Storczyki lub potocznie orchidee (Orchis) to rośliny doniczkowe, które zachwycają przepięknymi kwiatami i jeśli stworzyć im odpowiednie warunki, mogą kwitnąć naprawdę długo. Są odmiany, które mogą utrzymywać swoje kwiaty nawet kilka miesięcy. Jednak nawet te najbardziej wytrzymałe w końcu przekwitną. Nie ma niestety jednego złotego środka, dzięki któremu będziemy w stanie, jak za pociągnięciem magicznej różdżki, przywrócić kwiaty naszemu storczykowi. Mimo wszystko jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak taki proces nieco przyśpieszyć i jak pobudzić storczyk do kwitnienia. Na szczęście uprawa storczyków nie jest zadaniem bardzo wymagającym.
Zmiana miejsca dla storczyka
Pierwszym krokiem może być zmiana miejsca, w którym stoi storczyk. Storczyki lubią światło, jednak nie może być ono zbyt silne. Kiedy roślina przekwitnie, dobrym ruchem będzie przestawienie doniczki w miejsce lekko zacienione oraz nieco chłodniejsze. Dobrze by było, aby temperatura sięgała wówczas od 16 do 20oC, choć jak wiadomo, akurat utrzymanie odpowiedniej temperatury dla roślin doniczkowych czasami jest wyzwaniem niemożliwym do sprostania. Najlepiej z tymi wymaganiami poradzi sobie parapet zachodni.
Zimą musimy również pamiętać o tym, że storczyki nie lubią chłodów, dlatego jeśli za oknem panują mrozy, starajmy się aby nasz storczyk nie zmarzł. Zima to także odkręcone kaloryfery – w tym wypadku także powinniśmy trzymać rękę na pulsie, aby storczyk się nie przegrzał. Brzmi to wszystko jak szereg ciężkich do spełnienia wymagań, jednak w rzeczywistości na pewno w każdym domu znajdzie się jedno takie miejsce, w którym latem nie grzeje słońce a zimą kaloryfer, albo do storczyka nie dociera chłód od okna.
Zmiana miejsca, w którym stoi storczyk spełni już dwa z założeń – zmienimy temperaturę oraz ilość światła dla naszego storczyka.
Wyjątkiem od unikania niskich temperatur jest sytuacja, w której storczyk nie chce zakwitnąć już od długiego czasu, a my próbowaliśmy wszystkiego, ale wszystko spełza na niczym. Wtedy możemy spróbować go jednak przechłodzić – możemy umieścić roślinę w miejscu, gdzie temperatura oscyluje w okolicach 10oC. To może pobudzić roślinę do wzrostu po przeniesieniu jej z chłodnego miejsca w cieplejsze.
Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu
Kiedy storczyk przekwitnie nie wystarczy odstawić go w kąt i czekać, aż zakwitnie ponownie, by mógł wrócić z powrotem na bardziej eksponowane stanowisko w naszym mieszkaniu. Musimy o niego zadbać, wykonując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Należeć do nich będzie nawożenie, zmiana podłoża oraz zapewnienie odpowiedniej wilgotności zarówno podłoża jak i powietrza.
Ale zanim otoczymy go tą szczególną troską musimy pamiętać, że od momentu, gdy storczyk przekwitnie, będzie potrzebował nieco odpoczynku. Dlatego przez około 2-3 tygodnie go nie podlewamy i nie stosujemy nawozu, tylko przenosimy w chłodniejsze i zacienione miejsce i pozwalamy odetchnąć.
Nawożenie storczyka
Najpierw trzeba zastanowić się, kiedy ostatni raz nasz storczyk był nawożony. Jeśli jest to egzemplarz świeżo nabyty, to prawdopodobnie jeszcze posiada w swoim podłożu co nieco składników odżywczych. Jeśli stoi u nas już od dłuższego czasu, to bardziej prawdopodobne jest to, że tych składników tam już nie ma. Musimy więc nawieźć storczyka, pamiętając, aby nie być zbyt gorliwym. Przenawożenie roślin, tak samo jak brak nawożenia jest błędną praktyką – prowadzi zazwyczaj do nadmiernego rozwoju liści, ale bez efektów w postaci nowych kwiatów.
