Strona Główna Ogród Gildie roślinne wieloletnie

Gildie roślinne wieloletnie

autor Ogarnij Ogród
Gildie roślinne wieloletnie

Gildie roślinne wieloletnie to przede wszystkim wzajemne wsparcie roślin. Taki system sadzenia zwiększa różnorodność fauny i flory. Zapewnia skuteczniejszą ochronę przed szkodnikami i chorobami. Pozwala też wyeliminować trawę, która najczęściej konkuruje z drzewkami owocowymi. W ich miejscu sadzone są znacznie pożyteczniejsze rośliny. W dodatku pielęgnacja gildii jest dużo wygodniejsza, niż samego trawnika, który wymaga chociażby regularnego koszenia. W przypadku gildii wystarczy tylko zadbać o systematyczne przycinanie roślin i zbiór plonów. Jak widać, korzyści płynących ze stosowania danego systemu sadzenia roślin, jest wiele. Przeczytaj poniższy poradnik, by dowiedzieć się, jak tworzyć gildie roślinne wieloletnie. 

Gildie roślinne wieloletnie

Gildie roślinne wieloletnie, autor: malouette/flickr.com

Funkcje, jakie pełnią sadzone rośliny?

Wybrane rośliny w opracowanym zestawieniu pełnią konkretne funkcje, a co za tym idzie, generują wiele korzyści. Jedną z nich niewątpliwie jest wzbogacenie gleby w azot. Rośliną, którą warto w tym celu posadzić przy większych gildiach jest karagana syberyjska. W przypadku mniejszych sprawdzi się chociażby popularny łubin. Kolejną korzyścią wynikającą z sadzenia gildii jest ochrona przed szkodnikami i chorobami. Sadząc na przykład cebulę i czosnek, można nie tylko liczyć na obfity plon, ale też ochronę przed gryzoniami. Nie możemy zapomnieć tu również o miododajności.

W ogrodzie powinny koniecznie znaleźć się rośliny, które będą wabiły owady. Sprawdzą się tu zioła, jak na przykład mięta i melisa, ale też mniszek lekarski. albo żywokost. Ściółkę, również generującą same korzyści, stworzą takie rośliny jak żywokost, koniczyna i pokrzywa. Rośliny te dobrze jest skosić nawet kilka razy w roku i pozostawić do samoistnego rozłożenia. Trawę w ogrodzie mogą zastąpić poziomki albo truskawki. Najważniejszy w przypadku gildii roślinnych wieloletnich jest plon. Pod drzewkami owocowymi bez problemu można zasadzić krzewy owocowe – maliny, porzeczki oraz jeżyny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ich pobliżu posiać fasolę albo groch. 

Gildie roślinne wieloletnie – przykład  

Planując gildie roślinne trzeba dobrać rośliny na podstawie funkcji, jakie pełnią w środowisku. Poniżej podstawowe funkcje wraz z przykładami roślin. 

Główna roślina wieloletnia – jabłoń, orzech. 

Poboczne rośliny produkcyjne – agrest, porzeczka. 

Rośliny wiążące azot – łubin, lucerna, koniczyna

Rośliny chroniące przed szkodnikami – chrzan, nasturcja, narcyz. 

Rośliny miododajne – nagietek, aksamitka, facelia.

Rośliny tworzące ściółkę – krwawnik, nasturcja, bób. 

Dość pokaźną gildię stworzą następujące rośliny: jabłoń, porzeczka czarna i czerwona, malina, oliwnik wielokwiatowy, cykoria podróżnik, mięta, żywokost lekarski, topinambur, krwawnik pospolity, szczaw zwyczajny, poziomka pospolita, czosnek niedźwiedzi, nasturcja większa oraz karagana syberyjska. Rośliny te będą dobrze czuły się w swoim towarzystwie i obficie plonowały. 

Gildie roślinne wieloletnie

Gildie roślinne wieloletnie, autor: Terri Bateman/flickr.com

Zakładanie gildii roślin wieloletnich może opierać się na innych roślinach, niż proponowane powyżej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je sukcesywnie ulepszać, w tym również poszerzać ich granice. Dosadzanie, dosiewanie i korygowanie jest tu jak najbardziej wskazane. Może prowadzić to nawet do całkowitego wyeliminowania trawy.  Dobrym rozwiązaniem będzie również łączenie: gildie wieloletnie i gildie roślinne jednoroczne

Fot. główna autor: Tejvan Pettinger/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz