Uprawa batatów w warzywniku
Bataty, choć to roślina tropikalna, w naszym klimacie dają sobie radę, oczywiście tylko jako roślina jednoroczna. I choć może bulwa nie osiągnie 3 kg, to plony są naprawdę zadowalające. Wystarczy zapewnić roślinom optymalne warunki, czyli: żyzną, najlepiej kompostową ziemię, która będzie przepuszczalna i będzie miała odczyn lekko kwaśny do obojętnego.

Sadzenie i rozmnażanie słodkich ziemniaków w gruncie
Najpopularniejszą metodą rozmnażania batatów jest wcześniejsze przygotowanie sadzonek pędowych. W marcu bulwy wilca ziemniaczanego umieszcza się w pojemnikach z wilgotnym podłożem w ciepłym miejscu. Po kilku tygodniach pojawiają się pędy, które odrywa się i ukorzenia w wodzie lub bezpośrednio w ziemi. Ważne, by miały wówczas około 20–30 cm długości, Sadzonki wysadza się do gruntu po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Najlżejszy bowiem przymrozek sprawi, że liście się zważą. Optymalny rozstaw bulw to 90×30 cm.
Uprawa batatów w donicach
Wilec ziemniaczany można z powodzeniem uprawiać w donicach na balkonach czy tarasach. Wybierając tę metodę, należy zapewnić roślinom odpowiednio duże pojemniki o pojemności co najmniej 10 litrów. Donice powinny być ustawione w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, w dnie donicy otwór a na spodzie co najmniej kilkucentymetrowa warstwa drenażowa z kamyczków, żwiru albo keramzytu.
W uprawie doniczkowej bataty wymagają regularnego podlewania i zasilania (może to być biohumus). Z wodą nie można jednak przesadzać, gdyż u przelanych roślin bardzo szybko dochodzi do gnicia bulw.

Pielęgnacja batatów
Słodkie ziemniaki, zwłaszcza te rosnące w donicach, wymagają przede wszystkim regularnego podlewania. Ale i te posadzone w gruncie muszą być podlewane, gdy zbyt długo nie pada. Ważne, by nie przelewać słodkich ziemniaków, bo szybko zaczynają im gnić korzenie. Warto również stosować nawozy organiczne, takie jak kompost czy biohumus, najlepiej co 2–3 tygodnie w czasie trwania wegetacji.
Przycinanie batatów
Przycinanie wilców ziemniaczanych nie jest konieczne, jednak w przypadku uprawy w donicach lub ograniczonej przestrzeni można skracać pędy, aby kontrolować wzrost rośliny. Przycinanie młodych pędów sprzyja również silniejszemu rozkrzewianiu się rośliny.
Zbiór i przechowywanie słodkich ziemniaków
Słodki ziemniak nie przetrwa nawet najlżejszych przymrozków. Bulwy zbiera się jesienią (wrzesień/październik), przed pierwszymi przymrozkami, gdy liście zaczynają żółknąć. Ma to miejsce po około 100-120 dniach od posadzenia. Wykopujemy je bardzo delikatnie, bo jeśli zostaną uszkodzone, dużo gorzej i krócej nadają się do przechowywania. Po wykopaniu należy je delikatnie oczyścić i osuszyć i zostawić na dni w ciepłym i przewiewnym miejscu. Następnie należy je przenieść do suchego i ciemnego pomieszczenia, a tam trzymać w pojemniku wypełnionym suchym piaskiem, w temperaturze około 4°C.