Nornice w ogrodzie – jak się ich pozbyć

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Nornice w ogrodzie, autor: Bill Kirby1/flickr.com

Nornice to z pozoru zupełnie niewinne zwierzątka, które przywodzą na myśl chomika lub mysz. Jednak nornice w ogrodzie lub sadzie, mogą prowadzić do poważnych szkód. Gryzonie te przekopują tunele, niszczą rośliny i przyczyniają się do wyniszczania upraw. Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Co warto wiedzieć o nornicach?

Niewielkie gryzonie o masie 20-30 g to niewielkie ssaki, których długość sięga do 10 cm, ich ogon natomiast sięga do 5 cm długości. Ich charakterystyczną cechą jest odcień futerka, które łączy szarość i rude akcenty widoczne na umaszczeniu. Oczy nornic są czarne, nieco wypukłe o kształcie koralików, uszy są małe. Zęby gryzoni są wyjątkowo mocne i ostre, zdolne do przegryzienia kory drzewnej lub gałęzi. Żerowanie nornice zaczynają wieczorami, dlatego należą do zwierząt aktywnych głównie w porach nocnych.  

Nornice zamieszkują w zasadzie cały obszar Europy i Azji, a ze względu na niskie wymagania bytowe, świetnie radzą sobie praktycznie w każdych warunkach. Spotkamy je zatem w środowisku górskim, w lasach, czy przydomowych sadach lub ogrodach. Nornice preferują tereny o dużej wilgotności, najlepiej opustoszałe, gdzie mogą swobodnie przebywać. 

Nornice w ogrodzie
Nornice w ogrodzie, autor: Mike McCune/flickr.com

Dieta nornic składa się głównie z roślin, dlatego czyni je wyjątkowo uciążliwym szkodnikiem sadów i ogrodów. Trawnik również kiepsko wygląda po zamieszczaniu takiego gościa. Uwielbiają one przede wszystkim owoce i warzywa, ale ich przysmakiem są głównie nasiona, których wyszukują ryjąc w ziemi. Gryzonie te lubią także zielone części roślin, ale zdarza się, że żywią się bezkręgowcami, larwami, porostami i korą drzewną. Co ciekawe, to to, że dorosłe osobniki są w stanie przetrwać bez pożywienia nawet 5 dni, a samice w ciąży potrafią dla zaspokojenia głodu zabsorbować zarodki, czyniąc z nich swój pokarm. 

Rozmnażanie nornic jest szybkie i intensywne, dlatego jedna samica jest w stanie mieć nawet cztery mioty rocznie. W każdym z miocie rodzi się na ogół do 5 osobników, co daje nawet 20 nowych szkodników rocznie. W rozmnażaniu się nornic ważne są warunki i zasoby, dlatego przy dużej ilości pokarmu i dobrych warunkach dla zakładania gniazd, mogą stać się niechcianym sąsiadem w każdym ogródku. Okres ciąży nornicy to około 24 dni, a młode uzyskają pełną samodzielność po ok. 25 dniach, a dojrzałość płciową osiągają po 8 tygodniach. Mogą one zatem bardzo szybko zasiedlić każdą przestrzeń. 

Szkody wywoływane przez nornice w ogrodzie

Wśród szkód jakie wywołują nornice w ogrodzie można wymienić takie, które na pierwszy rzut oka mogą przywodzić na myśl obecność kretów. Zarówno nornice jak i wspomniane krety powodują bowiem podobne zniszczenia, jednak te pierwsze nie tworzą kopców. Nornice w swoich działaniach:

  • tworzą koleiny i korytarze do ok. 5 cm średnicy i na głębokości około 10-15 cm pod powierzchnią ziemi;
  • podgryzają systemy korzeniowe oraz cebule roślin ogrodowych i uprawnych;
  • żywią się nasionami warzyw i owoców;
  • naruszają systemy korzeniowe roślin, utrudniając ich rozwój;
  • obgryzają korę drzew i nadgryzają zielone części roślin.
Nornice w ogrodzie
Nornice w ogrodzie, autor: Laurence/Arnold flickr.com

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Nornic możemy pozbyć się na kilka sposobów, wśród których wyróżniamy metody naturalne oraz chemiczne. W zależności od liczebności nornic i szkód przez nie powodowanych można postawić na mniej lub bardziej inwazyjne warianty zwalczania gryzoni. 

Wśród rozwiązań naturalnych możemy zastosować odstraszanie zapachami, które nie są przyjemne dla gryzoni. Dobrym sposobem jest zasadzenie roślin, które wydzielają specyficzną woń jak czosnek, czarny bez (najlepiej suszony wtykany w glebę), wilczomlecz, porzeczki lub miętę. Do dyspozycji sadowników i ogrodników są również specjalne gotowe środki do odstraszania nornic i kretów, które w swoim składzie zawierają naturalne olejki eteryczne. Nornice nie przepadają także za hałasami, dlatego można odstraszać je umieszczonymi na patykach puszkami lub butelkami, które za każdym podmuchem wiatru będą wydawać niemiłe dla nich odgłosy. Można także zaprosić do ogrodu naturalnych wrogów nornic, tworząc w nim punkty obserwacyjne dla ptaków drapieżnych np. wbite w glebę pale lub drągi. 

Nornice w ogrodzie
Nornice w ogrodzie, autor: Kentish Plumber/flickr.com

Chemiczne metody to najczęściej ostateczne rozwiązanie, kiedy to wszystkie naturalne sposoby zawiodą. Chemiczne środki na szkodniki mają za zadanie wypłoszyć niechcianych gości z ogrodu. Wśród nich wymienić możemy specjalne świece dymne na nornice w ogrodzie, które podczas spalania wydzielają olej rycynowy. Innym wariantem są granulki karbidu, które pod wpływem wody zaczynają wydzielać acetylen, skutecznie odstraszający swoją wonią nornice i im podobne szkodniki. Każdy z powyższych sposobów ma za zadanie zniechęcić gryzonie do zadomowienia się w naszym ogrodzie lub sadzie i nie zabijają ich, ale skutecznie odstraszają.

Fot. główna: Bill Kirby1/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz