Strona Główna Dom i Balkon Zielony dach — zalety posiadania dachowego ogrodu

Zielony dach — zalety posiadania dachowego ogrodu

autor Ogarnij Ogród

Zielony dach to niecodzienny element architektury, który jednak może stać się marzeniem niejednego z nas. Posiada on liczne zalety, w tym te nie do końca oczywiste. Dlaczego tak jest? Jakie konkretnie benefity daje posiadaczowi zielony dach? Zapraszamy do czytania.

Zielony dach

Zielony dach, autor: Interculture01/pixabay.com

Zielony dach to nic innego jak zagospodarowanie przestrzeni pokrycia swojego domu, altany czy garażu na kształt ogrodu. Zakładanie go może zająć trochę czasu i wysiłku, jednak wciąż warto się nim zainteresować. Posiada bowiem szereg zalet. Pierwszą jest jego funkcja ozdobna, ale to jedynie początek.

Zalety posiadania zielonego dachu

Wygląd

To pierwsze, co rzuca się w oczy. Bez wątpienia zielony dach prezentuje się wyjątkowo pięknie i oryginalnie. Być może do tej pory kojarzył on nam się głównie z klimatami skandynawskimi lub przeciwnie – z dachami w krajach śródziemnomorskich, ale co stoi na przeszkodzie, by założyć go w Polsce? Naszym zdaniem nic i jeśli tylko mamy taką fantazję, stwórzmy swój własny, zielony dach. Ozdobi nie tylko nasz dom, ale może też zapoczątkuje zieloną rewolucję w Polsce. Wybór roślin na zielony dach jest naprawdę imponujący, począwszy od traw aż do drzew. 

Zielony dach

Zielony dach, autor: Ronile/pixabay.com

Miejsce do wypoczynku

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz zielony dach stał się miejscem wypoczynku i spotkań ze znajomymi. Postawmy na nim kilka mebli ogrodowej, a wśród nich stolik i krzesła, a uzyskamy idealną przestrzeń na śniadania na świeżym powietrzu. Co nam szkodzi też wybudować na nim pełnowymiarowego grilla z kamienia? A nawet bez tych udogodnień, zielony dach będzie doskonałym miejscem, by odpocząć. Po prostu przywiążmy hamak między drzewami i zapatrzmy się w chmury… 

Izolacja termiczna budynku

Każdy budowlaniec wie, że wszystkie domy potrzebuję dobrej izolacji. Taką izolację zapewni zielony dach. Ziemia, w której znajdą się rośliny, nie przewodzi bowiem ciepła. Lepsza izolacja to chłodniejszy dom w lecie i cieplejszy w zimie. Co za tym idzie, to też niższe rachunki za ogrzewanie. Zielony dach to więc nie tylko koszty, ale też oszczędności. Jest jeszcze jeden aspekt finansowy, który wpływa na korzyść jego budowy.

Zielony dach

Zielony dach, autor: Susbany/pixabay.com

Zwiększenie wartości posesji

Zrobienie zielonego dachu to inwestycja. Inwestycja, która jednak może się zwrócić. Za dom o zielonym dachu potencjalny kupiec może zapłacić więcej. Zwłaszcza jeśli dach będzie intensywny, a posadzone na nim rośliny unikatowe. Wynika więc z tego, że to nie tylko koszty finansowe, ale też potencjalne zwroty. Oczywiście, na początek trzeba trochę wydać, ponieważ trudno dokonać tak radykalnej przebudowy samemu. Jeśli jednak ktoś martwi się, że to pieniądze nie do odzyskania, może być w błędzie.

Zatrzymanie wody deszczowej

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zielony dach jest w stanie pochłonąć sporą część wody deszczowej. Oczywiście w pewnym sensie to wada. Trzeba przecież dobrze zadbać o izolację górnych pięter domu od wilgoci, jak również zwiększyć nośność konstrukcji, żeby całość nie została przeciążona. Mimo to jest to przede wszystkim zaleta. Zaleta dla środowiska naturalnego, jak i dla miejscowości, w której mieszkamy. To drugie ma zwłaszcza na znaczeniu, jeśli mieszkamy w miejscu narażonym na okresowe susze. Większa ilość zgromadzonej wody sprawi, że przejdą one łagodniej. Co więcej, woda, która przechodzi przez system korzeniowy roślin, jest filtrowana, w przeciwieństwie do tej ściekającej po ulicach.

Zielony dach

Zielone dachy, autor: cocoparisienne/pixabay.com

Mniej hałasu

Większość osób wie, że drzewa i inne rośliny mają właściwości redukujące poziom hałasu w otoczeniu. Jest tak, dlatego że absorbują i odbijają część dźwięków z powrotem do ich źródła. Budując zielony dach, zapewniamy sobie cichsze miejsce do rekreacji i do tego ułatwiamy życie zwierzętom, które hałasu nie lubią. To nie bez znaczenia, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Ponownie korzyść dla nas i dla środowiska.

Dzika przyroda

Choć miejsce takie jak zielony dach może nie kojarzyć się z dziką przyrodą, nie do końca jest to prawdą. Nasz dach chętnie nawiedzą ptaki, owady, a jeśli zostawimy część przestrzeni samej sobie, także rośliny. Ponownie więc przysłużymy się zarówno sobie – bo kto nie lubi obserwować ptaków – jak i przyrodzie. Dla amatorów ornitologii zielony dach to nie lada gratka.

Zielony dach

Zielone dachy, autor: Glavo/pixabay.com

Pochłanianie zanieczyszczeń

To ogromna zaleta, która w naszym, pełnym smogu krajów nie jest bez znaczenia. Niemal każda roślina ma pewne właściwości oczyszczające powietrze, ale jeśli posadzimy na dachu na przykład jakiś rodzaj sosny, zmaksymalizujemy jego potencjał oczyszczający. Jest także wiele innych gatunków, będącymi naturalnymi oczyszczaczami powietrze. Nic tylko brać się za budowę zielonego dachu, z pożytkiem dla nas i dla nas i naszego otoczenia.

Zielony dach to nie tylko piękny wygląd budynku, ale też idealne miejsce do wypoczynku. Budując go, przysłużymy się także przyrodzie. Jeśli więc tylko mamy taką fantazję, nie warto zwlekać. Zacznijmy budowę zielonego dachu i przysłużmy się sobie i środowisku naturalnemu.

Zielony dach

Zielone dachy, autor: Fee73/pixabay.com

Fot. główna: natuurfan1978/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz