Gildie roślinne wieloletnie to przede wszystkim wzajemne wsparcie roślin. Taki system sadzenia zwiększa różnorodność fauny i flory. Zapewnia skuteczniejszą ochronę przed szkodnikami i chorobami. Pozwala też wyeliminować trawę, która najczęściej konkuruje z drzewkami owocowymi. W ich miejscu sadzone są znacznie pożyteczniejsze rośliny. W dodatku pielęgnacja gildii jest dużo wygodniejsza, niż samego trawnika, który wymaga chociażby regularnego koszenia. W przypadku gildii wystarczy tylko zadbać o systematyczne przycinanie roślin i zbiór plonów. Jak widać, korzyści płynących ze stosowania danego systemu sadzenia roślin, jest wiele. Przeczytaj poniższy poradnik, by dowiedzieć się, jak tworzyć gildie roślinne wieloletnie.
Gildie roślinne wieloletnie, autor: malouette/flickr.com
Funkcje, jakie pełnią sadzone rośliny?
Wybrane rośliny w opracowanym zestawieniu pełnią konkretne funkcje, a co za tym idzie, generują wiele korzyści. Jedną z nich niewątpliwie jest wzbogacenie gleby w azot. Rośliną, którą warto w tym celu posadzić przy większych gildiach jest karagana syberyjska. W przypadku mniejszych sprawdzi się chociażby popularny łubin. Kolejną korzyścią wynikającą z sadzenia gildii jest ochrona przed szkodnikami i chorobami. Sadząc na przykład cebulę i czosnek, można nie tylko liczyć na obfity plon, ale też ochronę przed gryzoniami. Nie możemy zapomnieć tu również o miododajności.
W ogrodzie powinny koniecznie znaleźć się rośliny, które będą wabiły owady. Sprawdzą się tu zioła, jak na przykład mięta i melisa, ale też mniszek lekarski. albo żywokost. Ściółkę, również generującą same korzyści, stworzą takie rośliny jak żywokost, koniczyna i pokrzywa. Rośliny te dobrze jest skosić nawet kilka razy w roku i pozostawić do samoistnego rozłożenia. Trawę w ogrodzie mogą zastąpić poziomki albo truskawki. Najważniejszy w przypadku gildii roślinnych wieloletnich jest plon. Pod drzewkami owocowymi bez problemu można zasadzić krzewy owocowe – maliny, porzeczki oraz jeżyny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ich pobliżu posiać fasolę albo groch.
Gildie roślinne wieloletnie – przykład
Planując gildie roślinne trzeba dobrać rośliny na podstawie funkcji, jakie pełnią w środowisku. Poniżej podstawowe funkcje wraz z przykładami roślin.
Główna roślina wieloletnia – jabłoń, orzech.
Poboczne rośliny produkcyjne – agrest, porzeczka.
Rośliny wiążące azot – łubin, lucerna, koniczyna.
Rośliny chroniące przed szkodnikami – chrzan, nasturcja, narcyz.
Rośliny miododajne – nagietek, aksamitka, facelia.
Rośliny tworzące ściółkę – krwawnik, nasturcja, bób.
Dość pokaźną gildię stworzą następujące rośliny: jabłoń, porzeczka czarna i czerwona, malina, oliwnik wielokwiatowy, cykoria podróżnik, mięta, żywokost lekarski, topinambur, krwawnik pospolity, szczaw zwyczajny, poziomka pospolita, czosnek niedźwiedzi, nasturcja większa oraz karagana syberyjska. Rośliny te będą dobrze czuły się w swoim towarzystwie i obficie plonowały.
Gildie roślinne wieloletnie, autor: Terri Bateman/flickr.com
Zakładanie gildii roślin wieloletnich może opierać się na innych roślinach, niż proponowane powyżej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je sukcesywnie ulepszać, w tym również poszerzać ich granice. Dosadzanie, dosiewanie i korygowanie jest tu jak najbardziej wskazane. Może prowadzić to nawet do całkowitego wyeliminowania trawy. Dobrym rozwiązaniem będzie również łączenie: gildie wieloletnie i gildie roślinne jednoroczne.
Fot. główna autor: Tejvan Pettinger/flickr.com