Strona Główna Dom i Balkon Najczęstsze błędy w uprawie storczyków

Najczęstsze błędy w uprawie storczyków

autor Ogarnij Ogród

Storczyki są jednymi z piękniejszych kwiatów doniczkowych i od pewnego czasu są bardzo w naszym kraju popularne. Kuszą urodą swych kwiatów z okna każdej kwiaciarni. Jednak często odmawiamy sobie kupna tej rośliny z obawy, że nie poradzimy sobie z jego pielęgnacją i popełnimy błędy w uprawie storczyków. W końcu jest to egzotyka. Ale nie taki diabeł straszny jak go malują, a uprawa storczyków aż tak skomplikowana nie jest. Wystarczy nie popełniać poniższych błędów, których nie jest aż tak dużo, by cieszyć się pięknem kwiatów storczyków przez całe miesiące i lata.

Zbyt ciemno – zbyt jasno dla storczyka

W naturze storczyk rośnie w koronach drzew tropikalnej dżungli, jest bowiem epifitem. To jest taki rodzaj roślin, które rosną na innych, ale nie są pasożytami, gdyż odżywiają się samodzielnie. Korzystają z usług innych roślin jako podpory. Zajmują te najwyższe piętra roślinności, zatem potrzebują dużo światła. Ale nie bezpośredniego nasłonecznienia, tylko światła rozproszonego. Dlatego z dala od okna lub stojąc na parapecie storczyk będzie miał stanowczo zbyt mało światła. Dość szybko zaczyna się przez to buntować zrzucając pąki kwiatowe, tracąc wybarwienie na płatkach kwiatów i liściach. Jego wzrost zostanie zahamowany. Także już wiadomo, w takich miejscach rośliny nie stawiamy.

Błędy w uprawie storczyków – storczyk epifit

Błędy w uprawie storczyków

fot. kaigraphick / pixabay.com

Ale nie możemy również postawić doniczki ze storczykiem w miejscu, gdzie będzie narażony na bezpośrednie promienie południowego słońca. Jeśli okno południowe, to za firanką. Jeśli będzie stał na parapecie, to latem słońce poparzy jego liście, na których dość szybko pojawią się brunatne plamy. A wiadomo będzie, że to plamy powstałe na skutek słonecznego poparzenia, gdyż nie zmieniają swojej objętości. Jeśli są niewielkie, storczyk się odrodzi. Ale trzeba go natychmiast przestawić.

Optymalnym miejscem dla storczyków jest parapet okna wychodzącego na wschód albo na zachód. Takie wschodzące czy zachodzące słońce daje mu wystarczającą ilość światła. Jeśli okno południowe, to tylko jeśli jest czymś osłonięte od bezpośredniego słońca. Może to być większa roślina, drzewo przed domem czy gęsta firana.

Zbyt mała wilgotność i za niska temperatura

W sklepach i kwiaciarniach dostępnych jest wiele odmian storczyków. Nie wszystkie one dobrze czują się w naszych mieszkaniach, często nie odpowiada im temperatura, szczególnie zimą jest zbyt niska. Dlatego kupując orchideę trzeba zwrócić uwagę na odmianę i sprawdzić jakie temperatury będą dla rośliny optymalne.

Błędy w uprawie storczyków – storczyk podlewanie

Błędy w uprawie storczyków

fot. Andrey Zharkikh / flickr.com

Żaden storczyk nie może stać w przeciągu, są na nie bardzo wrażliwe. Wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 60%, gdy jest zbyt niska rośliny zaczynają zasychać, ale znów zbyt wysoka prowadzi do ich gnicia.

By zapewnić im odpowiednią wilgotność, można storczyki zraszać mgiełką wodną, ale bardzo delikatną. Woda musi być odstana i mieć temperaturę pokojową a samą czynność przeprowadzamy rano, by storczyk mógł jak najszybciej wyschnąć. Zalegająca na nim zbyt długo woda, szczególnie u nasady liści mu nie służy.

Za dużo wody i jej nieodpowiednia jakość

Nawet latem storczyki nie powinny być podlewane częściej niż raz w tygodniu. A zimą wystarczy podlewanie raz na dwa. Rośliny absolutnie nie mogą tkwić w wodzie. Dobrze jest nalać wody do osłonki i pozwolić w niej stać roślinie z godzinę lub dwie a następnie ją odlać. Lepsze jest dla orchidei przesuszenie niż stanie w wodzie. Bardzo szybko doprowadzi to do zgnilizny korzenie.

I jeszcze jeden popełniany przy okazji podlewania błąd – woda prosto z kranu. Najlepszą wodą dla storczyków jest deszczówka. Ewentualnie może być destylowana a w ostateczności przegotowana kranówka.

(Nie!)przycinanie storczyków

Nie obcina się żadnej żywej części storczyków! Tych dziko rosnących nikt przecież nie przycina. Można pozbywać się tylko tych fragmentów, np. pędów kwiatowych, które już definitywnie zaschły i wystarczy w zasadzie lekko za nie pociągnąć by się ich pozbyć. Przycięcie fragmentu którejkolwiek części rośliny naraża ją na szybkie porażenie chorobami, szczególnie grzybowymi.

Błędy w uprawie storczyków – korzenie storczyka

Błędy w uprawie storczyków

fot. k4dordy / flickr.com

Zbyt duża doniczka

Storczyk włożony do zbyt dużej doniczki, ze zbyt duża ilością podłoża, to szybka katastrofa. Doprowadzi to do szybkiego gnicia korzeni, gdyż podłoże nasiąka wodą i  nie jest w stanie w miarę szybko przeschnąć, a ta ciągła wilgoć szybko doprowadzi do gnicia korzeni. Im mniej podłoża, tym szybciej schnie. Wystarczy by korzenie ledwo mieściły się w doniczce. I tak duża ich część z niej wychodzi na zewnątrz.

Zbyt dużo nawozów

Epifity, w tym wypadku storczyki, żyjące w naturalnych warunkach, zaspokajają swoje potrzeby żywieniowe przy pomocy korzeni powietrznych. Mają one dostęp jedynie do wody opadowej, w której zbyt wielu składników odżywczych nie ma.  Oczywistym zatem staje się fakt, by nadmiernie roślin tych nie zasilać. Zbyt duża koncentracja soli mineralnych w podłożu zaczyna hamować zdolność storczyków do pobierania wody. Sole mineralne osadzają się również na korzeniach. Skutek jest taki, że zostają one uszkodzone a to może doprowadzić nawet do zagłady rośliny.

Stosujemy jedynie nawozy dedykowane storczykom, ściśle przestrzegając zalecanego dawkowania.

fot. główne pxhere.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content