Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Kalanchoe Blossfelda – uprawa i pielęgnacja

Kalanchoe Blossfelda – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kalanchoe Blossfelda vel Żyworódka (Kalanchoe blossfeldiana)

Wysokość20-30 cm
KwitnienieI, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie sucha
Ozdobnośćkwiaty, liście
Pokrójkrzaczasty, wzniesiony

Kalanchoe Blossfelda vel Żyworódka (Kalanchoe blossfeldiana) jest wieloletnią rośliną należącą do rodziny gruboszowatych. To sukulent, którego poszczególnie gatunki występują w warunkach naturalnych w różnych częściach świata. Te, które kupujemy w sklepach są ich odmianami botanicznymi. 

Kalanchoe ma wzniesiony, nieco krzaczkowaty pokrój i osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Jej liście są grube i mięsiste, magazynują wodę. Z kwiatów tworzy gęste baldachogrona i wydaje je w rożnych momentach roku, dzięki czemu zawsze można kupić roślinę pięknie kwitnącą, choć najczęściej kwitnie zimą. Przy zakupie należy baczną uwagę zwrócić na kwiaty. Jeśli jakaś część z nich już przekwitła, znaczy się, że roślina pełnię kwitnienia ma już za sobą. Kupuje się okazy, których nie więcej niż połowa kwiatków wyszła już z fazy pąków. Kwiaty są barwy białej, żółtej, pomarańczowej lub czerwonej.

Uprawa kalanchoe blossfelda

Kalanchoe Blossfelda jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, ślicznie kwitnie i dlatego świetnie się sprawdza jako podarunek dla początkujących ogrodników, zwłaszcza dzieci. Najważniejsze by nie podlewać jej zbyt obficie, podłoże powinno być tylko leciutko zwilżone. Zbyt duża dawka wody szybko doprowadzi do gnicia korzeni. Dlatego ziemia powinna być lekka i przepuszczalna, najlepiej zmieszana z piaskiem a na dnie doniczki dobrze jest zrobić kilkucentymetrową warstwę drenażową. 

Kalanchoe powinno stać w miejscu ciepłym i słonecznym. Nie wymaga zraszania a powietrze może być wręcz suche. Nie ma konieczności częstego nawożenia, raz na jakiś czas do wody można dodać nieco biohumusu. Po przekwitnięciu usuwa się kwiatostany. Roślina jest wieloletnia, ale najczęściej traktowana jak jednoroczna, gdyż po kilku latach traci swój ładny, pokrój. Można ją rozmnażać próbując ukorzenić pędy boczne, ale nie jest to proste.

Fot. główna: JACLOU-DL/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz