Janowiec lidyjski vel Janowiec Bułgarski (Genista lydia) |
|
Wysokość | 0,2-1 m |
Kwitnienie | V, VI |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | umiarkowanie sucha, sucha |
Ozdobność | kwiaty, liście |
Pokrój | pokładający się, płożący |
Janowiec lidyjski vel Janowiec Bułgarski (Genista lydia) jest niskim, płożącym się krzewem należącym do rodziny bobowatych. W naturze występuje na Bałkanach, w Turcji oraz Syrii. Jest to krzew wolno rosnący, o przyrostach rocznych sięgających 15 cm. U nas uprawiany jako wieloletnia roślina ozdobna. Janowiec Bułgarski jest rośliną okrywową, a jego kwiaty są miododajne i przyciągają wielu zapylaczy, kwitną od maja do czerwca.
Janowiec lidyjski, podobnie jak janowiec barwierski, janowiec angielski, janowiec włosisty, janowiec skrzydlaty, janowiec ciernisty, należy do grupy ponad 120 gatunków Janowców (Genista) i te właśnie uprawiane są w naszych ogrodach jako rośliny ozdobne. Niektóre odmiany janowców mają również zastosowania w lecznictwie.
Janowiec lidyjski – jak wygląda
Janowiec lidyjski osiąga przeważnie niewiele ponad 20 cm wysokości i dorasta do około 1 metra rozpiętości. Jego pędy są wiotkie i cienkie, w kolorze zielonym. Krzew ma tendencje do przewieszania się. Liście są koloru szarozielonego, są równowąskie i drobne. Kwiaty są motylkowate, co jest typowe dla roślin bobowatych. Pojawiają się w maju, są drobne, żółte i intensywnie pachną. Ułożone są ciasno na pędach, które są nimi obsypane. Wyglądem przypominają kwiatki pachnącego groszku. Gdy przekwitną, w ich miejscu pojawiają się owoce (strąki), które w sierpniu wydają dojrzałe nasiona.
Uprawa i pielęgnacja janowca lidyjskiego
Janowiec lidyjski jest rośliną prostą w uprawie. Preferuje miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, najlepiej piaszczyste i przewiewne, o przeciętnej żyzności (najlepiej gliniasto-piaszczyste, żwirowo-kamieniste lub piaszczyste). Roślina radzi sobie nieźle nawet na podłożu jałowym. Odczyn gleby może być od lekko kwaśnej do kwaśnej.
Janowiec Bułgarski nie toleruje przelewania, natomiast dobrze znosi krótkie okresy suszy. Jest wrażliwy na niskie temperatury.
Roślina bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga w zasadzie pielęgnacji. Jedynie w okresie kwitnienia nie należy dopuszczać do nadmiernego przesuszenia podłoża.
Janowiec nie bardzo nadaje się do uprawy w tych częściach Polski, gdzie zimy są bardzo mroźne. Najbezpieczniej uprawiać go w zachodniej części kraju. Ale i tam przed zimą krzew trzeba kopczykować i dobrze okryć, inaczej może dojść do jego przemarznięcia.
Pielęgnacja Janowca lidyjskiego ogranicza się do podlewania roślin, jeśli okres bezdeszczowy się przedłuża. Roślina nie wymaga nawożenia. Dobrze jest również po kwitnieniu nieco krzew przyciąć, co przyczyny się do zachowania zwartego pokroju, a w kolejnym roku zapewni jeszcze bardziej bujne kwitnienie. Roślina nie jest w zasadzie atakowana przez choroby ani też przez szkodniki.
Sadzenie i rozmnażanie Janowca Bułgarskiego
By cieszyć się pięknymi krzewami Janowca lidyjskiego przez długie lata należy go zasadzić w jednym miejscu i już raczej nie przesadzać. Chyba, że jeszcze w tym samym lub kolejnym sezonie. Janowiec bowiem w poszukiwaniu wody tworzy bardzo głęboki system korzeniowy, który mocno uszkodzony spowoduje zamarcie rośliny.
Janowiec rozmnaża się przez sadzonki pędowe, można również spróbować wysiać nasiona w skrzyneczkach. Jednak rozmnożenie rośliny nie jest proste, lepiej kupić gotowe sadzonki.
Zastosowanie janowca lidyjskiego
Janowiec, ze względu na niewielkie roczne przyrosty świetnie sprawdzi się w niewielkich ogrodach, ale również jako roślina sadzona w donicach i skrzynkach. Jego piękne żółte kwiaty ozdobią każdą przestrzeń, a gdy przekwitnie ładną (zimozieloną) ozdobą będą drobne listeczki.
To roślina doskonale radząca sobie nawet na najbardziej kamienistych skalniakach, więc w ogródku skalnym nie może jej po prostu zabraknąć. Można je sadzić pojedynczo, albo w grupach. Będą się pięknie prezentować wśród wrzosów i wrzośców, tym bardziej, że mają podobne wymagania glebowe.
Fot. główna: Cephas, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org