Strona Główna Dom i Balkon Najpiękniejsze odmiany fuksji

Fuksja (Fuchsia) lub inaczej ułanka to rodzaj rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych, która obejmuje około 100 gatunków. Ze względu na piękne, zwisające kwiaty uprawiana jest często jako roślina pokojowa. Ale w polskich warunkach jest to przede wszystkim roślina balkonowa uprawiana w pojemnikach. Zdarza się również, że sadzona jest bezpośrednio w podłożu. Traktowana jest najczęściej jako roślina jednoroczna, gdyż nie jest mrozoodporna. Jednak bez problemu można ją przezimować i uprawiać przez lata. 

Najczęściej uprawiane są kultywary, które są mieszańcami międzygatunkowymi. Pochodzenia wielu z nich nie sposób już dziś ustalić, krzyżowane były bowiem dawno temu. Kwitną od maja do pierwszych przymrozków a kwiaty fuksji są nieziemskiej urody. Wielobarwne w odcieniach czerwieni, różu, fioletu, bieli i pomarańczy. Sadząc w jednej donicy kilka odmian można stworzyć piękną, kwiatową kompozycję. 

Poniżej najpiękniejsze z pięknych odmiany fuksji.  

Fuksja magellańska Riccartoni – mrozoodporna fuksja (krzewiasta)

Fuksja ta jest niezwykle urodziwa i jako jedyna jest w stanie przezimować w naszym klimacie posadzona bezpośrednio w gruncie. Dlatego stała się numerem jeden. 

Jest gatunkiem dość rzadko spotykanym. Osiąga do 120 cm wysokości i około 100 cm rozpiętości. Kwitnie od lipca do września a jej kwiaty mają dzwonkowatą budowę oraz długie, zwisające ze środka kielichów pręciki. Kwiatów jest całe mnóstwo i na tle innych roślin ogrodowych prezentują się niezwykle egzotycznie i spektakularnie. 

Wymagania:

Najbezpieczniej jest sadzić tę odmianę fuksji wiosną, wówczas do zimy będzie już na tyle mocna, by ją przetrwać. Mrozoodporność u tej odmiany fuksji nie po polega na tym, że przetrwa cały krzew, tę zdolność posiadają tylko najstarsze pędy oraz korzenie, reszta krzewu zimą ginie. Ale jeśli zabezpieczymy pędy i korzenie słomianą matą, kopczykiem z trocin, kompostu czy gałęziami świerkowymi, to po usunięciu wiosną przemarzniętych części, fuksja odbije i będzie pięknie kwitnącym krzewem do kolejnej zimy. Podłoże powinno być żyzne, lekkie, przepuszczalne i przewiewne. Można zapewnić takie warunki mieszając przed posadzeniem podłoże z keramzytem lub hydrożelem. Jest to odmiana rzadka, idealna do posadzenia w miejscu reprezentacyjnym ogrodu, by wszyscy mogli ją podziwiać. Dobrze jest wybrać jej stanowisko lekko zacienione.

Fuksja magellańska Riccartoni

Fuksja magellańska Riccartoni, autor: RichardHC, commons.wikimedia.org

Fuksja Snowcap (lekko zwisająca)

Jest to jedna z bardziej popularnych fuksji uprawianych w pojemnikach wiszących i stojących. Odmiana o czerwono-białych pełnych kwiatach. Mocno i szybko się rozkrzewia. Dorasta do 50 cm wysokości, ma wyprostowany pokrój. Obficie kwitnie od kwietnia do października. 

Wymagania:

Wymaga sadzenia w donicach i pojemnikach o średnicy co najmniej 25-35 cm. W jednej sadzi się 2-3 sadzonki. Jeśli donica jest mniejsza, wystarczy jedna sadzonka. Może być również sadzona w gruncie jako roślina jednoroczna. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. 

Stanowisko powinno być tak dobrane, by na roślinę nie padały bezpośrednio promienie słoneczne w godzinach od 11 do 15. Nie może być narażona na przeciągi i mocne podmuchy wiatru. Ze względu na bardzo obfite kwitnienie fuksja wymaga systematycznego podlewania i nawożenia (nie zrasza się kwiatów i liści). Nawozi się roślinę od maja do listopada, najlepiej nawozem dla roślin kwitnących co 7-10 dni, te rosnące w gruncie co 2-3 tygodnie.   

Odmiana ta nie jest mrozoodporna, ale może zostać przezimowana w pomieszczeniu o temperaturze 0-5°C, wówczas wymaga przycięcia i usunięcia liści albo wprost w mieszkaniu i wówczas traktuje się ją jak roślinę pokojową. 

Fuksja Lady Thumb (krzewiasta)

Jest to ozdobny krzew, który wśród innych wyróżnia się zwartym i bardzo zgrabnym pokrojem. Dorasta do 50 cm wysokości. Jej kwiaty mają bardzo ciekawą, wydłużoną budową i są dwukolorowe – różowo-białe. Od kwietnia do października niezwykle obficie kwitnie. Nie jest roślina mrozoodporną, ale można ją przezimować w pomieszczeniu. Idealna do sadzenia w donicach na balkonach i tarasach. Jako roślina jednoroczna może być uprawiana w gruncie. 

Wymagania:

Nie ma wielkich wymagań, wystarczy zapewnić jej ciepłe, osłonięte od wiatru i promieni słonecznych (ale możliwie jasne) stanowisko. Do tego systematyczne podlewane oraz zasilanie nawozami dla kwiatów kwitnących a będzie niezwykle intensywnie i długo kwitnąć. Źle znosi przesuszenie i bezpośrednie, południowe nasłonecznienie. Szybko wówczas traci kwiaty. 

Fuksja Annabel (krzewiasta lub pienna)

Dzięki pięknym białym kwiatom, których dodatkową ozdobą są lekko różowiejące podziałki kielicha, posiada niezwykłe walory dekoracyjne. Kwitnie od kwietnia do października, dużymi jak na fuksję, pełnymi kwiatami. Dorasta do 70 cm wysokości. Nie jest rośliną mrozoodporną, ale od wczesnej wiosny do późnej jesieni stanowi przepiękną ozdobę tarasów i balkonów. Można ją również formować, co znosi bez problemu, tworząc niezwykłe rośliny pienne o kaskadowej formie. 

Wymagania:

Najlepiej rośnie i kwitnie, gdy ziemia w doniczce jest żyzna, próchnicza, przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Wymaga stanowiska półcienistego i osłoniętego od wiatru. Potrzebuje stałej, umiarkowanej wilgoci oraz systematycznego zasilania nawozami wieloskładnikowymi dla roślina kwitnących.

Fuksja 'Golden Anniversary'

Fuksja 'Golden Anniversary’, autor: Dominicus Johannes Bergsma, commons.wikimedia.org

Fuksja Garden News (lekko zwisająca)

Jest to niewielki, osiągający 50 cm wysokości krzew, kwitnący od maja do października. Kwiaty mają niezwykle ciekawą budowę i są dwubarwne, płatki zewnętrzne są jasnoróżowe a wewnętrzne, które wystają ze środka niczym bufiaste rękawki ciemnoróżowe. Kwitnie bardzo obficie i pięknie prezentuje się na balkonie czy tarasie. Nie jest mrozoodporna, ale może przezimować pomieszczeniu. 

Wymagania:

Ważne by wybrać dla niej stanowisko lekko zacienione. Postawiona w pełnym słońcu straci kwiaty zanim w pełni rozkwitną. Tak samo dzieje się, jeśli zostanie przesuszona, kwiaty szybko opadną. Dlatego wymaga systematycznego podlewania by podłoże było stale umiarkowanie wilgotne. Przelewanie natomiast powoduje choroby grzybowe i gnicie korzeni. Ziemia w donicy powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśnym odczynie do obojętnego. Ze względu na bujne kwitnienie fuksja wymaga cotygodniowego zasilania wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących. 

Fuksja Delta Sarah (krzewiasta)

Fuksja ta należy do najciekawszych odmian tego gatunku. Jest niewysokim, dorastającym do 50 cm krzewem. Ma piękny, krzaczkowaty, gęsty pokój i usiana jest mnóstwem dużych (ok. 6 cm) kwiatów w kolorze biało-fioletowym. Białe, zewnętrzne płatki fantazyjnie wyginają się ku górze. Roślina kwitnie od kwietnia do października. Ze względu na to, że fuksja ta nie jest mrozoodporna, trzeba ją przechowywać zimą w pomieszczeniu. 

Wymagania:

Tak jak w wypadku innych fuksji, lekko zacienione stanowisko, żyzne podłoże, stała wilgotność i systematyczne nawożenie.

Fucksja 'Pink Marshmellow'

Fucksja 'Pink Marshmellow’, autor: Dominicus Johannes Bergsma, commons.wikimedia.org

Fuksja Blue Angel (zwisająca)

Wyjątkowej urody fuksja i jedyna, której kwiaty w momencie pełnego rozkwitu są intensywnie niebieskie. Zanim pękną pączki mają odcień fioletowy. Te niebieskie płatki okalają niby sukieneczka płatki intensywnie białe. Daje to piękny kontrast. Jest to odmiana przewieszająca się, idealnie zatem prezentuje się w donicach wiszących. Niezwykle bujnie kwitnie, wytwarza dużo pędów i ma przy tym dużo liści, jest więc bardzo gęsta. 

Wymagania:

Ten gatunek fuksji jest dość trudny w uprawie. Wymagania co do podłoża nie odbiegają od wymagań innych fuksji, ziemia ma być żyzna i lekka. Ale już do podlewania, w wypadku ten odmiany zalecane jest raczej oszczędne. Równocześnie jednak nie można rośliny przesuszyć, bo zaraz straci kwiaty. Fuksja ta nie znosi słońca. Konieczne jest również zapewnienie roślinie wysokiej wilgotności powietrza. 

Fuksja Pink Marshmallow (zwisająca)

Budowa kwiatów tej fuksji jest nietypowa, kwiaty są bardzo ciekawie uformowane, są duże, pełne i wyglądają jak wiszące różyczki. Są białe, z różowym nalotem. Dodatkowo ta odmiana ma wyjątkowo duże liście. Zwisające pędy są mocne, dzięki czemu bez problemu utrzymują ciężkie kwiaty. W pełni już rozwiniętym kwiatostanie pięknie układają się działki kielicha oraz płatki korony. Sprawia to wrażenie, że kwiat jest dwupiętrowy, dzięki czemu wydaje się jeszcze większy. Roślina szybko i mocno się rozrasta oraz bardzo bujnie kwitnie. Ta odmiana fuksji kwitnie od maja do października. 

Wymagania:

 Są takie jak u większości roślin: żyzne, lekkie i wciąż umiarkowanie wilgotne podłoże.

Fot. główna: cottonbro, Pexels

Przeczytaj także

Dodaj komentarz