Do storczyków najlepiej jest stosować dedykowane nawozy. Na opakowaniu każdego z nich zawsze zawarta jest informacja odnośnie dawkowania, jednak z naszego doświadczenia wynika, że nie ma konieczności aż tak częstego nawożenia storczyków, jak podają producenci. Sami nawozimy swoje storczyki co kilka miesięcy, a te odwdzięczają nam się niemal nieprzerwanym kwitnieniem.
Zmiana podłoża i doniczki storczyka
Storczyki wymagają odpowiedniego, dedykowanego im podłoża. Nie może to być zwykła, sklepowa, uniwersalna ziemia, a specjalna mieszanka, która powinna zawierać torf wysoki, korę sosnową, keramzyt, węgiel drzewny, chipsy kokosowe czy mech torfowiec. Ponadto doniczka nie może być zbyt duża – raczej na odwrót, wszystko powinno dokładnie w niej do siebie przylegać. Storczyki preferują bowiem ciasnotę.
Doniczkę zmieniamy na większą w momencie, kiedy korzenie storczyka zaczną już z niej nadmiernie wychodzić. Albo systematycznie co 2 lata. Pamiętać należy, że korzenie storczyków potrzebują światła, doniczka zatem powinna być przezroczysta. Najlepiej czują się w plastikowych, przezroczystych doniczkach, które umieszcza się w dekoracyjnych osłonkach.
Odpowiednia wilgotność dla storczyka
Niestety kiedy w naszym mieszkaniu od dłuższego czasu utrzymuje się bardzo suche powietrze, ciężko będzie nam doprowadzić do tego, aby storczyk wypuścił nowe pędy kwiatowe. Warto jest wówczas nieco poprawić wilgotność. Najlepiej sprawdzi się wówczas oczywiście nawilżacz powietrza, jeśli jednak takowego nie mamy, możemy zadbać o częstsze wietrzenie pomieszczenia, a zimą kłaść na kaloryferze mokry ręcznik lub pojemnik z wodą obok rośliny.
Nowe pędy storczyka
Najszybszym sposobem na zakwitnięcie storczyka jest wywołanie u niego wypuszczenia nowego pędu. A co zrobić, żeby storczyk wypuścił pęd kwiatowy?
Przycinanie pędów storczyka
Możemy przyciąć pędy storczyka, ale uwaga! Nie od razu po jego przekwitnięciu. Pędy kwiatowe przycinamy w następujący sposób:
- Jeśli widzimy, że storczyk przekwitł i zasuszył pęd, ucinamy go zaraz nad liśćmi
- Jeśli chcemy pobudzić storczyka do wypuszczenia nowego pędu musimy przyciąć pęd kwiatowy tuż nad oczkiem, na którym rozwinęły się pąki. Dzięki takiemu cięciu pobudzimy zawiązki do wzrostu. Z tym zabiegiem musimy jednak odczekać chwilę od przekwitnienia. Zdarza się bowiem tak, że storczyk nie zasuszy pędu, a w szybkim czasie zawiąże na nim nowe pąki i nim się obejrzymy, zakwitnie ponownie bez naszej ingerencji.
Jak pobudzić storczyk do kwitnienia? Podsumowanie w kilku krokach
Podsumowując, kiedy storczyk przekwitnie możemy pomóc mu w szybszym wypuszczeniu nowych pędów oraz zakwitnięciu. Musimy wówczas:
- Zmienić miejsce, w którym stoi doniczka na miejsce chłodniejsze niż dotychczas, z nieco mniejszą ilością światła, wolne od upałów oraz zimą z dala od gorąca bijącego z kaloryfera i chłodu ciągnącego z okna.
- Możemy nawieźć naszego storczyka lub zmienić mu podłoże (jeśli jest bardzo stare) oraz doniczkę (jeśli jest za mała). Oprócz tego powinniśmy poprawić wilgotność powietrza, jeśli w pomieszczeniu od dawna jest ono suche.
- Możemy przyciąć stare pędy, zarówno te przekwitnięte, jak i nie. Tutaj jednak musimy obserwować naszą roślinę, aby zrobić to w odpowiednim momencie.
- Ostatecznie możemy spróbować przechłodzić storczyka, zmieniając jego miejsce na chłodniejsze – oscylujące w granicach 10oC. Wówczas po powrocie storczyka na ciepłe stanowisko, może on zostać pobudzony do wzrostu i kwitnienia.
Fot. główna: depositphotos.com