Strona Główna OgródRośliny ozdobne Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych

autor Ogarnij Ogród

Ogród kwiatowy bez roślin cebulowych? Raczej niemożliwe! Wiele z nich zakwita, gdy wkoło leży jeszcze śnieg. To one budzą wiosnę i sprawiają, że z nadzieją wyglądamy każdego kolejnego, coraz cieplejszego i dłuższego dnia. Wydaje się, że ich uprawa jest dość trudna i pracochłonna, bo trzeba je sezon zakopywać i po sezonie wykopywać. Ale tak nie jest! Wiele gatunków ma tak wytrzymałe cebule, że wystarczy zasadzić je raz i przez lata doskonale same sobie radzą. Sadzenie roślin cebulowych naprawdę nie wymaga większego wysiłku. A zachwycają od końca zimy aż do późnej jesieni. Do tego idealnie komponują się z innymi roślinami ozdobnymi. Sprawdź jak i kiedy prawidłowo sadzić cebule, kłącza i bulwy.

Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych, autor: MrGajowy3/pixabay.com

Budowa roślin cebulowych

Rośliny cebulowe – to określenie można rozumieć w dwójnasób. W wąskim znaczeniu są to po prostu rośliny wytwarzające cebule, a są to spichrzowe, spoczynkowe i podziemne organy zbudowane z łusek. Cebula to organ przetrwalnikowy, znajdujący się pod ziemią, będąca silnie zmodyfikowaną łodygą i liśćmi (tzw. piętka i łuski cebuli). Natomiast częścią nadziemną jest pęd kwiatostanowy i liście, które to organy umożliwiają fotosyntezę, a kwiatostany wytwarzając nasiona dodatkowe umożliwiają generatywne rozmnażanie tych roślin. Ze względu na budowę cebule dzieli się na pojedyncze (hiacynt), liczne (czosnek pospolity) lub o oddzielnych ząbkach (lilie)

Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych, autor: _Alicja_/pixabay.com

Natomiast w znaczeniu szerszym są to geofity, czyli rośliny wytwarzające podziemne organy, właśnie cebule, ale również bulwy, kłącza i korzenie marchwiaste są w stanie przetrwać w okresach niesprzyjających jak np. zima lub długotrwała susza. I to właśnie wszystkie geofity są w ogrodnictwie nazywane roślinami cebulowymi, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z cebulą, jak w przypadku tulipana czy bulw i zgrubiałych kłączy, jakie mają mieczyki i dalie.

Kiedy sadzić rośliny cebulowe

Kiedy sadzić rośliny cebulowe? To zależy od gatunku. Te, które mają ściągać do ogrodu wiosnę, czyli kwitną już zimą i wiosną sadzi się jesienią. Należą do nich: tulipany, hiacynty, krokusy, przebiśniegi. Choć są wyjątki, bo narcyzy czy koronę cesarską, można zasadzić już pod koniec sierpnia.

Natomiast rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią sadzi się wiosną, np. szafran czy ziemowit jesienny. A dlaczego? Bo cebule większość kwitnących o tej porze roku roślin nie są wytrzymałe na mrozy. I to gatunki tych cebul trzeba przed zimą wykopać, przechować i wiosną znów zasadzić w ogródku kwiatowym.

Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych, autor: pasja1000/pixabay.com.

Pamiętać należy, że kupując cebule należy wybrać te twarde, bez przebarwień czy śladów chorób albo uszkodzeń. Cebule sadzone jesienią nie mogą mieć zielonych wypustków, muszą znajdować się w stanie spoczynku. Inaczej nie przetrwają zimy w podłożu.

Jeśli sprzedawcom nie uda się sprzedać cebul, często sadzą je w doniczkach i w tej formie sprzedają. Można takie rośliny od razu zasadzić w ogrodzie, ale mogą sobie przekwitnąć w donicy. Należy je później wykopać, a po ich obeschnięciu przechować do wiosny.

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią

Cebule roślin kwitnących latem i jesienią najczęściej nie mogą być pozostawione w gruncie na zimę. Są zbyt wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego sadzi się je, w zależności od pogody, od początku kwietnia do końca maja. Najpóźniej do gruntu sadzi się begonie bulwiaste i dalie, bo one są wrażliwe najbardziej.

Gdy przychodzi jesień, najlepiej gdzieś w okolicach października, cebule tych roślin należy wykopać, osuszyć i oczyścić a następnie umieścić w skrzyneczce z wiórami lub piaskiem i przenieść do suchego i ciemnego pomieszczenia. Temperatura w tym miejscu powinna oscylować w granicach 5-8°C.

Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych, autor: Susbany/pixabay.com

Jest jednak kilka wyjątków i niektóre cebulowe mogą pozostawać w ziemi kilka lat. Są to ziemowity oraz jesienne krokusy. Warunek jest taki, że sadzi się je w sierpniu, żeby zdążyły się przed jesiennym kwitnieniem porządnie ukorzenić. Również lilie można zasadzić jesienią (choć najlepiej jest czynić to w okolicach połowy kwietnia), ale tu konieczne jest osłanianie ziemi warstwą torfu, kompostu, słomy czy kory. A gdy mają przyjść trzaskające mrozy, dobrze jest dodatkowo położyć na wierzch agrowłókninę albo gałęzie świerka.

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią:

 • dalia
 • lilia
 • liliowce
 • begonia
 • sparaxis
 • acidantera
 • zefirant wielkokwiatowy
 • krokus jesienny
 • ziemowit
 • sandersonia
 • krokosmia
 • galtonia
 • błonczatka
 • paciorecznik – canna
 • mieczyk
 • galtonia
 • ismena
 • sprekelia
 • eukomis
 • oxalis
 • tuberoza
 • homeria
 • brodiaea
 • ixia
 • zawilec
 • śniadek wiechowaty
 • eukomis
 • frezja
 • jaskier
 • liatra
 • obrazki włoskie
 • nerine

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzi się od września do końca października. Ale w tym wypadku nie ma co sztywno trzymać się kalendarza, bo jesienna pogoda potrafi nas zaskoczyć kilkunastoma stopniami na plusie nawet pod koniec listopada. Więc sadzi się je po prostu wtedy, gdy pogoda na to pozwala. Do sadzenia jesiennego trzeba wybrać cebule dorodne i zdrowe. Im większa cebula, tym piękniejsze rośliny wiosną.

Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych, autor: FotoRieth/pixabay.com

Większość z tych cebulowych bez problemu zimuje w gruncie. Te nieco bardziej wrażliwe jak narcyzy, irysy czy hiacynty powinno się przed zimą okryć obsypując podłoże w którym rosną kilkucentymetrową warstwą kory, torfu albo kompostu. I tak mogę sobie rosnąć przez kilka lat. Nie ma konieczności, ale cebule tulipanów, irysów czy hiacyntów dobrze jest wykopywać w czerwcu lub lipcu i przechować w piwnicy do jesieni. Roślinom tym bowiem nie szkodzi mróz, ale zbyt wysoka temperatura ziemi. Przy okazji można oddzielić cebulki przybyszowe i tym samym rozmnożyć rośliny.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

O najwcześniej kwitnących roślinach cebulowych przeczytasz tutaj:

Podłoże dla roślin cebulowych

Zanim zasadzimy cebule, bulwy lub kłącza ważne jest by dobrze przygotować podłoże. Przede wszystkim powinno zostać odchwaszczone i przekopane na długość szpadla. Jeśli ziemia jest gliniasta i ciężka, dobrze jest ją wymieszać z piaskiem, przesianym kompostem lub drobno posiekaną korą drzew liściastych. Gdy natomiast ziemia jest słaba i piaszczysta, koniecznie trzeba ją wzbogacić odkwaszonym torfem i kompostem. Po wymieszaniu całość wyrównujemy.

Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych, autor: ramboldheiner/pixabay.com

Ale to nie koniec, ponieważ różne rośliny różne mają różne wymagania uprawowe. Jedne wolą podłoże bardziej suche (tulipany) a inne bardziej wilgotne (lilie, liliowce). Dlatego przed sadzeniem cebul dobrze jest zapoznać się z konkretnymi wymaganiami roślin, które z nich wyrosną.

Jak sadzić rośliny cebulowe

W uprawie rośliny cebulowych kluczowe znaczenie ma głębokość sadzenia cebul. A ta głębokość jest ściśle związana z wielkością cebuli. Żeby za bardzo nie komplikować, to wystarczy zapamiętać, że cebule sadzimy na głębokości 2-3 razy takiej jaka jest ich wysokość. I tę samą zasadę stosuje się w odległości między cebulami. I tyle. Wyjątkiem jest tu lekka i piaszczyste gleba, wówczas należy zasadzić je nieco głębiej (4x wysokość cebuli).

Jeśli wykopujecie cebule, dobrze jest w kolejnym sezonie sadzić je w innych miejscach. Uchroni je to przed atakiem szkodników, które w starym miejscu tylko na nie czekają oraz przed chorobami, jeśli bowiem wystąpiły, to patogeny również czekają w ziemi.

Zanim cebule znajdą się w ziemi, dobrze jest je zaprawić. Zaprawianie cebul nie jest skomplikowane, a uchroni je przed atakiem chorób grzybowych.

O zaprawianiu cebul domowymi sposobami przeczytasz tutaj:

Nie sadźcie cebul pod linijkę, to to później dziwnie wygląda. Jeśli nie wiecie gdzie góra, gdzie dół, zasadźcie je bokiem, poradzą sobie. Zaprawione i ułożone cebule zasypuje się ziemią i tylko lekko ugniata. Oczywiście dobrze jest całą powierzchnię ziemi wyściółkować. Ściółkowanie podłoża chroni je przed nadmierną utratą wilgoci, przed morem, ale i przed przegrzaniem podłoża.

Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych, autor: Hans/pixabay.com

Wielkim wrogiem cebul kwiatowych są różne gryzonie. Zdarza się więc, że zasadzimy 100 cebul i zobaczymy kilka kwiatuszków. Dlatego warto sadzić cebule w specjalnych koszyczkach. Raz, że uchronią je przed choćby nornicami, a dwa, dużo łatwiej jest wykopywać takie cebule, gdy przyjdzie na to pora.

O tym jak się pozbyć nornicy z ogrodu przeczytacie tutaj:

Rośliny cebulowe w doniczkach

Wiele roślin cebulowych idealnie sprawdza się w uprawie doniczkowej, mogą być zatem piękną ozdobą balkonu czy tarasu. Wybierając je, trzeba wziąć pod uwagę ich wysokość i wytrzymałość łodygi. Skrzynki bowiem nie są zbyt głębokie. Cebule sadzi się jesienią (IX-X). Pojemnik musi być na tyle głęboki, żeby zmieściła się w nim 3-centymetrowa warstwa drenażowa (kamyczki lub keramzyt) i taka warstwa ziemi, że cebula znajdzie się na głębokości 2-krotności swojej wysokości. W dnie doniczki czy skrzynki muszą być otwory. Do sadzenia cebul wystarczy zwykła ziemia kwiatowa. Po ich zasadzeniu całość podlewamy.

Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych, autor: matthiasboeckel/pixabay.com

Nie ma konieczności wnoszenia donic do pomieszczenia przed zimą. Wystarczy postawić je na grubym styropianie i dobrze okryć. Innym sposobem jest zadołowanie całych donic w ogrodzie w taki sposób, by krawędzie doniczki wystawały ponad ziemię i również okryć grubą warstwą ściółki. Gdy przyjdzie wiosna donice odsłaniamy lub wykopujemy, podlewamy i zasilamy nawozem do roślin kwitnących. A jeśli chcemy, by szybciej zakwitły i na to jest sposób. Wystarczy pojemniki z cebulami wnieść do domu, do ciepłego i jasnego pomieszczenia. Nazywa się to pędzenie roślin cebulowych i nadają się do tego wszystkie tego rodzaju rośliny.

A wszystkiego o pędzeniu roślin cebulowych dowiecie się tutaj:

Fot. główna: olivijn/pixabay.com.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz