Strona Główna OgródRośliny ozdobne Psianka – uprawa i pielęgnacja

Psianka – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Psianka (Solanum)

Wysokośćok. 40 cm
KwitnienieVI, VII
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćowoce
Pokrójkrzaczasty

Psianka (Solanum) należy do niezwykle licznej rodziny psiankowatych, do której zaliczają się zarówno rośliny jednoroczne jak i byliny, pnącza, krzewy i drzewa. W strefie międzyzwrotnikowej można spotkać największe zróżnicowanie tych roślin. Do rodziny należy zarówno powszechnie znamy każdemu ziemniak jak i mnóstwo roślin ozdobnych, gdzie najpopularniejszymi gatunkami są: psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) o żółtych lub pomarańczowoczerwonych owocach i psianka pieprzowa (Solanum capsicastrum), której owoce są mniejsze, barwy czerwonej. 

Psianki ozdobne często mylone są roczną papryką, która owocuje w tym samym czasie, ale psianki są wieloletnie i przez kilka lat mogą zdobić pomieszczenia. 

Rośliny kwitną w czerwcu i lipcu, ale ich prawdziwą ozdobą są owoce, które w październiku zaczynają się wybarwiać na intensywne kolory, w zależności od gatunku. Owoce utrzymują się na roślinach przez całą zimę, opadną jednak, gdy psianka będzie miała zbyt sucho i ciepło. Każdej wiosny należy przesadzać je do większych doniczek. 

Uprawa psianek

Psianki kochają słońce, dlatego powinny stać w słonecznym i jasnym pomieszczeniu. Latem można je wynieść na zewnątrz. Lubią mokre podłoże wilgoć w powietrzu i nie można dopuszczać do jego przesuszenia, gdyż owoce szybko opadną. Konieczne jest również systematyczne, cotygodniowe nawożenie roślin w okresie wzrostu. Gdy owoce opadną, pędy rośliny skraca się o połowę. 

Uwaga!

Wiele psianek to rośliny silnie trujące! Zjedzenie prowadzi do ciężkich zatruć pokarmowych.

Fot. główna: Psianka koralowa, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz