Asarina pnąca vel Azarina pnąca (Asarina scandens) |
|
Wysokość | ok. 3 m |
Kwitnienie | VI, VII, VIII, X, XI |
Stanowisko | słoneczne, światło rozproszone |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | kwiaty |
Pokrój | pnący |
Asarina pnąca vel Azarina pnąca (Asarina scandens) jest to bardzo dekoracyjne pnącze, należące do rodziny babkowatych. W Meksyku, skąd Asarina pochodzi jest rośliną wieloletnią. Niestety nie jest mrozoodporna, dlatego u nas traktowana jest jako roślina jednoroczna, choć uprawiana w donicy i schowana przed mrozem może zdobić balkon czy taras przez lat kilka.
Asarina pnąca – jak wygląda
Asarina pnąca tworzy delikatne i cienkie pędy, które dorastają do 3 m długości. Można ją uprawiać zarówno w gruncie jak i w doniczce na balkonie czy tarasie. Jeśli jednak zdecydujemy się na uprawę doniczkową, wówczas pędy nie będą już tak długie. Liście asariny przypominają liście bluszczu, są koloru jasnozielonego. Roślina ma niezwykle dekoracyjne kwiaty. Mają trąbkowaty kształt, około 3 cm długości i są najczęściej barwy fioletowej z białym środkiem z fioletowymi paskami. Zdarzają się również odmiany, których kwiaty są w kolorze białym lub różowym. Asarina zaczyna kwitnąć w lipcu i trwa to aż do pierwszych przymrozków. Najpiękniej prezentuje się sadzona w grupach, wówczas pięknie się zagęszcza, a kwiatów pojawia się całe mnóstwo.
Asarina pnąca, autor: Steve Law, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org
Choć kwiaty asariny pnącej nie pachną, to jednak są chętnie odwiedzane przez owady zapylające.
Uprawa asariny pnącej
Asarina pnąca potrzebuje maksimum światła, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Światło musi być rozproszone. Jest to roślina ciepłolubna i nie jest mrozoodporna. Stanowisko więc powinno być osłonięte od wiatru. Preferuje podłoże dość żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Dlatego przed zasadzeniem gotowych sadzonek Asariny w gruncie trzeba podłoże przekopać, mieszając je jednocześnie z kompostem.
Asarina pnąca, autor: Daderot, Wikipedia CC0
By pięknie kwitła latem, już w lutym (najpóźniej do kwietnia) należy wysiać nasiona do donicy, którą przykrywa się czarną folią, gdyż kiełkują w ciemności. Nasiona powinny się znaleźć na głębokości ok. 0,5 cm. . Chodzi o to by dać później roślinie możliwość jak najdłuższego rośnięcia w cieple. Na zewnątrz powinna trafić dopiero po 15 maja, gdy nie będzie już przymrozków. Asarina pnąca by pięknie rosnąć potrzebuje podpór. Jej pędy są delikatne i łamliwe, dobrze więc sprawdzi się jakiś stelaż ze sznurkami. Będzie się owijała wokół nich za pomocą ogonków na swoich liściach.
Wraz z nadejściem jesieni nie tylko fioletowe kwiaty zdobią roślinę, ale również liście, które w tym czasie zaczynają zmieniać barwę z zielonej na pomarańczową.
Azarina pnąca – pielęgnacja
Azarina pnąca ze względu na obfite kwitnienie wymaga systematycznego zasilania nawozami dla roślin kwitnących. Dobrze jest stosować choćby biohumus. Jeśli rośnie w pojemniku – nawet raz w tygodniu. W czasie upałów wymaga podlewania nawet dwa razy dziennie, ale nie można rośliny przelewać. Źle bowiem znosi zarówno przelewanie jak i niedobór wody. Jeśli zdecydujemy się na uprawę w pojemniku, dobrze jest wymieszać ziemię z hydrożelem, wówczas wilgoć w podłożu będzie utrzymywała się dużo dłużej. Dobrze jest podczas wysiewania zadbać o grubą warstwę drenażową w donicy. Roślina w pojemniku może przezimować w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera, wówczas będzie się nią można cieszyć kolejny rok.
Asarina pnąca, autor: Uleli, Wikipedia CC BY 3.0
Asarina pnąca nie jest atakowana ani przez choroby, ani przez szkodniki.
Asarina pnąca – zastosowanie
Azarina pnąca pięknie prezentuje się w ogrodzie, gdzie można ją zasadzić przy mało atrakcyjnych siatkach ogrodzeniowych, które szczelnie zasłoni. Doskonale nadaje się do tworzenia kwitnących ścian. Wystarczy na balkonie lub tarasie stworzyć sznurkowy stelaż, a szczelnie odgrodzi wnętrze balkonu od świata zewnętrznego. Można ją również zasadzić w donicy i traktować jak roślinę zwisającą.
Fot. główna: 阿橋 HQ – 金魚藤, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org