Strona Główna Ogród Luty w ogrodzie

Kiedyś można było powiedzieć, że luty to śnieg po kolana i tęgi mróz, pracy w ogrodzie zatem zbyt wiele nie ma. Jednak ostatnie lata to widoczne zmiany klimatyczne, które sprawiają, że luty w ogrodzie wygląda nieco inaczej i trzeba modyfikować swoje działania i dostosowywać je patrząc nie w kalendarz, ale na to co dzieje się za oknem. Jedno jest pewne, dni są już coraz dłuższe i pracy nie zabraknie. Można już zacząć wysiewać nasiona, a gdy śniegu po kolana nie ma, drzewka czekają na przycinanie. A z końcem lutego już tylko żabi skok do wiosny.

kalendarz oprysków

Warzywnik

Zakupy czas zacząć. Chyba, że dysponujemy własnymi nasionami z zeszłorocznych zbiorów. Ale jeśli nie, to jest to dobry moment by kupić nasiona wszystkich warzyw i kwiatów, które chcemy mieć w swoim ogrodzie w tym sezonie. 

Ważne jest dobre przygotowanie narzędzi. Trzeba je po zimie oczyścić, nasmarować, ale przede wszystkie narzędzia zdezynfekować, żeby nie przenosić chorób. Patogeny na narzędziach spokojnie przetrwały zimę i są gotowe by zaatakować. 

Luty w ogrodzie – warzywnik

Luty w ogrodzie – warzywnik, autor:/Tony Austin pixabay.com

W połowie lutego można rozpocząć wysiewanie nasion. Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone i ogrzewane. Można wysiać sałatę, cebulę zwyczajną, seler, por i wszystkie kapustne. 

Jest to również dobry moment na produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Miną 4 tygodnie i można je będzie przesadzać do doniczek, a gdy nie będą im zagrażały przymrozki już na miejsce docelowe w gruncie. 

Sad

W lutym, tak jak w styczniu należy sprawdzić drzewka owocowa. W jakim stanie są pnie, malowane wcześniej wapnem. Jeśli biel została zmyta wraz z deszczem, trzeba ponownie pomalować pnie drzewek

Ważne jest wciąż by zabezpieczać pnie przed zwierzętami, które zimą obgryzają korę z drzewek owocowych, czego te młode mogą nie przetrwać. 

Jeśli zobaczymy na drzewkach pęknięcia mrozowe lub inne mechaniczne uszkodzenia, trzeba je zabezpieczyć maścią ogrodniczą. 

Luty w ogrodzie – przycięcie drzewek owocowych

Luty w ogrodzie – przycięcie drzewek owocowych, autor: Herry Lawford/pixabay.com

Luty to początek cięć drzewek owocowych. Choć z tymi cięciami trzeba być bardzo ostrożnym. Bez większych obaw można przyciąć jabłonie i grusze, które są drzewkami odpornymi na mróz. Cięcia te nie powinny być zbyt rozległe a wszystkie rany po cięciach powinny zostać dobrze zabezpieczone maścią ogrodniczą. Reszta drzewek na cięcia ma zaczekać do kwietnia.

Bez obaw natomiast trzeba ciąć krzewy owocowe. Porzeczki, maliny czy agrest wymagają mocnego przycięcia pędów a te grubsze również powinny być zabezpieczone maścią.

Ogrodnicy szczepiący drzewka powinni przygotować zrazy do szczepienia drzew owocowych.

Rabaty kwiatowe

Jeśli pogoda będzie łaskawa, już w lutym można podziwiać krokusy i przebiśniegi. Zaczynają kwitnąć krzewy: oczary czy kwitnąca leszczyna Contorta.  

Lutowa aura wciąż jeszcze może zaszkodzić zimozielonym bylinom i krzewom, dlatego należy kontrolować zabezpieczenia i osłony na roślinach. I groźniejsze w tym wypadku jest słońce i wiatr.

Jeśli nasiona pelargonii i begonii stale kwitnącej nie zostały wysiane w styczniu, początek lutego to już najwyższy czas. Gdy siwki będą miały 3-4 listki trzeba je przepikować pojedynczo, z niewielką bryłką podłoża do większych pojemników. 

Luty w ogrodzie – rabaty kwiatowe

Luty w ogrodzie – rabaty kwiatowe, autor: Herry Lawford/pixabay.com

Luty to czas wysiewu roślin kiełkujących w niskich temperaturach: goryczki, tojadu i miłka oraz tych kwitnących, których rozsadę można przygotować samemu: petunii, szałwi błyszczącej, lobelii czy żeniszka meksykańskiego. 

Do końca miesiąca trzeba przyciąć i uformować żywopłoty a także należy wykonać formująco-odmładzające cięcia drzew i krzewów ozdobnych, które kwitną latem i jesienią. Nie przycina się tych drzew i krzewów, które będą kwitnąć wiosną, gdyż pąki wytworzyły już w poprzednim sezonie i cięcie spowoduje okaleczenie roślin i niemożność ich zakwitnięcia.

Trawnik

Jeśli na trawniku zalega skorupa z topniejącego w dzień śniegu, który nocą ponownie przymarza, konieczne jest jej rozbijanie by dostarczyć pod jej powierzchnię powietrze. Jeśli tego nie zrobimy trawnikowi zagrozi śnieżna pleść, dla której takie warunki są idealne do rozwoju. Wciąż dobrze jest po murawie nie chodzić i nie wydeptywać, gdyż w tych miejscach trawa może w ogóle nie przetrwać.

Luty w ogrodzie – trawnik

Luty w ogrodzie – trawnik, autor: music4life/pixabay.com

Jeśli śniegu nie ma, można już pod koniec lutego wygrabiać pozostałości z jesieni oraz tworzący się filc.  Gdy mrozów nie ma, można a planujemy założyć trawnik, luty to dobry moment na przekopanie i przygotowanie podłoża. Ptaki albo mróz na pewno jeszcze zawita, pomogą pozbyć się szkodników zimujących w podłożu. 

Rośliny przechowywane w pomieszczeniach

Czas na większe zainteresowanie roślinami, które zimą zostają przeniesione do pomieszczeń zamkniętych. Oleandry, fuksje czy lantany trzeba zacząć intensywniej podlewać a następnie przenieść do cieplejszych pomieszczeń, gdyż zaraz nastąpi czas na początek ich wegetacji. Jeśli jest taka konieczność, jest to dobry moment na ich przesadzenie do większych pojemników lub choćby na wymianę podłoża na nowe i żyzne.

Luty w ogrodzie – rośliny przechowywane zimą w pomieszczeniach

Luty w ogrodzie – rośliny przechowywane zimą w pomieszczeniach, źródło: depositphotos.com

Można również wspomóc rośliny wymieniając jedynie warstwę wierzchnią ich podłoża, szczególnie dotyczy to tych rosnących w wielkich donicach, gdzie wymiana całego podłoża jest zwyczajnie kłopotliwa.. Po dwóch tygodniach od przesadzenia lub wymiany można je zacząć zasilać nawozami, które pobudzą ich wzrost i kwitnienie. 

Z końcem miesiąca szczepi się pelargonie, surfinie, fuksje i inne rośliny wieloletnie. Pobiera się ich młode odrosty, umieszcza w mieszaninie torfu i piasku a pojemniki ustawia dobrze doświetlonym i ciepłym pomieszczeniu (18-20oC). Gdy się ukorzenią można już je sadzić do doniczek lub skrzyneczek.

Oczko wodne

Wciąż trzeba pilnować by nie zamarzło, jeśli pływają w nim ryby i rosną wodne rośliny. Na bieżąco trzeba usuwać przemarznięte czy przegniłe części roślin wodnych by nie zaczęły gnić w wodzie. 

Luty w ogrodzie – oczko wodne

Luty w ogrodzie – oczko wodne, autor: Bjonsson/pixabay.com

Luty w ogrodzie – najczęściej zadawane pytania 

Jakie prace w ogrodzie w lutym?

lutym w ogrodzie nie ma wielu prac, ale można już rozpocząć przygotowania do nowego sezonu. Dostępne są już nasiona, można również zakupić nawozy. Pod koniec miesiąca, w słoneczne dni można wziąć się za cięcie jabłoni, a także wykonywanie oprysków drzewek owocowych. Z końcem miesiąca wykonuje się już pierwsze siewy na rozsady.

Co tniemy w lutym?

Pod koniec lutego, jeśli jest słonecznie i w miarę ciepło można zacząć cięcia prześwietlające jabłoni i grusz. Przycinamy również rośliny zimujące w pomieszczeniach takie jak fuksje, bugenwille, oleandry czy sundaville.

Co kwitnie w lutym w ogrodzie?

Ciemiernik
Oczar
Rannik zimowy
Śnieżyczka przebiśnieg
Wawrzynek wilczełyko
Wrzosiec
Zimokwiat wczesny 
Krokusy

Jakie rośliny sadzić w lutym?

Np. rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji, np.: werbena patagońska, nasiona petunii, lewkonia, uprawa z nasion chabra wielkogłówkowego, heliotrop czy niecierpek.

Jakie krzewy kwitną w lutym?

Oczary
Wierzba Iwa
Kalina Bodnantska
Wrzosiec krwisty
Jaśmin nagokwiatowy
Zimokwiat wczesny
Leszczyna pospolita

Przeczytaj także

Dodaj komentarz