Fikus Benjamina (Ficus Benjamina) znany również jako figowiec Benjamina jest rośliną doniczkową stosunkowo łatwą w uprawie, jednak wymagającą troskliwej pielęgnacji. Nieodpowiednie traktowanie rośliny przyczynia się bowiem do gubienia przez nią liści. W naturalnym środowisku, w Australii czy na wyspach Salomona, fikus Benjamina przybiera postać dużego drzewa, które sięgać może nawet 35 metrów wysokości. W uprawie domowej jest mniejszy, niemniej może rosnąć do nawet kilku metrów. Najczęściej widzimy go jednak w formie małego drzewka.
Uprawa fikusa Benjamina
Fikus Benjamina to piękna, ale wyjątkowo wrażliwa roślina, dlatego wymaga specjalnych warunków. Niezbędne jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednią glebę – najlepsza jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Roślina ta nie lubi zbyt dużych donic – lepiej aby były one przyciasne niż zbyt obszerne.
Fikusy nie przepadają za obfitym podlewaniem, nazbyt słonecznymi stanowiskami oraz wysoką temperaturą powietrza. Ich częste przenoszenie może powodować opadanie liści. Jest to bardzo nieobliczalna i grymaśna roślina, dlatego nawet niewielkie błędy pielęgnacyjne mogą przyczyniać się do utraty listków.
Stanowisko pod fikusa Benjamina powinno być oddalone od bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, najlepiej postawić go na parapecie od strony wschodniej, ale w żadnym wypadku od południa. Podlewanie należy przeprowadzać wyłącznie wówczas, gdy ziemia będzie lekko przesuszona, a zimą można zraszać kwiat przegotowaną, miękką wodą.
Najkorzystniejsza temperatura dla fikusa Benjamina to 15-28°C jednak nie lubi on gwałtownych skoków temperatury. Gorące kaloryfery lub przeciągi są zgubne dla jego liści. Kluczem do sukcesu w uprawie fikusa jest znalezienie dla niego idealnego miejsca i pozostawienie go tam na stałe – wszelkie zmiany powodują opadanie liści. Aby uratować kwiat po utracie liści, w okresie wakacyjnym można wynieść go na balkon lub do ogrodu w zaciszne i zadaszone miejsce. Przebywając na powietrzu, fikus Benjamin szybko się zregeneruje.
Pielęgnacja fikusa Benjamina
Beniaminki lubią regularne nawożenie, najlepiej nawozem uniwersalnym. Zabieg ten warto przeprowadzać co 3 tygodnie. Dodatkowo, rośliny te dobrze znoszą przycinanie i formowanie np. w stylu bonsai. Najlepiej wykonywać je jednak wczesną wiosną. Przesadzanie dobrze jest wykonywać średnio co 2 lata, jednak regularnie warto weryfikować również stan korzeni fikusa – czasami nie wymaga on bowiem tak częstego przesadzania. Jak wspomniano na wstępie, lepiej postawić na doniczkę ciaśniejszą, aniżeli zbyt dużą, gdyż po zmianie podłoża, kwiat może niemal natychmiast zareagować opadaniem liści. Uprawa beniaminka nie jest prostą, jednak jego urok sprawia, że jest on niezwykle popularną rośliną doniczkową w wielu naszych domach.
Rozmnażanie figowca Benjamina
Fikusy najczęściej rozmnażamy wegetatywnie czyli poprzez sadzonki wierzchołkowe, pędowe, liściowe z oczkiem i okłady powietrzne. Najczęściej stosowaną i zarazem najłatwiejszą opcją jest wykorzystanie sadzonek wierzchołkowych. Należy pobrać je wiosną od kwietnia do czerwca, a każda z nich powinna posiadać po 2-3 węzły. Pobrane sadzonki należy umieści w wodzie do czasu, kiedy przestanie sączyć się z nich biała wydzielina. Następnie przekładamy je do ukorzeniacza, wcześniej usuwając zbędne liście – pozostawiamy wyłącznie po jednym, dwóch wraz z wierzchołkowym. W wodzie mogą pozostać również do chwili, aż wypuszczą korzenie.
Kolejno sadzonki przesadzamy do przygotowanego wcześniej przepuszczalnego podłoża. Najlepsze będzie połączenie torfu z piaskiem, które po posadzeniu rośliny podlewamy. Pojemnik z sadzonkami należy przykryć folią, a następnie umieścić w jasnym i ciepłym miejscu – najlepszą temperaturą jest 25-28°C. Tak optymalne warunki pozwolą na szybkie i pewne ukorzenienie. Najczęściej po 2-3 tygodniach, gdy pojawią się korzenie, młode fikusy Benjamina nadają się do pojedynczego przesadzenia do małych doniczek, w których jest żyzna gleba.
Podczas rozmnażania przy wykorzystaniu sadzonek pędowych, ukorzenianie przebiega podobnie, jednak sadzonki przygotować należy z fragmentu pędu posiadającego 2-3 węzły. Tą metodą możemy pozyskać więcej sadzonek, niż w przypadku powyższej opcji.
Fikus Benjamina – najczęstsze choroby i szkodniki
Fikusy Benjamina to delikatne rośliny, które często dotykają choroby grzybowe. Najczęściej atakuje je antraknoza (plamy liści o barwie żółtej do brązowej) lub szara pleść. Wśród szkodników wymienić należy przędziorki, tarczniki, miseczniki, wciornastki, wełnowce oraz mszyce.