Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Aerangis – uprawa i pielęgnacja

Aerangis – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Aerangis (Aerangis)

Wysokośćdo 90 cm
KwitnienieI, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójpnący

Aerangis (Aerangis) jest to grupa roślin, które należą do rodziny storczykowatych. Obejmuje ona około 50 gatunków, z których większość rośnie w Afryce. Wiele z nich jest uprawianych. Są to rośliny epifityczne, czyli rosnące na innych, ale traktujące je jako podpory, nie będące pasożytami.

Pędy storczyka mogą dorastać nawet do 90 cm długości. Liście są mięsiste, grube, błyszczące i mają od 10 do 30 cm długości. Roślina wytwarza pędy powietrzne. Storczyk Aerangis ma charakterystyczne, przewieszające się długie kwiatostany (ok. 20 cm), które składają się z drobnych, białych kwiatuszków, intensywnie pachnących nocą.

Uprawa aerangisów

Aerangisa można uprawiać na podkładach z paproci lub w pojemnikach wypełnionych dobrym drenażem. Dodatkowo wymaga dużej wilgotności w otoczeniu i częstego zraszania. Za to podlewa się roślinę oszczędnie, pilnując by nie zostały przemoczone korzenie. Nie można również doprowadzać do ich przesuszenia. Aerangis wymaga jasnego stanowiska, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia, padające promienie słoneczne poparzyłyby roślinie liście. Najlepiej by była to wystawa wschodnia lub zachodnia. Najlepszym dla storczyka miejscem jest łazienka z oknem. Temperatura otoczenie nie powinna być niższa niż 23°C. Zasilanie powinno się ograniczyć do jednego raz na kilka tygodni, najlepiej nawozem do storczyków. Aerangis nie wymaga przejścia w stan spoczynku.

Fot. główna: Dalton Holland Baptista, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz