. W osłonce spłynie między kamienie, a ze spodka po podlaniu ją wylewamy.
Po tygodniu należy monsterę przesadzić do sporo większej doniczki. Ważne, żeby w dnie doniczki był otwór pozwalający na odpłynięcie nadmiaru wody. Na spodzie doniczki powinna się znaleźć kilkucentymetrowa warstwa drenażowa. Może to być keramzyt, skorupy z potłuczonej doniczki albo kamyczki. Ważne by korzenie nigdy nie stały w wodzie.
Ziemia dla monstery musi być żyzna, najlepiej próchnicza, przepuszczalna (dobrze jest wymieszać z piaskiem albo perlitem). Można również kupić gotową mieszankę podłoża dedykowaną uprawie monstery.
Monstera musi również mieć odpowiednie miejsce. Musi być tam sporo światła, ale nie bezpośrednia wystawa na słońce. Powinno jej być ciepło, ale też nie przy samym kaloryferze. No i sporo wilgoci w powietrzu również się przyda, więc zimą idealnie jest, gdy stoi niedaleko nawilżacza powietrza. Monstera będzie również rosnąć w miejscu zacienionym, ale wówczas jej liście będą mniejsze, będą miały mniej otworów i bardziej płytkie będą wcięcia.
Jak dbać o monsterę
Gdy już monstera została przesadzona i ustawiona w idealnym miejscu trzeba pamiętać i jej odpowiedniej pielęgnacji. A jak dbać o monsterę by jej liście miały zawsze intensywnie zielony kolor i by nie opadały?
Przede wszystkim:
Podlewanie monstery
Monstera lubi wilgoć. I dlatego właśnie należy do roślin, które idealnie sprawdzają się w uprawie hydroponicznej. Jeśli lubimy kwiatowe ściany, czyli ogrody wertykalne to i tutaj monstera sprawdzi się idealnie. Ale jeśli uprawiamy monsterę tradycyjnie w donicy, to absolutnie nie może stać w niej woda, bo korzenie zaczną gnić.
Dlatego podlewamy monsterę wówczas, gdy ziemia zaczyna przesychać. Latem, gdy są upały podlewa się ją kilka razy w tygodniu, zimą natomiast wystarczy podlać ją raz w tygodniu.
Zraszanie monstery
Jeśli nie używamy zraszacza powietrza, to o każdej porze roku warto zraszać liście monstery bardzo delikatną mgiełką odstanej, miękkiej wody o pokojowej temperaturze.
Pielęgnacja liści monstery
Liście monstery mają dużą powierzchnię, przez co osadza się na nich sporo kurzu. Trzeba kurz systematycznie usuwać przy pomocy delikatnej, miękkiej, zwilżonej ściereczki.
Nawożenie monstery
Monstera jest rośliną wymagającą sporej ilości składników pokarmowych, dlatego w okresie wzrostu, czyli od wczesnej wiosny do jesieni konieczne jest nawożenie monstery. Może to być uniwersalny nawóz do roślin zielonych, może być biohumus. Dawkowanie oraz częstotliwość należy dostosować do zaleceń producenta nawozu. Informacje te zawsze zamieszczone za na opakowaniu.
Przesadzanie monstery
Dopóki monstera jest młoda, powinno się ją przesadzać każdej wiosny (w kwietniu) zawsze do sporo większej doniczki. Gdy natomiast jest już wiekowa i pokaźnych rozmiarów, wówczas każdej wiosny trzeba zebrać ile się da wierzchniej warstwy ziemi w doniczce i zastąpić ją świeżą i żyzną ziemią.
Podpora dla monstery
Monstera jest pnączem. By prawidłowo rosnąć potrzebuje podpory. Może to być solidna drabinka albo solidny, drewniany kij, na początek wystarczy ten od szczotki, z czasem potrzebny będzie wyższy. Roślinę do podpory należy przywiązywać.
Czego nie lubi monstera
Wymienić można kilka rzeczy, których monstera nie lubi i których należy w uprawie rośliny unikać:
- monstera nie lubi wody stojącej w doniczce
- monstera nie lubi stać w pełnym słońcu
- monstera nie lubi przeciągów (zasychają końcówki liści)
- monstera nie lubi suchego powietrza
- monstera nie lubi stać obok gorącego kaloryfera zimą
- monstera nie lubi suchego, jałowego podłoża
- monstera nie lubi ciasnych doniczek
- monstera nie toleruje obcinania wiszących korzeni
Fot. główna: Smatu, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org