Sierpień w ogrodzie to kolejny miesiąc, który cieszy nas obfitością zbiorów. Już nie pielimy z takim zapałem, ale czasu jakby na to mniej, bo szkoda każdego warzywka, każdego owocu. Wszystkie trzeba odpowiednio przetworzyć, by smakami cieszyły przez całą, długą zimę. Ale mimo wielu prac związanych z przetwarzaniem zbiorów, nie można tak całkiem odpuścić prac ogrodowych. W sierpniu jest ich całkiem sporo.
Sierpień w ogrodzie – Warzywnik
Zbiory, zbiory i jeszcze raz zbiory: ogórki, pomidory, bakłażany, kabaczki i cukinie, papryka, fasolka szparagowa, kalafiory, brokuły, wczesne odmiany kapusty i marchwi. Tak, wszystko to czeka na zerwanie w sierpniu.
Pożółkły liście kartofli? Znak, że czas je wykopać i pozostawić na kilka godzin by obeschły.
Zrobiło się miejsce, można zatem znów siać warzywa poplonowe na jesienny zbiór: sałatę masłową, szpinak, koper ogrodowy, kapustę pekińską, rzepę i rzodkiew a w połowie miesiąca szczaw i roszponkę.
To ostatnie cięcia ziół. Można je suszyć, można mrozić, można pokroić i pasteryzować. A później korzystać przez całą zimę.
Jeśli wcześniej sialiśmy warzywa na rozsadę, teraz jest dobry moment na ich przesadzenie do gruntu. Mowa tu o sałacie kruchej i masłowej, jarmużu czy kalarepie.
Na koniec sierpnia pozostaje jeszcze ogławianie (pozbawianie roślin stożka wzrostu) papryki, dyni, pomidorów i brukselki. Dzięki temu rośliny nie będą traciły energii na zasilanie niepotrzebnych już liści czy owoców, które mają niewielkie szanse by dojrzeć a będą kierowały wszystkie siły do owoców, które już są.
Po zbiorach truskawek trzeba uczciwie zająć się ich zagonami, by w kolejnym sezonie znów cieszyć się obfitością zbiorów. Przede wszystkim je odchwaszczamy a następnie obcinamy wszystkie pędy na wysokości 5 centymetrów. Można jeszcze zastosować jakiś naturalny nawóz, np. kompost i jeśli rośliny chorowały stosujemy oprysk. Co 3-4 lata powinno się zmieniać miejsce truskawkom. Ważne, by nie sadzić ich tam, gdzie wcześniej rosły pomidory. Już tydzień wcześnie trzeba dobrze przygotować stanowisko: odchwaścić i głęboko przekopać.
Przed posadzeniem korzenie powinny się pół godziny moczyć w wodzie a po posadzeniu nową plantację trzeba obficie podlać. Jeśli posadzimy je na początku sierpnia, zdążą się dobrze ukorzenić i zawiązać pąki kwiatowe. A w kolejnym roku będą nam pięknie owocowały.
Sierpień w ogrodzie – Sad
Po zbiorach owoców przycinamy gałęzie śliwy. Przede wszystkim drzewko musi zostać prześwietlone, wszelkie gałęzie krzyżujące się czy rosnące do wewnątrz korony powinny zostać usunięte.
Sierpień w ogrodzie to kontynuacja cięć drzew owocowych rozpoczęta w lipcu. Na początku miesiąca trzeba usunąć część pędów jabłoni, której owoce będą dojrzałe pod koniec sierpnia czy we wrześniu. Ma to na celu odsłonięcie owoców. Przycina się przyrosty roczne, które zasłaniają dostęp światła. Po zbiorach czereśni i wiśni również robimy cięcia prześwietlające. Ważnym jest by po skracaniu gałęzi czy obcinaniu konarów zabezpieczać miejsca cięć maścią ogrodniczą, która w swoim składzie ma środki grzybobójcze.
Po drzewkach przychodzi czas na krzewy. Muszą być tak przycięte, by światło docierało do wnętrza krzewu. Dotyczy to zarówno porzeczek jak i agrestu.
Jeśli w lipcu nie przycinaliśmy malin, teraz jest jeszcze na to dobry moment. Usuwamy wszystkie pędy, które owocowały w roku bieżącym a przy okazji prześwietlamy plantację i usuwamy część pędów jednorocznych, które niepotrzebnie ją zagęszczają.
W sierpniu warto na pnie drzew założyć jeszcze opaski lepowe lub z papieru falistego by wyłapać jak najwięcej szkodników. Na koniec września trzeba je zdjąć i trwale zutylizować.
Pod koniec miesiąca można jeszcze przycinać orzecha włoskiego, jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba. Najczęściej bowiem puszczany jest na tzw. żywioł.
Rośliny ozdobne
Sierpień w ogrodzie to idealny moment na przesadzanie iglaków. Można również już rozpocząć rozmnażanie drzew iglastych poprzez sadzonki. Najlepsze do ukorzeniania są jednoroczne wierzchołki pędów. Również z drzew i krzewów liściastych możemy do końca miesiąca pobierać sadzonki półzdrewniałe by je rozmnażać.
Chwila jest odpowiednia by dzielić byliny. Większość z nich już przekwitła, możemy je zatem przesadzać i dzielić by rozmnożyć. Będą miały jeszcze dużo czasu na ukorzenienie się przed zimą.
Na miejsca docelowe możemy teraz przesadzać z rozsadników rośliny dwuletnie, które uzyskaliśmy z nasion wysianych w czerwcu. Mowa tu o stokrotkach, bratkach, goździkach brodatych czy lakach.
Na koniec sierpnia możemy wysadzić piwonie, jest to moment optymalny. Można je również bez uszczerbku przesadzać w tym okresie. W jednym miejscu powinny rosnąć nie dłużej niż 5-6 lat.
O połowę skracamy pędy lawendy, by się bujnie rozkrzewiała i zachowywała zwarty pokrój. W kolejnym sezonie będzie miała jeszcze więcej kwitnących pędów i będzie jeszcze piękniej kwitnąć.
Na początku sierpnia sadzimy cebule np., krokusa jesiennego czy zimowita jesiennego, które będą kwitnąć jeszcze tej jesieni po około dwóch miesiącach po posadzeniu. W drugiej połowie sierpnia sadzimy rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną.
Można jeszcze ciąć iglaki by je formować. Ale ostrożnie. Ich pędy muszą jeszcze zdążyć zdrewnieć przed zimą, inaczej przemarzną. To jest też ostatni moment na przycinanie drzew liściastych. Pamiętać należy o zabezpieczeniu wszystkich miejsc po cięciach maścią ogrodniczą.
Trawnik
Od sierpnia nie zasilamy już trawnika nawozami zawierającymi azot, ale za to bogatymi w inne składniki odżywcze, które dobrze przygotują i wzmocnią trawę przed zimą. Natomiast na bieżąco go obficie podlewamy, gdyż sierpień w ogrodzie bywa upalny. Kosimy również systematycznie, ale nie może to być zbyt niskie koszenie, gdyż w czasie trwania upałów trawa źle to znosi i zacznie szybko wyglądać jakby była wypalona.
Oczko wodne
Na bieżąco usuwamy części roślin, które obumarły albo części tych roślin wodnych, które zbyt bujnie rosną i zaciemniają oczko wodne. Jeśli mamy ryby, karmimy je na bieżąco i usuwamy nadmiar pokarmu, by nie zaczął gnić i zanieczyszczać nasz zbiornik. Systematycznie dopełniamy wodę, która w gorące dni szybko odparowuje i czyścimy filtry.
Fot. główna: ukgardenphotos/flickr.com
Piękne zdjęcia i ciekawa treść