Strona Główna Ogród Czarne plamy na trawniku

Czarne plamy na trawniku

autor Ogarnij Ogród

Gdy się spojrzy z daleka na trawnik widać jakby pod źdźbłami trawy czarne podłoże, a nie jest to gleba. Gdy spojrzeć z bliska dostrzec można czarny nalot na liściach. Z czasem czarne plamy na trawniku się powiększają, w końcu łączą. 

Czarne plamy na trawniku

Czarne plamy na trawniku, źródło: depositphotos.com

Trawy niestety również mogą zostać porażone przez grzyby a trawniki, które powstały z jednego gatunku traw są szczególnie na to narażone. Tak opisany wyżej objaw można przypisać chorobie grzybowej o nazwie głownia plamista liści traw, która pojawić się może wiosną, choć zdarza się, że wystąpi już zimą a trwać do jesieni. Czynnikiem patogenicznym są grzyby z rodzaju Jamesdicksonia: J. irregularis i J. dactylidis. Wiosną objawami są pojawiające się szarobrunatne plamy na trawniku, które charakterystycznymi dla tej choroby stają się jesienią. Wówczas to na źdźbłach uwidaczniają się czarne pęcherzyki, które z daleka wyglądają właśnie jak czarne plamy. To jesienią, w trakcie koszenia z tych pęcherzyków wydostają się zarodniki grzyba i rozprzestrzeniają po całym trawniku.

Zdrowy trawnik – Czarne plamy na trawniku

Zdrowy trawnik – Czarne plamy na trawniku, autor: Petar Tonchev, Unsplash

Czarne plamy na trawniku – jak zapobiegać

Aby nie dopuścić do pojawiania się głowni plamistej liści traw trzeba trawnik systematycznie wertykulować, usuwając z podłoża zalegający filc. Należy również zawsze usuwać resztki skoszonej trawy. Kluczowe jest również optymalne nawożenie trawnika, z zachowaniem równowagi stosowanych składników. Należy unikać przenawożenia trawnika azotem a wręcz stosować go w umiarkowanych ilościach. Dbać o zapewnienie odpowiedniej ilości potasu a jesienią o zwiększenie dawki fosforu. 

Fot. główna: Bradley Brister, Unsplash

Przeczytaj także

Dodaj komentarz