Strona Główna Dom i BalkonDekoracje Jakie rośliny nadają się na ogród wertykalny?

Jakie rośliny nadają się na ogród wertykalny?

autor Ogarnij Ogród

Decydując się na stworzenie ogrodu wertykalnego trzeba dobrze dobrać rośliny do miejsca, które chcemy upiększyć tym niezwykłym, żywym obrazem. Wybór roślin jest co prawda ogromny i czasami aż trudno się zdecydować, ale wszystkie one powinny mieć podobne wymagania, znacząco ułatwi to nam późniejszą pielęgnację. Zanim więc powstanie zielona ściana, dobrze jest usiąść i zaplanować które rośliny chcielibyśmy mieć i skonfrontować to z ich wymaganiami. A później już tylko zakupić gotowy system do stworzenia zielonej ściany lub samodzielnie ją zbudować. Można oczywiście założenie ogrody wertykalnego zlecić profesjonalnej firmie, wówczas nawet system nawadniania będziemy mogli obsługiwać z pozycji smartfonu. Jest to jednak dość kosztowne, więc większość z nas może taką zieloną ścianę zbudować samodzielnie a później obsługiwać system przy pomocy konewki. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin 

Tworząc ogród wertykalny powinno się kierować kilkoma zasadami i wybierać:

  • rośliny jak najłatwiejsze w uprawie 
  • rośliny, które nie zajmują dużo miejsca 
  • rośliny, które nie tworzą zbyt dużej bryły korzeniowej  
  • rośliny, które zniosą ciasnotę nie tylko w doniczkach, gdyż muszą stworzyć zwartą ścianę, co sprawi, że będą konkurować ze sobą o światło i powierzchnię
  • rośliny o bardzo dobrej kondycji, zdrowe i w bardzo dobrym stanie
  • gatunki odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki

Dobór roślin do wertykalnego ogrodu

Zielona ściana może być kompozycją w zasadzie większości roślin, które uprawiamy w domach w doniczkach. Można je również łączyć z roślinami egzotycznymi lub tymi, które rosną na zewnątrz. Dużo zależy od tego jakie warunki jesteśmy w stanie stworzyć im w pomieszczeniu. Na zielone ściany nie nadają się kaktusy, sukulenty i rośliny bardzo delikatne. Zostaną bowiem szybko zagłuszone przez te silniejsze i mocniej się rozkrzewiające. Kilka miesięcy i zniknęłyby nam z pola widzenia w gąszczu np. liści paproci.

Ogród wertykalny na zewnątrz

Ogród wertykalny na zewnątrz, autor: Andriez777, common.wikimedia.com

Za to wszelkie pnącza będą się pięknie komponowały z roślinami kwitnącymi, tworząc da nich tło. Taką bazę dla innych mogą stanowić scindapsusy, cissusy albo filodendrony. Cudownie między mini będą się prezentowały np. storczyki albo rośliny z rodziny bromeliowatych. 

Zielona ściana to idealne miejsce dla skrzydłokwiatów, ich błyszczące liście i białe kwiaty zachwycą każdego. Nieco koloru wniesie maranta a całości może dopełnić zielistek. 

Jeśli nasza zielona ściana jest dużych rozmiarów, można sobie pozwolić na obsadzenie jej łosimi rogami i monsterami. Jeśli miejsca jest nieco mniej, możemy skorzystać z roślin z rodziny ananasowatych. Oczywiście nie można zapominać o fikusach. A to naprawdę jeszcze nie koniec wyboru. Doskonale na zielonych ścianach prezentować będzie się calatea, mikrozorium oskrzydlone, dracena czy stromanthe. Pytanie, czy w takim naturalnym dziele sztuki może zabraknąć bluszczu? No nie może. Jest mało wymagający, prosty w uprawie i cudownie zespoi całość. 

Trochę tych roślin jest a to naprawdę tylko niewielka część tych, które mogą zachwycać widząc na ścianie w naszym domu. Im mniej wymagające rośliny wybierzemy, tym łatwiej będzie nam taki ogród pielęgnować. 

Dla mocno zabieganych, zapominalskich czy często wyjeżdżających poleca się stworzenie zielonej ściany z kilku rodzajów mchów. Odpowiednio spreparowane (moczone w glicerynie) nie potrzebują żadnych zabiegów pielęgnacyjnych ani podlewania. Wystarczy im zapewnienie wilgotności powietrza na poziomie 30-65%.

Ogród werykalny, Bloomberg, Londyn

Ogród werykalny, Bloomberg, Londyn, autor: The wub common.wikimedia.com

Decydując się na wertykalny ogród w domu trzeba wiedzieć, że niesie on za sobą mnóstwo dobrej energii, zieleń bowiem odpręża, działa zbawiennie na oczy a same rośliny oczyszczają pomieszczenia a toksyn i kurzu oraz tworzą swoisty mikroklimat. Dlatego inwestycja w zieloną ścianę to tak naprawdę inwestycja we własne zdrowie.

Fot. główna: Andriez777, common.wikimedia.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz