Guzmania – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Guzmania, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Guzmania (Guzmania)

Wysokość ok. 0 cm
Kwitnienie I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, cała roślina
Pokrój rozłożysty, wzniesiony

Guzmania (Guzmania) jest rośliną należącą do rodziny bromeliowatych. Liczy sobie ponad 200 gatunków. Niektóre z nich nadają się do uprawy doniczkowej i są chętnie kupowane ze względu na niezwykle ozdobne kwiatostany. W naturze rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. 

Roślina dorasta do 30 centymetrów. Prezentuje się niezwykle egzotycznie, tworzy rozłożystą rozetę zielonych, równowąskich, sztywnych, łukowato w dół wygiętych liści, które naturalnie błyszczą. Pomiędzy nimi znajduje się lejkowate wgłębienie, które służy roślinie do magazynowania wody. Ze środka tej liściowej rozety wyrasta niezwykły kwiatostan o żywych barwach. Kwiaty właściwe są drobne i nie rzucają się w oczy, natomiast ich przykwiatki zwracają na siebie uwagę niesamowitą feerią barw. Wielkość kwiatostanów zależy od gatunku guzmanii. Bywają niskie i rozłożyste albo wysokie i smukłe. Również ich ubarwienie różni się między sobą. Bywają w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym i wielu innych odcieniach. Guzmania kwitnie od zimy do przedwiośnia. Gdy ginie kwiatostan równocześnie obumiera cała roślina. Jednak zanim to nastąpi wydaje na świat małe rozetki, które można oderwać i zasadzić w nowej doniczce. 

Uprawa guzmanii

Guzmania jest rośliną egzotyczną i wymagająca, trudno jest zatem w pomieszczeniu stworzyć jej optymalne warunki. Dobrze jest ustawić ją w jasnym, ale osłoniętym od bezpośrednich promieni słonecznych miejscu. Podłoże powinno być torfowe, próchnicze, bardzo żyzne i przepuszczalne. Torf pomoże utrzymywać wilgoć na stałym poziomie, rośliny bowiem nie można przesuszyć, ale również nie może stać w wodzie. Dobrze jest dbać by w zagłębieniu między liśćmi wciąż była woda. Suche powietrze powoduje, że liście zaczynają najpierw zasychać na końcach by z czasem uschnąć całkowicie. Woda do podlewania powinna być wolna od wapnia i w temperaturze pokojowej. Oprócz tego zalecane jest częste zraszanie rośliny wodną mgiełką. Temperatura w pomieszczeniu powinna być wciąż dość wysoka, około 20-24°C. Do tego guzmania nie znosi przestawiania i stania w przeciągach. 

Rozmnaża się ją w prosty sposób, wystarczy oderwać przyrosty, zanurzyć w ukorzeniaczu i zasadzić w nowej doniczce.

Fot. główna: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz