Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, odmianny

Kalanchoe vel żyworódka vel płodnolist (Kalanchoe) należy do rodziny gruboszowatych, do której zalicza się kilkadziesiąt jej gatunków. Wszystkie one rosną w strefach tropikalnych na obydwu półkulach. Kalanchoe to idealna roślina ozdobna nawet dla tych, którzy ręki do kwiatów nie mają, a o tym, że kwiaty należy podlewać przypominają sobie niezbyt często. Jest również dla tych, którzy są w domu gośćmi. Żyworódka sama dba o to, żeby zmagazynować wodę na czarną godzinę.

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
fot. główne Vladvictoria / pixabay.com

Przy sadzeniu lub przesadzaniu kalanchoe możemy dodatkowo zastosować hydrożel, co jeszcze wydłuży okresy pomiędzy podlewaniem naszej rośliny. Kalanchoe za odrobinę uwagi odwdzięczy się bukiecikiem pięknych, intensywnie wybarwionych kwiatuszków w ulubionym kolorze właściciela.

Przeczytaj również… TOP 10 świątecznych roślin doniczkowych – kwiaty bożonarodzeniowe

A początki były zgoła inne, gdyż tylko czerwone. To Robert Blossfeld przywiózł kalanchoe do Europy w latach trzydziestych ubiegłego wieku. I tylko tej barwy kwiatuszki miała. W wyniku selekcji, szczepień i krzyżowań nie tylko doprowadził do tego, że obecnie są dostępne w kolorach białym, różowym, pomarańczowym, złotym, fioletowym i oczywiście czerwonym, ale również zmienił pokój tych roślin. W oryginale kwiatuszki były luźno porozwieszane na roślinie, teraz tworzą zwartą kopułkę wyglądając niczym gotowy, zwarty bukiet kwiatów otoczony zielonymi dodatkami z liści.

Uprawa i pielęgnacja kalanchoe – o co zadbać koniecznie?

Kalanchoe jest sukulentem o niewielkich wymaganiach glebowych. Zwykła ziemia do kwiatów jest dla rośliny zbyt ciężka i należy ją rozluźnić mieszając z piaskiem, drobnym żwirkiem i pokruszonym keramzytem. Podłoże musi być naprawdę lekkie, ułatwi to dopływ powietrza do korzeni a także usunie nadmiar wilgoci. Co prawda żyworódka sama gromadzi wodę, ale w wodzie stać nie może, szybko zacznie zamierać. Dlatego oprócz przygotowania lekkiej mieszanki, należy wybrać doniczkę z otworem w dnie oraz ułożyć na spodzie warstwę drenażową. Po podlaniu nadmiar wody z podstawka musi zostać usunięty. Świeżo zakupiona żyworódka powinna być od razu przesadzona, gdyż podłoże, w którym jest rozmnażana i sprzedawana nie jest tym, w którym powinna rosnąć.

kalanchoe uprawa i pielęgnacja
fot. needpix.com

Żyworódka lubi jasne i słoneczne miejsca. Ale światło raczej rozproszone. Jeśli miałaby stać w słońcu, trzeba ją najpierw zahartować, inaczej jej liście zostaną poparzone. Wiosną, gdy temperatury zaczną nocą przekraczać 10oC można roślinę wynieść na zewnątrz. Świetnie się czuje na balkonie czy tarasie. Początkowo nie należy doniczki stawiać bezpośrednio w słońcu, światło powinno być rozproszone. Ale musi być dość intensywne, w cieniu pędy rośliny zaczynają się wyciągać i są wiotkie. Jesienią, gdy zacznie się ochładzać, roślina znów powinna znaleźć się w pomieszczeniu.

By kalanchoe bujnie kwitła powinno się ją zasilać raz na dwa tygodnie niewielką dawką nawozu dedykowanemu sukulentom.

Przeczytaj także… Jak nawozić kwiaty doniczkowe? Nawożenie roślin domowych

Rozmnażanie kalanchoe – jak rozmnożyć roślinę?

Żyworódkę rozmnaża się bardzo łatwo. Roślina wypuszcza bowiem sadzonki przy roślinie matecznej. Najlepszym okresem jest lato, czerwiec lub lipiec. Pędy boczne należy uszczknąć na takiej wysokości by miały 5-8 cm długości. Szczepka powinna mieć co najmniej 4 listki i nie może mieć pączków kwiatowych. Pozostawiamy ja na kilka godzin by ranka przyschła a później umieszczamy w wilgotnym piasku lub torfie.

Sadzonki można ukorzeniać również wkładając je do naczynia z wodą. Potrzebują jakichś 2 tygodni by się ukorzenić, ale na miejsce właściwe powinna zostać przesadzona, gdy oprócz korzeni pojawi się nowy listek. To jest znak, że żyworódka się przyjęła. Wierzchołek powinien systematycznie być uszczykiwany, wówczas roślina pięknie się zagęści.

Gatunki i odmiany kalanchoe

Kalanchoe jest rodzajem roślin, który obejmuje ponad 160 gatunków. Dopiero gatunki te dzielą się na odmiany. Obecnie do wyboru mamy naprawdę sporo gatunków jak i odmian kalanchoe. W tym miejscu wymienimy jednak wyłącznie gatunki. Staraliśmy się wybrać te najpiękniejsze oraz najpopularniejsze. Różnią się one od siebie kolorami, rozmiarami kwiatów czy kształtem liści.

  • Kalanchoe Blossfelda – niewątpliwie najpopularniejszy gatunek kalanchoe, który charakteryzuje się dużymi kwiatami, które występują w kolorze czerwonym, różowym, pomarańczowym oraz białym
  • Kalanchoe Daigremonta – gatunek charakteryzujący się wydłużonymi liśćmi o kształcie dzwonka, z liśćmi o ząbkowanych brzegach, osadzonych na mięsistych łodygach. Liście tego gatunku są zielone, niekiedy pokryte białymi plamkami. Jego kwiaty koloru czerwonego lub różowego są drobne, skupione w luźnych gronach.
  • Żyworódka pierzasta – charakteryzuje się szarozielonymi, mięsistymi liśćmi, tworzącymi gęste rozety. Są one bardzo odporne na zimno oraz suszę, co sprawia, że jest to gatunek doskonały do uprawy w niesprzyjających warunkach
  • Żyworódka omszona – ten gatunek żyworódki wyróżnia się liśćmi pokrytymi gęstą warstwą włosków, dzięki czemu sprawiają one wrażenie omszonych.
  • Kalanchoe pinnata – jej liście są intensywnie zielone. Na ich blaszkach widać charakterystyczne, białe żyłki.
  • Kalanchoe thyrsiflora – charakteryzuje się mięsistymi, dużymi liśćmi, które kształtem przypominają łopatki. Występują w kolorze szarozielonym oraz niebieskawym z charakterystycznymi fioletowymi lub czerwonymi plamami na powierzchni. i są zebrane w rozety.
  • Kalanchoe tomentosa – ten gatunek posiada mięsiste, szarozielone, owalne liście, które pokryte są gęstym mieszkiem. Dzięki temu sprawiają wrażenie niezwykle puszystych.
  • Kalanchoe marmorata – posiada jasnozielone liście, pokryte białymi lub jasnożółtymi plamami. Plamy te sprawiają, że liście wyglądają na marmurkowe.
  • Kalanchoe oricula – charakteryzuje się ozdobnymi liśćmi o czerwonych brzegach, które stanowią kontrast do zielonego środka. Na ich powierzchni możemy zauważyć również drobne, białe plamki, co dodatkowo nadaje im atrakcyjności.
Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz