Strona Główna OgródRośliny ozdobne Arnika górska – uprawa i pielęgnacja

Arnika górska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Arnika górska vel kupalnik górski (Arnica montana)

Wysokośćok. 60 cm
KwitnienieVI, VII, VIII
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebysucha
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójpłożący

Arnika górska (Arnica montana) vel kupalnik górski jest byliną z rodziny astrowatych, dorastającą do 60 cm wysokości. Roślina wytwarza krótkie, pełzające kłącza, które zakończone są liśćmi układającymi się w rozety, rozkładające się na ziemi. Liście te mają lancetowaty kształt, są delikatne i owłosione, barwy zielonej.  

Kupalnik górski zakwita w czerwcu i kwitnie aż do sierpnia. Jego kwiaty przypominają budową kwiaty stokrotki, ale są żółte. Umieszczone na szczytach łodyg są zebrane w koszyczki o średnicy dochodzącej do 8 cm. 

W Polsce arnika górska jest pod ścisłą ochroną. 

Arnika górska jest rośliną ozdobna, ale również leczniczą i miododajną. Do celów leczniczych zbierane są jej koszyczki w początkowym okresie kwitnienia i suszone w miejscu przewiewnym i zacienionym. 

Uprawa arniki górskiej

Arnika górska preferuje podłoże piaszczyste, lekkie a jednocześnie bogate w próchnicę. Najlepiej czuje się rosnąc w pełnym słońcu. Roślina idealna na skalniaki. Rozmnaża się ją wegetatywnie dzieląc kłącza. By przedłużyć kwitnienie arniki górskiej należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz