Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Fikus dębolistny – uprawa i pielęgnacja

Fikus dębolistny – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Fikus dębolistny vel figowiec lirolistny (Ficus lyrata)

Wysokość3-10 m
Kwitnienie
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebystale wilgotna
Ozdobnośćliście
Pokrójwyprostowany

Fikus dębolistny (Ficus lyrata) inaczej nazywany figowcem lirolistnym jest to egzotyczne, rozłożyste drzewo należące do rodziny morwowatych. Ojczyzną fikusa jest Afryka Zachodnia, gdzie osiąga wysokość 10-15m. W strefie zwrotnikowej uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, w innych częściach świata w doniczkach. 

Ozdobą fikusa są jego piękne, duże liście, wyglądem przypominające liście dębu. U roślin doniczkowych dorastają do 30 cm długości i 20 szerokości, w naturze są co najmniej dwukrotnie większe. Mają skórzastą fakturę, są intensywnie zielone i błyszczące, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. W uprawie doniczkowej nie kwitnie i nie owocuje, w naturze zakwita i wydaje okrągłe, przypominające orzechy owoce. 

Uprawa fikusa dębolistnego

Fikus dębolistny w uprawie doniczkowej jest rośliną wymagającą. Trzeba mu zapewnić żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię, która powinna być stale wilgotna, dlatego roślinę trzeba często podlewać niewielką ilością wody. Konieczne jest również systematyczne zasilanie nawozem wieloskładnikowym wiosną i latem. Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina wymaga osłonięcia w godzinach południowych, może stać wówczas za firanką. 

By fikus ładnie się rozkrzewiał można przycinać jego pędy wierzchołkowe, od razu je ukorzeniając w wodzie lub wilgotnym podłożu. Liście powinny być systematycznie wycierane z kurzu. Roślina wrażliwa na przelanie – brązowieją liście i często atakowana przez szkodniki – zwłaszcza wełnowce.

Fot. główna: Mokkie, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz