Hortensje, w zależności od gatunku, przywędrowały do nas z różnych części świata i można rzec zawładnęły naszymi ogrodami. Trudno się dziwić, rozkrzewiają się pięknie i mają cudowne kwiaty, które długo kwitną. Nie są łatwe w uprawie, ale gdy poświęci się im trochę czasu i uwagi to odwdzięczą się swym nieprzeciętnym kwitnącym pięknem. Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie hortensji. W Polsce uprawia się w zasadzie cztery gatunki hortensji (ogrodowe, bukietowe, krzewiaste i pnące) i nie o wszystkie dba się tak samo. Różnica polega np. w cięciu krzewów. Jak to ogarnąć? O tym poniżej.
Przycinanie hortensji ogrodowej
Chyba przez większość właścicieli ogródków uważana za najpiękniejszą z hortensji. I najczęściej uprawiana. Jednak ze wszystkich odmian jest najbardziej delikatna i wymagająca. Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), dzięki różnorodności odmian zachwyca ogromnymi, kulistymi kwiatostanami w różnych barwach i odcieniach. Niestety nie każdemu udaje się cieszyć widokiem tego piękna, gdyż krzew często kaprysi i zakwitnąć nie chce, choć przeważnie nie jest to winą samej rośliny a błędów pielęgnacyjnych, choćby źle wykonanym cięciem.
Trzeba wiedzieć, że hortensja ogrodowa tworzy pąki kwiatowe nie na świeżo wypuszczonych pędach a właśnie na tych wydawałoby się uschniętych, zeszłorocznych. Pąki zawiązują się na nich już latem a wiosną tylko pozornie wydają się martwe. Dlatego tego gatunku hortensji w zasadzie się nie przycina. Usunąć wczesną wiosną należy tylko same kwiatostany tuż przy nasadzie i w taki sposób by nie uszkodzić pędów.
fot. Alexei_other / pixabay.com
Jeśli usunięte zostaną całe pędy, to roślina na pewno nie zakwitnie w bieżącym sezonie. Oczywiście przeprowadza się cięcia sanitarne na przedwiośniu, ale usuwa się jedynie pędy przemarznięte, uszkodzone lub zniekształcone. Pędy takie tnie się nad pierwszą parą zdrowych, żywych pąków.
Gdy hortensja jest już rośliną wiekową, można co kilka lat przeprowadzać cięcia prześwietlające. Usuwa się wówczas kilka starych pędów by zrobić miejsce dla świeżych.
Przycinanie hortensji bukietowej
To już zupełnie inna bajka i inne cięcia. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) wymaga silnych cięć by pięknie kwitnąć późnym latem, ale pąki swych pięknych kwiatostanów zawiązuje na pędach tegorocznych. Jeśli zatem liczymy na cudownie ukwiecony krzew, to wczesną wiosną, jeszcze w marcu, trzeba przyciąć pędy rośliny nawet o 2/3 ich długości. Takie radykalne cięcia sprawią, że hortensja wypuści sporo nowych pędów, co zapewni całemu krzewowi więcej pąków kwiatowych.
Oczywiście tak jak w przypadku innych gatunków i w przypadku hortensji bukietowej usuwa się całkowicie pędy stare, suche, uschnięte czy chore. Takie cięcia sanitarne w każdym przypadku mają dobry wpływ na krzew, który na pewno będzie dużo ładniejszy i bardziej obficie kwitnący.
fot. glacika56 / pixabay.com
Przycinanie hortensji krzewiastej
Hortensja drzewiasta / krzewiasta / krzaczasta (Hydrangea arborescens) ma podobne oczekiwania co do cięcia jak hortensja bukietowa, bowiem i ona zawiązuje pąki na pędach tegorocznych. Różnica jest tylko taka, że pędy krzewów młodych powinno się skrócić wczesną wiosną jedynie najwyżej o połowę, a w wypadku roślin starszych, pędy zeszłoroczne skraca się dużo mocniej, wystarczy bowiem zostawić je na wysokości 15-20 cm od podłoża. Dodatkowo po przekwitnięciu powinno się usuwać kwiatostany.
W przypadku tego gatunku hortensji jest jeszcze jedna ważna rzecz – podpory. Krzew ma tak bujne i ciężkie kwiatostany, że pod wpływem ich ciężaru łodygi mogą się łamać albo pokładać, szczególnie gdy do tej wagi dołączy się jeszcze rzęsisty deszcz.
Przycinanie hortensji pnącej
Dość rzadko spotykana hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) jest rośliną niezwykłej urody, która pięknie prezentuje się oplatając altany, stare drzewa, ściany budynków czy stalowe ogrodzenia. Roślina cięcie znosi bardzo dobrze, choć w zasadzie go nie potrzebuje. Im bardziej puszczona na żywioł, tym będzie piękniejsza. Oczywiście można ją w razie potrzeby ujarzmiać, stosując te zabiegi po przekwitnięciu. A wiosną, jak w przypadku każdego gatunku hortensji powinno się robić cięcia sanitarne i usunąć pędy chore czy przemarznięte.
fot. główne Alexei_other / pixabay.com