Strona Główna Dom i Balkon Uprawa pomidorów w donicach

Uprawa pomidorów w donicach

autor Ogarnij Ogród

Pomidory w donicach to niezwykle popularny sposób na stworzenie namiastki ogrodu w domu lub na balkonie. Same w sobie pomidory stanowią ważny składnik naszej diety, będąc cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Samodzielnie uprawiane mogą dać wiele satysfakcji. Nie należą do szczególnie trudnych w pielęgnacji, a gdy zadbamy o odpowiednią ilość słońca i nawodnienie staną się naszą ulubioną roślinką. Pomidory w donicach możemy uprawiać w domu, na tarasie czy balkonie, jak i w ogrodzie. Co warto wiedzieć o ich uprawie?

Pomidory w donicach – przygotowanie rozsady

Uprawa pomidorów w donicach jest podobna do tej w gruncie. Do jej rozpoczęcia konieczne jest przygotowanie rozsady. Można zakupić gotowe sadzonki lub rozsada pomidorów może zostać przygotowana samodzielnie. Kiedy siać pomidory? Najlepiej na przełomie marca i kwietnia. W uprawie doniczkowej najlepiej sprawdzają się pomidorki koktajlowe o drobnych owocach typu cherry. Mają one intensywny smak i aromat, zawierają dużo witaminy C, a przy tym prezentują się niezwykle dekoracyjnie. Po wybraniu ulubionej odmiany należy wysiać nasiona do skrzynek lub tekturowych pojemników np. po jajkach, wypełniając je ziemią do siewek lub mieszanką torfowo-kompostową. 

Pomidory w donicach

Pomidory w donicach, autor: Linda Beaverson/flickr.com

Gotowa rozsada powinna trafić na parapet – najlepiej o wystawie południowej, aby zapewnić jej odpowiednią ilość światła. Pojemniczki z siewkami można pokryć folią, aby nasionka mogły szybciej wykiełkować (należy je jednak odkrywać raz dziennie dla przewietrzenia). Optymalna temperatura do wzrostu to około 20°C. Gdy sadzonki wypuszczą po dwa listki, można je pikować – przesadzając do większych pojemników o rozstawie 8×8 cm, bądź umieścić osobno w małych plastikowych pojemnikach. W maju młode pomidory nadają się już do posadzenia w docelowych donicach, które można wystawić np. na balkon (najlepiej po 15 maja). Jeżeli istnieje ryzyko występowania przymrozków, pomidory w donicach należy chować na noc do pomieszczenia. 

Jakie donice i podłoże do pomidorów?

Najlepszymi doniczkami do uprawy pomidorów będą modele o rozmiarze około 40×40 cm. Materiał, z którego będą wykonane nie powinien nagrzewać się zbyt szybko, stąd dobrym wyborem będzie drewno lub ceramika, ale i białe plastikowe doniczki. Słońce i ciepło służą pomidorom, jednak przegrzane korzenie sadzonek mogą zahamować swój wzrost. Dla lepszego przepływu wody warto wykorzystać donice z otworami w dnie.

Pomidory w donicach

Pomidory w donicach, autor: mannewaar/flickr.com

Podłoże pod pomidory powinno być przede wszystkim przepuszczalne. Na dno należy wysypać keramzyt, żwir lub potłuczone gliniane naczynia, aby drenaż wody był możliwe najlepszy. Korzenie nie będą miały wówczas zbyt mokro. Warstwę drenażu przysypujemy kolejno specjalnym podłożem do pomidorów, ale sprawdzi się również mieszanka kompostowo-torfowa wykonana samodzielnie. Nie należy wypełnić doniczki ziemią po same brzegi, gdyż niezbędna będzie jeszcze warstwa ściółki. Przed sadzeniem pomidorów należy usunąć z sadzonek dolne liście i przykryć ziemią nasady pędów. Pojemniki ściółkujemy korą, mchem itp. aby zapewnić stałą wilgotność ziemi. 

Pielęgnacja pomidorów w donicach

Pomidory w donicach wymagają sporo zaangażowania z naszej strony, jednak są tego warte. Już po kilkunastu tygodniach obdarują nas w zamian zdrowymi owocami. W pielęgnacji pomidorów niezwykle ważne jest palikowanie, które pozwala roślinie swobodnie rosnąć bez obaw o złamanie gałęzi. Najlepiej wykonać ten zabieg z pomocą palików o około 1 m długości, które to należy wsadzać do ziemi w czasie sadzenia roślin – w przeciwnym wypadku możemy uszkodzić wyrośnięte korzenie. Młode pędy rośliny podwiązywać do palików możemy z pomocą miękkiego sznurka lub kawałków materiału. 

Pomidory w donicach

Pomidory w donicach, źródło: depositphotos.com

W pielęgnacji pomidorów w donicach warto pamiętać o przycinaniu niepotrzebnych pędów bocznych i liści, gdyż mogą one zaburzać wzrost rośliny i zmniejszać w konsekwencji owocowanie. Nie należy jednak usuwać wszystkich liści, gdyż są one niezbędne do przeprowadzania procesu fotosyntezy. W momencie pojawienia się pierwszych owoców, należy wykonać zabieg ogławiania, czyli ściąć wierzchołek rośliny, aby zwiększyć tym samym owocowanie. 

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych warto zadbać również o regularne podlewanie – najlepiej w godzinach porannych lub przedpołudniowych. Ważne jest obfite podlewanie sadzonek, ale należy uważać, aby ich nie przelać – w konsekwencji mogą je bowiem zaatakować choroby grzybowe. 

Pomidory w donicach potrzebują również regularnego odżywiania, najlepiej z wykorzystaniem nawozów wieloskładnikowych płynnych, a co kilka dni warto potraktować je także nawozami dolistnymi. W pierwszych trzech tygodniach po zasadzeniu rośliny nawożenie pomidorów jest zbędne, gdyż świeża gleba oferuje odpowiednią ilość składników pokarmowych niezbędnych pomidorom. 

Pomidory w donicach

Pomidory w donicach, autor: Jocelyn Durston/flickr.com

Odmiany pomidorów do uprawy w donicach

Jak wspomniano, najlepszymi odmianami pomidorów w uprawie w donicach są te typu cherry, o niewielkich owocach. Do ciekawych odmian pomidorków idealnych do donic i skrzynek zaliczyć możemy:

  • Balkoni Red – oferującą duże, słodkie i czerwone owoce idealne do spożywania na surowo lub w formie przetworów.
  • Tumbling Tom Red jest odmianą wiśniową, zwisającą, o ok. 60 cm pędach i dużych czerwonych owocach.
  • Venus to odmiana niezwykle dekoracyjna o małych, pomarańczowych owocach – idealna na tarasy i balkony.
  • Cytrynek groniasty to pomidorki o żółtych owocach zebranych w małe grona. Jako odmiana wczesna sprawdza się w uprawie w gruncie lub na balkonach. 
  • Koralik to z kolei odmiana o wiotkich łodygach, samokończąca i bardzo dekoracyjna. Jej małe owoce typu cherry są czerwone i kuliste. 
  • Olka Polska jest odmianą samokończącą o niewielkich, żółtych, kulistych oraz słodkich owocach, które świetnie nadają się do spożycia na surowo, do marynowania i przetworów. Jest to gatunek karłowy o sztywnych łodygach. 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz