Strona Główna Ogród Maj w ogrodzie

Powiadają, że maj w ogrodzie to najpiękniejszy miesiąc w roku. I trudno się z tym nie zgodzić. Kwiecie kwitnie, trawa się zieleni, w namiocie foliowym sałata i rzodkiewka na wyciągnięcie ręki. A tam nawet zeszłoroczny szczypiorek cebulki siedmiolatki i pietruszka naciowa zerkają. W sadzie późne drzewka owocowe kwitną.

Ale czy pracy jest mniej w ogrodzie? Raczej nie. I trzeba zachować czujność. Maj w ogrodzie to nie tylko niespotykana soczystość zieleni, ale również 12-14 – czyli Zimni Ogrodnicy i 15 maja – Zimna Zośka. A to oznacza, że nasz ogród mogą jeszcze nawiedzić przygruntowe przymrozki. Warto jeszcze trzymać zasiewy pod agrowłókniną a w tunelach foliowych zapas świec, by nimi ogrzać przestrzeń, gdy temperatury nad ranem spadną poniżej zera.

kalendarz oprysków

Byle do piętnastego. Później już majowy raj w pełnej krasie. Można wynieść na zewnątrz wszystkie, nawet te najbardziej wrażliwe na temperaturę rośliny. Można siać bezpośrednio w gruncie i nie przejmować się zabezpieczaniem. Pomidory, papryka, seler czy por czekają już gotowe do wysadzenia. Kolejny miesiąc i kolejne wyzwania w ogrodzie. 

Warzywnik

Już w pierwszej połowie maja można wysiać do gruntu większość warzyw, dobrze jest je jednak potrzymać pod agrowłókniną do Zimnej Zośki.

Wysiać można już wszystkie zioła: bazylię, oregano, miętę, tymianek i inne.

Po Zimnej Zośce czas najwyższy na wysianie ogórków, melonów, dyni, kabaczków, arbuzów i patisonów.

Maj w ogrodzie – warzywnik

Maj w ogrodzie – warzywnik, autor: Emily Mills/flickr.com

Wysiewać można kolejną turę sałat, rzodkiewki, najróżniejszych gatunków. 

Na początku maja trzeba zadbać o rabaty truskawkowe, które są już na pewno zachwaszczone.  Jeśli pojawiły się już odrosty (wąsy), na tym etapie dobrze jest je usunąć, by truskawki skupiały się na owocach. Można również pokusić się o wyściółkowanie podłoża pod krzaczkami, truskawki zabezpieczy to przed chwastami, będzie zatrzymywało wilgoć w podłożu a same owoce zawsze będą czyste.

Wcześniej przygotowaną rozsadę pomidorów można po Zimnej Zośce wysadzać do gruntu. Tak samo paprykę, ogórki, bakłażany i wszystkie inne warzywa, które wcześniej rosły w pojemnikach. 

Maj w ogrodzie – warzywnik

Maj w ogrodzie – warzywnik, autor: Whitney/flickr.com

Pod koniec maja przerywamy już te warzywa, które wyrosły: marchew, pietruszkę, buraczki, rukolę czy sałatę. Nie mogą zbyt gęsto rosnąć, gdyż z braku miejsca będą marnej postury. Pozbywamy się tych najmniejszych i najsłabszych. 

Sad

W maju w sadzie najważniejsze to spulchnić podłoże wkoło drzewek, pozbyć się chwastów i nawozić krzewy i drzewka. Jeśli maj w ogrodzie jest suchy, podlewanie jest koniecznością. Szczególnie tych posadzonych w tym sezonie lub jesienią. 

Maj w ogrodzie – sad

Maj w ogrodzie – sad, autor: gosiak1980/pixabay.com

Żeby drzewom i krzewom owocowym zapewnić lepsze owocowanie, trzeba pod koniec miesiąca usunąć część zawiązków, najlepiej tych małych, uszkodzonych czy mających jakieś plamy lub przebarwienia.  

Rośliny ozdobne

W maju można odnieść wrażenie, że chwasty rosną wiele szybciej niż wszystkie inne rośliny. Oprócz zatem wszystkich innych zajęć, trzeba systematycznie pielić rabaty kwiatowe. Jeśli pozwolimy chwastom zawładnąć grządkami, zabiorą naszym roślinom ozdobnym wilgoć, substancje odżywcze i światło. A nas samych będzie później kosztowało sporo wysiłku ich usunięcie. A w końcu kiedyś trzeba to zrobić. 

  • Rośliny jednoroczne i dwuletnie – maj jest odpowiednim momentem na ich wysiew i sadzenie. W pierwszej połowie miesiąca można sadzić rozsadę bratków, lwiej paszczy, astrów czy kocanek. Siać już można portulakę, łubin, wilce, nasturcję, fasolę wielkokwiatową, łubin, maciejkę, słoneczniki, groszek pachnący i wiele innych kwiatów. 

Druga połowa maja to czas na sadzenie petunii, werben, niecierpków, lobelii, smagliczek, goździków, tytoniu ozdobnego i innych roślin. W rozsadniku możemy wysiać rośliny dwuletnie: miesięcznicę dwuletnią, goździki brodate, malwy czy bratki ogrodowe. 

Maj w ogrodzie – rośliny ozdobne

Maj w ogrodzie – rośliny ozdobne, autor: Mark/flickr.com

  • Byliny – to najlepszy czas na ich rozmnażanie, dzielenie i przesadzanie. Karpy łubinów i ostróżek idealnie nadają się do tego by je teraz podzielić i wysadzić. Można pobrać sadzonki złocieni, dzwonków dalmatyńskich, żagwinu czy słoneczników. 

W maju wszystkie byliny mocno przyrastają, dlatego trzeba dostarczyć im nawozów, a gdy aura nie rozpieszcza deszczem, muszą być intensywnie podlewane. 

  • Rośliny cebulowe i bulwiaste – jeśli zbyt mocno namnożyły się i tworzą zbyt zwarte kępy cebulice, przebiśniegi, krokusy czy śnieżniki trzeba je wyjąć z podłoża, podzielić, przesuszyć a następnie wysadzić w innych miejscach. Bulwy można również umieścić w chłodnej piwnicy i zaczekać z sadzeniem do jesieni. 

Wszystkie bulwiaste i cebulowe (tulipany, hiacynty, narcyzy czy szachownice), które przekwitły trzeba oczyścić z liści i łodyg by nie dopuścić do zawiązania się nasion. To znacząco osłabiłoby cebule. 

Na początku maja sadzić w gruncie można mieczyki, begonie, brondie, zawilce a w drugiej jego połowie dalie i pacioreczniki. Pamiętać należy, że ich cebule nie zimują w gruncie. 

Maj w ogrodzie – rośliny ozdobne

Maj w ogrodzie – rośliny ozdobne, autor: Marysia60/flickr.com

  • Drzewa i krzewy ozdobne – można sadzić np. azalie i rododendrony albo drzewka i krzewy iglaste, ale tylko te, które kupiliśmy w donicach, nigdy nie te z gołymi korzeniami. Dzień sadzenia powinien być pochmurny. Roślina w doniczce musi zostać dobrze podlana, wręcz zalana wodą tak na 10 minut. Bryła korzeniowa powinna się dobrze rozpaść by nie posadzić roślin z rosnącymi do wewnątrz korzeniami. Po posadzeniu trzeba drzewa i krzewy obficie podlać. 
  • Róże i lilaki – na bieżąco uwalnia się od przekwitniętych kwiatostanów i likwiduje odrosty tym szczepionym, by nie zagłuszyły szlachetnej części krzewu. 
  • Ściółkowanie – przy nowych nasadzeniach pamiętać należy i ściółkowaniu podłoża pod drzewami i krzewami. Zahamuje to wzrost chwastów, zatrzyma wilgoć w podłożu a butwiejąca kora będzie na bieżąco zasilać substancjami organicznymi podłoże. W miejscach, gdzie kora już była trzeba ją uzupełnić. 

Trawnik

Majowy trawnik nie ma już szczególnych wymagań, jeśli wszystkie zabiegi wykonaliśmy w kwietniu. Trzeba go jedynie systematycznie strzyc i w razie konieczności podlewać.

Maj w ogrodzie – trawnik

Maj w ogrodzie – trawnik, autor: Herry Lawford/flickr.com

Oczko wodne

Oczko wodne po prostu już sobie funkcjonuje, gdyż wszystko powinno zostać zrobione już w kwietniu. Można oczywiście dodatkowo zarybiać czy dosadzać w razie potrzeby rośliny. No i oczywiście systematycznie dokarmiamy rybki. 

Maj w ogrodzie – oczko wodne

Maj w ogrodzie – oczko wodne, autor: Mark/flickr.com

Fot.  główna: Mark/flickr.com

Przeczytaj także

2 komentarze

Avatar of lena
lena 1 kwietnia, 2022 - 12:18 pm

fajne

Odpowiedz
Avatar of wwwatujest
wwwatujest 18 maja, 2023 - 8:38 am

Pięknie jest w maju, a w naszym leśnym zakątku trochę inaczej niż tu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz