Siarczan wapnia właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Siarczan wapnia - złoże naturalne (dno jeziora), autor: Jayjay P/flickr.com

Siarczan wapnia czyli siarka i wapń należą do najważniejszych i najbardziej niezbędnych dla roślin uprawnych składników odżywczych. Pobierają ją one w dużych ilościach, stąd też zapewnienie ich w odpowiedniej dawce wpływa na jakość oraz wzrost plonów. Odpowiednio dobrane nawozy pozwalają dostarczyć roślinom w ogrodzie kompleks składników. Dla dostarczenia im siarki oraz wapnia, najlepszych rozwiązaniem będzie nawóz mineralny w postaci siarczanu wapnia. Jest to opcja uniwersalna, która oferuje między innymi wysoko przyswajalną postać siarki – jon siarczanowy, który pomaga roślinom uzyskać optymalne ilości tego jakże ważnego składnika. 

Przebarwione, zwiędłe czy wolno wzrastające rośliny to objawy, które często zrzucamy na obecność szkodników i chorób, jednak bardzo często ich przyczyną są niedobory siarczanu wapnia i innych składników odżywczych roślin. Błędy w nawożeniu lub jego brak warto zatem wykluczyć, stosując odpowiednie wsparcie w postaci dostosowanych nawozów, w tym właśnie z siarczanem wapnia. Dzięki nim zyskają one lepszą kondycję i lepiej wzrosną. 

Wapń i siarka – znaczenie tych niedocenianych składników odżywczych 

Wielu rolników oraz ogrodników dba o zaopatrzenie swoich roślin w szeroką gamę składników pokarmowych, które dostarczają oni z reguły w postaci nawozów. Niestety bardzo często wapń i siarka traktowane są po macoszemu. Dlaczego składniki te są tak ważne i warto zadbać o dostarczenie ich roślinom?

Siarczan wapnia - pozyskany ze złoża naturalnego
Siarczan wapnia – pozyskany ze złoża naturalnego, autor: Bernard Spragg. NZ/flickr.com

Wapń pobierany jest przez rośliny z gleby, która nawet w odpowiednim odczynie pH może cierpieć na jego braki. Jego odpowiednia obecność wpływa na prawidłową budowę ścian komórkowych, związków pektynowych oraz blaszki środkowej roślin, przez co stają się one silniejsze. Dodatkowo, wapń wpływa na prawidłową gospodarkę hormonalną roślin, kontroluje właściwą strukturę i funkcjonowanie błon cytoplazmatycznych oraz organelli, ale i wpływa na podziały komórek, ich wzrost i funkcjonowanie. Jego obecność wspomaga pobieranie składników pokarmowych przez rośliny, a także poprawia efektywność gospodarki wodnej. Wapnowanie gleby powoduje jej odkwaszenie.

Siarka to z kolei składnik, którego rośliny potrzebują szczególnie dlatego, że jest ona łatwo wymywana z gleby, a co za tym idzie mogą one potrzebować dostarczenia jej w nawozie. Pierwiastek ten odpowiada za przemiany azotowe w roślinach, a także jest składnikiem aminokwasów. To za sprawą siarki aktywowana jest gospodarka energetyczna roślin oraz ich mechanizmy obronne przed zwiększoną produkcją fitoaleksyn i glutationu (prekursor zapachu i smaku rośliny).

Siarka wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek, jest składnikiem witaminy B1, a także uczestniczy w procesie fotosyntezy. Dzięki jej obecności podnoszą się walory smakowe i zapachowe wielu roślin, a dodatkowo zwiększa ona odporność na choroby i szkodniki (ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze). 

Kiedy należy stosować siarczan wapnia w uprawie?

Zaopatrzenie roślin w siarczan wapnia należy zastosować wówczas, gdy w wyniku analizy gleby wykryte zostaną jego niedobory. Jest to szczególnie ważne szczególnie wtedy, gdy nie stosujemy obornika lub gnojowicy. Nawóz z siarczanem wapnia warto wykorzystać w użyźnieniu gleby dla roślin o dużym zapotrzebowaniu na siarkę i wapń. Szczególne zapotrzebowanie na te składniki mają warzywa, wśród których wymienić należy rzepak, buraki cukrowe, kukurydze, gorczyce, rośliny kapustowate oraz strączki

Siarczan wapnia syntetyczny
Siarczan wapnia syntetyczny, źródło: depositphotos.com

Zalety stosowania siarczanu wapnia 

Siarczan wapnia pozwala poprawić ogólne właściwości gleby. Staje się ona wówczas odporniejsza na patogeny i zyskuje lepszą strukturę. Dodatkowo nie zakwasza jej, przez co ta ma bardziej ustabilizowany odczyn. Siarka i wapń dostarczone roślinom pomagają stymulować wzrost ich korzeni, a także wspomagają je w regulacji pobierania innych składników pokarmowych. Dzięki siarczanowi wapnia plony zyskują większą jakość, są dorodniejsze i piękniejsze. 

Siarczan wapnia jest nawozem, który otrzymywany jest zarówno ze składowisk naturalnych jak i można go wyprodukować. Dlatego w sprzedaży dostępne są zarówno wersje naturalne jak i syntetyczne. Bez względu na sposób wytworzenia ich skład chemiczny jest identyczny. Z ekologicznego punku widzenia ten wyprodukowany jest bardziej przyjazny, a to dlatego, że jego wytwarzanie nie degraduje środowiska naturalnego, jak proces pozyskiwania tego naturalnego.

Fot. główna: Siarczan wapnia – złoże naturalne (dno jeziora), autor: Jayjay P/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz