Strona Główna PielęgnacjaNawożenie Roślin Popiół drzewny – ekologiczny nawóz

Popiół drzewny – ekologiczny nawóz

autor Ogarnij Ogród

Popiół drzewny, który jest pozostałością po paleniu drewnem w piecu lub kominku, zazwyczaj trafia do śmieci. To samo tyczy się tego z ogniska. Jeśli mieszkamy w domu i dotyczy nas problem pozostawiania popiołu, z pewnością zastanawialiśmy się, czy właśnie tak musi być. Okazuje się, że niekoniecznie. Popiół drzewny może się bowiem sprawdzić jako ekologiczny nawóz.

Właściwości popiołu drzewnego 

Nawóz z popiołu, jako pozostałość po spaleniu masy roślinnej, ma bogaty skład elementarny. Zawiera między innymi fosfor, wapń i potas, a także mikroelementy, czyli składniki niezbędne dla rozwoju roślin. Nie ma w nim natomiast ważnego elementu, jakim jest azot, dlatego nie jest więc alternatywą dla nawozów zawierających ten pierwiastek, a raczej dla nawozów mineralnych. Popiół posiada wysokie pH (10-12), dlatego innym jego zastosowaniem jest odkwaszanie gleby. Jest więc alternatywą dla wapna nawozowego. Komplementarny nawóz z kolei uzyskamy, mieszając popiół z kompostem. Składniki mineralne zawarte w pozostałości po spalaniu drewna doskonale uzupełnią te znajdujące się w zbutwiałych szczątkach roślinnych. Warto umieszczać popiół w kompoście od razu. W ten sposób rozwiną się w nim dodatkowe mikroorganizmy glebowe, które wspomogą rozwój naszych roślin.

Popiół drzewny

Popiół drzewny, autor: hulkiokantabak/pixabay.com

Z którego drewna otrzymamy najlepszy nawóz popiołowy?

Duże znaczenie odgrywają dwie właściwości drzew, jakie spalamy – ich twardość i typ. Generalnie im twardsze drewno, tym więcej popiołu otrzymamy. Twardymi drzewami są na przykład dąb, klon i jesion. Ponadto więcej resztek ze spalania pozostanie po liściach i korze, niż po wewnętrznych elementach drzewa. Jeśli chodzi o składniki mineralne, bardziej bogaty w nie jest popiół z drzew liściastych. Warto więc przy następnym zakupie opału wziąć to pod uwagę.

Jak używać popiołu jako nawozu?

Jak wspominaliśmy, popiół nie zawiera azotu. Zasilamy więc nim rośliny w tym samym czasie kiedy inaczej użylibyśmy nawozu właśnie bez jego zawartości. Stosuje się go więc podczas nawożenia jesiennego, kiedy to nie jest zalecane stosowanie preparatów bogatych w ten składnik. Przed użyciem popiołu, warto najpierw oczyścić go z grudek, zawierają one bowiem duże ilości soli. Można go następnie wysypać na cały zagon, pamiętając, by nie robić tego podczas silnego wiatru, który może roznieść go w niepożądane miejsca.

Następnie najlepiej jest ziemię przekopać. Nie utworzy się wtedy bowiem z niego skorupa, która może utrudnić przenikanie jego wartości odżywczych do gleby. Można w ten sam sposób także zająć się odkwaszaniem gleby. Należy wtedy zmieszać około 60 g popiołu na metr kwadratowy wierzchniej warstwy gruntu (około 10 cm głębokości). Jeśli z kolei nasza gleba posiada wysokie pH, rzędu wyższego niż 8, powinniśmy zaniechać nawożenia popiołem. Podniesie on bowiem już wysoką zasadowość gleby.

Popiół drzewny - ekologiczny nawóz

Popiół drzewny – ekologiczny nawóz, autor: sun4you/pixabay.com

Dla jakich roślin nawóz z popiołu będzie odpowiedni?

Popiół drzewny, jako że zawiera dużą ilość wapnia, sprawdzi się zwłaszcza dla roślin warzywnych i owocowych. To właśnie one potrzebują tego pierwiastka w dużych ilościach. Innym zastosowaniem dla popiołu jest nawożenie nim rabat kwiatowych, które pod jego wpływem pięknie rozkwitną. Także ozdobne krzewy, lubiące wysokie pH gleby, będą zadowolone z potraktowania ich popiołem. Są to na przykład bukszpan, głóg i dereń. Należy uważać z kwasolubnymi roślinami, które z kolei źle zniosą nawożenie ich tym nawozem, zwiększającym zasadowość gleby. Nie wysypujemy więc go pod iglaki, wrzosy, borówki i inne jagody.

Popiół drzewny – ekologiczny nawóz dla trawnika

Popiół drzewny polubi także nasz trawnik. Trzeba tu jednak stosować jego niewielkie ilości, rezygnując z innych nawozów mineralnych. Można z kolei używać zasilania azotem. W ten sposób unikniemy przenawożenia. Popiół wysypana na trawnik, przy okazji może zwalczyć niepożądany mech.

Należy pamiętać, że można używać wyłącznie popiołu z drewna lub pelletu. Związki pozostawiane po spalaniu makulatury i węgla będą bowiem dla roślin toksyczne. Dotyczy to także farb i lakierów, dlatego nie wolno spalać także drewna malowanego, jeśli chcemy użyć jego pozostałości jako nawozu. Pamiętając o tym i zastosowaniach popiołu, może zaoszczędzić wiele pieniędzy, który wydalibyśmy na nawozy mineralne.

Fot. główna źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz