Strona Główna Ogród Jak kupić dobre nasiona?

Jak kupić dobre nasiona?

autor Ogarnij Ogród

Zakup nasion to kluczowy element udanej uprawy roślin – zarówno kwiatów jak i warzyw czy owoców. Najlepiej dobre nasiona kupić w sklepach lub centrach ogrodniczych, od zaufanych producentów. Tylko tym sposobem możemy zyskać pewność, że będą one dobrej jakości, skiełkują i staną się podstawą pięknej uprawy. Zakup nasion od niepewnych sprzedawców – pomimo atrakcyjnej ceny – nie daje nam żadnych gwarancji. Dobrym sposobem jest również poszukanie nasion przez internet, najlepiej korzystając ze sklepów oferujących produkty od sprawdzonych producentów. Najlepszym momentem na inwestycję w nasiona jest przełom stycznia i lutego, kiedy na rynku mamy największy ich wybór.

Na co zwracać uwagę kupując nasiona?

Podczas zakupów dobrze jest skupić się na doborze najbardziej dopasowanych do warunków uprawowych odmianach roślin. Nasiona polskich odmian najlepiej przystosują się do upraw w naszym klimacie.

Dobre nasiona

Dobre nasiona, autor: derya/flickr.com

Wybierając je należy ocenić czy są zdrowe, zapakowane w hermetyczne opakowania o niewielkich rozmiarach. Nasiona na wagę to kiepski pomysł. Torebki z nasionami powinny być opisane:

  • nazwa rośliny,
  • nazwa producenta lub firmy produkującej nasiona,
  • informacja o terminie wysiewu,
  • informacja terminie kwitnienia kwiatów lub zbioru dla warzyw, rozmiarze roślin,
  • oraz co najważniejsze – terminie przydatności nasion do wysiewu. 

Im nasiona starsze, tym rośliny mają bardziej ograniczoną zdolność i siłę kiełkowania. 

Pod żadnym pozorem nie należy kupować również nasion w zwilgotniałych lub uszkodzonych torebkach, jak i tych wystawionych na stanowiskach sklepowych w nadmiernie nasłonecznionych miejscach. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na masę nasion – często te tanie zawierają jedynie kilka nasion, dlatego bardziej opłacalny jest zakup nieco droższych wariantów, które w przeliczeniu ceny i wagi mogą okazać się tak naprawdę tańsze.

Ile nasion zakupić?

Nie należy robić zbyt dużych zapasów, dlatego najlepiej zakupić tyle nasion, ile zamierzamy uzyskać roślin w danym sezonie. Niewykorzystane w jednym sezonie nasiona rzadko są zdatne do wysiewu w kolejnym lub dadzą gorsze efekty uprawy. Ponadto zbyt duże ilości nasion kuszą by wysiewać je gęściej, a to z kolei osłabia zbiory. Jeżeli pomimo starań, po wysiewie pozostaną nam nasiona, można przechować je na nowy sezon w hermetycznym opakowaniu, które zapobiegnie ich zawilgoceniu. Tak przygotowane należy opisać (najlepiej umieszczając wraz z nimi stare opakowanie z informacjami), a następnie schować do suchego, ciemnego i w miarę chłodnego pomieszczenia – z dala od słonecznych miejsc. 

Dobre nasiona

Dobre nasiona, autor: Hans/pixabay.com

Oznaczenia i nazwy na nasionach – co warto wiedzieć przed zakupem?

Dokonując zakupu nasion poza informacją o nazwie gatunku i odmiany, nazwą producenta czy terminem wysiewu, często na ich opakowaniach pojawiają się specjalne oznaczenia. Jednym z najczęściej spotykanych jest F1. Oznaczenie to mówi, że rośliny z tych nasion są odmianami mieszańcowymi, czyli tzw. heterozyjnymi, oferującymi większą bujność wzrostu. Pierwsze pokolenia mieszańców z krzyżówek różnych genetycznie form mają większą żywotność i obfitość wzrostu roślin. Nasiona F1 poosiadają przy tym większą liczbę pozytywnych cech w porównaniu do cech swoich rodziców. 

Tworzenie nasion F1 jest skomplikowane i wymaga licznych testów, które pozwolą uzyskać najbardziej wydajne krzyżówki. Bardzo często praca nad nimi wiąże się z ręcznym usuwaniem pręcików z roślin matecznych oraz nanoszenie na nie pyłku zebranego z odkreślonych linii męskich. Ponieważ cały ten proces jest żmudny i czasochłonny, nasiona F1 są znacznie droższe od zwykłych, jednak oferują wyższą jakość roślin. Co ważne to to, że w ich produkcji wykorzystywane są naturalne metody – nie modyfikacje genetyczne GMO.

Decydując się na zakup nasion F1 zyskujemy rośliny o bardziej wyrównanym i obfitym oraz lepszym jakościowo plonie. Zazwyczaj rośliny te są bujniejsze, znacznie lepiej znoszą suszę, przymrozki czy niekorzystne warunki glebowe. Ich dodatkowym atutem jest wyższa odporność na choroby i szkodniki, co pomaga ograniczyć użycie nawozów mineralnych czy pestycydów w uprawie. 

Nasiona ekologiczne

Dobrą inwestycją są również nasiona ekologiczne, których produkcja znajduje się w gospodarstwach ekologicznych. Podczas wzrostu roślin matecznych nie są stosowane żadne chemiczne środki ochrony roślin czy sztuczne nawozy. Nasiona EKO lub BIO to doskonały wybór dla miłośników zdrowego stylu życia, którym zależy na uzyskaniu upraw bez zbędnych środków chemicznych. Opakowania nasion ekologicznych oznaczone są znaczkiem rolnictwa ekologicznego – gwiazdki na zielonym tle oraz nazwą jednostki certyfikującej rolnictwo ekologiczne.

Dobre nasiona

Dobre nasiona, autor: Hans/pixabay.com

Dobrym sposobem by dodatkowo zabezpieczyć nasiona przed chorobami i szkodnikami lub wyeliminować choroby jest zaprawianie nasion. Można kupić już gotowe, w otoczkach lub samodzielnie zaprawić nasiona przed wysiewem. Doskonała do tego celu jest choćby mączka bazaltowa. Domowe sposoby zaprawiania nasion dają naprawdę dobre rezultaty i warto tej czynności poświęcić chwilkę przed sianiem nasion.

Fot. główna: congerdesign/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content